בתשובה לעתירת גבאי בית הכנסת, פסק בית המשפט כי במקום מתקיימת ישיבת הסדר וכי אין פגם בהחלטת מועצת העיר משנה שעברה לבטל את ההרשאה שניתנה לו להחזיק במבנה בית הכנסת. חברי מועצה, התומכים בפינוי הישיבה, בירכו על ההחלטה

שרון יונתן

האם ישיבת ההסדר שפועלת בבית הכנסת בר יוחאי ברחוב בית גוברין בשכונת מורשה מעל עשור בדרך לפינוי? מוקדם עדיין אבל השבוע קיבלנו פרק נוסף בסאגה המשפטית הארוכה, כאשר בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את עתירתו של שלמה הלוי, גבאי בית הכנסת, נגד העירייה והעומד בראשה, אבי גרובר, וקבע כי אין פגם בהחלטת מועצת העיר משנה שעברה לבטל את ההרשאה שניתנה לשלמה הלוי להחזיק במבנה בית הכנסת.

בעתירה דרש הלוי להורות על ביטול התחייבותה של העירייה והעומד בראשה כלפי חבר המועצה עידן למדן שאושרה במועצת העיר לפני כשנה ושוב בתחילת יוני האחרון בעניין בית הכנסת. בנוסף, ביקש הלוי שבית המשפט יתן צו האוסר על המשיבים לפעול לפינויו של בית הכנסת ממחזיקיו הנוכחיים או להציע לאחרים לקבל חזקה בו. עוד דרש הלוי כי בית המשפט יאסור על העיריה לערוך לו שימוע בטענה כי ועדת שימוע היא ועדה פיקטיבית הנגועה בניגוד עניינים.

השופט חגי ברנר, נשיא בית המשפט המחוזי, קבע כי מאחר שבמסגרת העתירה הנוכחית לובנו כל הטענות האפשריות של הלוי אין טעם מעשי להורות על עריכת שימוע. בנוסף, קבע השופט ברנר כי "לא מצאתי הצדקה לדופי שהטיל העותר במי שמונו לקיים את השימוע בעניינו". השופט קבע שבמבנה בית הכנסת אכן פועלת ישיבה וכי נעשו במקום פעולות שימוש חורג ועבירות של בנייה לא חוקית.

השופט דחה את הטענות על רקע דתי או גזעני וקבע כי: "נוכח השימוש החורג במבנה בית הכנסת והבניה הבלתי חוקית במתחם, לא נמצא פגם מנהלי בהחלטתם של העירייה, העומד בראשה ומועצת העירייה לבטל את ההרשאה שניתנה לעותר להחזיק במבנה בית הכנסת".

עוד קבע השופט: "חשוב להדגיש כי דחייתה של העתירה אין פירושה מתן צו שיפוטי לפינויו של העותר (ולו מן הטעם שמדובר בעתירה מנהלית של העותר ולא בתביעת פינוי של העירייה נגדו), אלא רק שלא נמצא פגם מנהלי בהחלטתה של מועצת העירייה לבטל את ההרשאה שניתנה לעותר להחזיק במבנה בית הכנסת. אם וכאשר תוגש תביעת פינוי נגדו יוכל העותר לנסות ולהתגונן מפניה בכל טענה אפשרית ובית המשפט שידון בתביעת הפינוי הוא שיכריע בטענות אלה כחוכמתו".

השופט השית על הלוי הוצאות משפטיות בסך 20 אלף שקלים.

חברי מועצה שמתנגדים לקיומה של הישיבה במבנה בית הכנסת הביעו סיפוק רב מההחלטה.

חבר המועצה, עידן למדן ממרצ, שמוביל את המאבק מזה שנים רבות, אמר:

"כמי שלא ויתר והגיש לפני שנה וחצי עתירה אישית לבית המשפט לפינוי הישיבה, עתירה שהתניעה את כל התהליך הנוכחי, אני חש סיפוק גדול. עכשיו נוכל להתקדם לקראת הלכי פינוי, החזרת הנכס לעירייה והקצאתו מחדש כבית כנסת לטובת תושבי השכונה ואך ורק ככזה. בכך נממש את הבטחתינו החד משמעית לבוחרים – לקיים את החוק ברמת השרון. אני חב תודה לכל חבריי לגוש החילוני שגיבו וסייעו בהפיכת העתירה לעמדת העירייה. תודה לגיא קלנר שהיה שותף להצעות רבות בניסיון להניע את העיריה לפעולה והיינו חברי המועצה הבודדים להתייצב בהפגנות מול הבית בשרף 9. תודה לראש העירייה, אבי גרובר, שהפגין מחויבות רבה לעניין מאז חברנו כולנו יחד לקואליציה, תודה לעו"ד חגי נצר שייצג את העיריה – ותודה גדולה ומיוחדת לחברתי לסיעה נטע זיו שתמכה וסייעה לי רבות".

חבר המועצה צחי שריב, ראש סיעת רמת השרון חופשית, כתב בדף הפייסבוק שלו:

"פסק הדין הוא צעד חשוב ומשמעותי בדרך להשבת המבנה הציבורי – בית הכנסת בר יוחאי ברחוב בית גוברין 4 – לידי הציבור. פעילותה הלא חוקית של ישיבת ההסדר רמת השרון במבנה בית הכנסת, ללא רשות, מקוממת את הציבור הרמת שרוני מזה שנים רבות. תושבי השכונה עתרו נגד העירייה בתקופת המועצה הקודמת. העיריה התחייבה לפנות את הישיבה אך לא עשתה זאת. מחאה ציבורית בנושא הביאה להקמתה של תנועת רמת השרון חופשית, ובסופו של דבר להתמודדותנו בבחירות. הבנו עוד ב 2018, שבלי כח משמעותי במועצת העיר, אי אפשר יהיה להניע את העיריה לפעול. הציבור הרמת שרוני נתן לנו את המנדט ונכנסנו כסיעה הגדולה ביותר למועצת העיר".

חבר המועצה גיא קלנר כתב בדף הפייסבוק שלו:

"מזה מספר שנים שאנחנו מנהלים את המאבק הפוליטי והציבורי לפינוי הישיבה הלא חוקית בבית הכנסת בר יוחאי. פסק הדין של השופט חגי ברנר, הקובע שבמקום מתקיימת ישיבה, מהווה נקודת ציון היסטורית לאינטרס הציבורי המשותף לכולנו. המשמעות הפרקטית היא שעברנו עוד שלב בדרך להחזרת בית הכנסת לטובת הציבור, וביטול החזקתו בידי גורמים שפועלים באופן לא חוקי. הקרדיט למהלך מגיע לרבים, ובמועצה הזו הוא פועל יוצא של כח פוליטי ממשי שפעל באחדות מטרה. קבוצה שהורכבה כמעט מכל סיעות המועצה, החל מחופשית ומרצ, ועד לכל אחת מסיעות הגוש החילוני. קרדיט מגיע גם לראש העירייה ששיתף פעולה עם כל היוזמות שעלו על השולחן בקדנציה הנוכחית. עם זאת, נדמה לי שהקרדיט הגדול מגיע דווקא לכם התושבים. המאבק הזה מלמד את כולנו שיעור חשוב באזרחות, סולידריות ושיתוף פעולה".

חבר המועצה ירון גדות: "נסללה הדרך לפינוי ישיבת בר יוחאי. אני קורא לגרעין התורני המפעיל את הישיבה לכבד את פסיקת בית המשפט ולהתפנות מהעיר ללא עימותים מיותרים ואלימות".

מהעירייה נמסר בתגובה:

אנחנו מברכים על פסיקת בית המשפט שקיבל את טענות עיריית רמת השרון. אנחנו מחויבים לשמירה על החוק ועל השטחים הציבוריים ומשכך נמשיך בכל הליך נדרש על מנת לדאוג שבית הכנסת בר יוחאי יוחזר לייעודו המקורי כמקום תפילה לציבור הרחב ולא כישיבה.

תגובת ישיבת ההסדר תפורסם בהמשך


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן