איך ומתי הוקם שדה התעופה הרצליה? למה הוא שימש? ועל שם מי הוא קרוי? כל הפרטים המעניינים בכתבה שלפניכם

יובל משעל

צילום: באדיבות מוזיאון וארכיון בית ראשונים בהרצליה

בעל.ת עסוק, רוצה שיכירו אותך? לקבלת חשיפות שיא בשרון אונליין לחצ.י כאן!

מה לבית קינן ולשדה התעופה בהרצליה (בתמונה)? באמצע מאי 1948 הייתה ציפייה ליציאתם של הבריטים מן הארץ. ביום שישי ד' באייר תש"ח, ה-14 למאי 1948, עזב הנציב הבריטי את הארץ ובן גוריון הכריז בת"א על הקמתה של מדינת ישראל.

למחרת הפציץ חיל האוויר המצרי את שדה "דב" ואת מטוסי "שירות האוויר" אשר חנו במסלולים. לצבא המצרי הייתה עליונות אווירית במהלך הראשון של המלחמה. בעקבות התקיפות המצריות הורה בן – גוריון להכין מסלולי חרום כאשר אחד מהם הוקם מערבית לשכונת "נחלת עדה".

מטוסי "שירות האוויר" הועברו לשדה אשר הוקם בהרצליה. מגדל הפיקוח הוקם במגדל המים הנמצא עד היום בפינה הצפון מזרחית של השדה, ובבית קינן פעלה תחנת הקשר של השדה. עם התגברות ההפצצות המצריות על שדה עקרון, הוחלט על העברת מטוסי ה"מסרשמידט" לשדה בהרצליה. מטוסים אלו הגיעו במשלוחי הנשק מצ'כוסלובקיה ומלאכת הרכבתם בוצעה בשדה אשר הוקם בהרצליה.

בסוף יוני 1948 הוחלט להעביר את טייסת הקרב הראשונה של חיל האוויר הישראלי, טייסת 101 מעקרון לשדה בהרצליה. להרצליה מטוסי האויב לא הגיעו. המטוסים הוסתרו מאחורי הפרדסים ועצי הברוש. מפקד השדה היה מפקד טייסת 101, מרדכי (מודי) אלון ז"ל. ב-3 ביוני הגיעו מטוסי דקוטה מצריים לזרוע הרס בתל אביב.

טיס בשדה התעופה בהרצליה
סא"ל מרדכי (מודי) אלון ז"ל. שדה התעופה קרוי על שמו

טייסי האויב הופתעו מאוד כאשר מולם הופיע באוויר מטוסו של מודי אלון. אלון הפיל את שני המטוסים, ההפלות הראשונות של חיל האוויר, אל מול תושבי ההעיר אשר צופים ומריעים. ביום י"ג בתשרי תש"ט  (16.10.1948) כאשר חזר מגיחת תקיפה באשדוד, נפגע כנראה מטוסו והתרסק בעת הנחיתה בשדה התעופה בהרצליה.

חזקים ביחד. לנדוור

ציטוט מהפרק המספר על מותו מתוך הספר "מלאכים בשמיים" שהוא כולו סיפור הקמתו של חיל האוויר הישראלי: "אובדנו של חבר בטייסת לא היה דבר חדש. כל המתנדבים ראו חברים טובים, מספרי שניים במבנה, עמיתים לטייסת נהרגים בקרב…אבל זה היה שונה. מודי אלון לא היה רק חבר אלא גם מנהיג…"

לפני כחצי שנה, בנובמבר 2019, התקיים טקס שבו נקרא שדה התעופה בהרצליה ע"ש סא"ל מודי אלון ז"ל לזכרו של את מפקדה הראשון ולוחמיה של טייסת 101 שיצאו משדה התעופה למשימותיהם בחודשים יולי ועד נובמבר 1948.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן