מאות תושבים מרמת השרון והרצליה חתמו על עצומה הקוראת למשרד התחבורה: "עצרו את סכנת המטוסים מעל ראשינו".

לרשת פרח לחינוך מיוחד דרושות סייעות. לחצ.י. לפרטים

התושבים מוחים על תנועת המטוסים הרבה מעל רמת השרון והרצליה שמפריעה לשגרת חייהם בשל הרעש הרב לאורך כל שעות היום. לטענת התושבים קיים מסלול סמוך המופיע במפות רשות התעופה האזרחית שעובר מעל יקום, באזור הרבה פחות מאוכלס אבל בגלל שיקולי נוחות וקיצור של כמה דקות המטוסים עוברים מעל רמת השרון, מה שגורם לטענתם לסבל קשה לתושבים.

מדובר בבעיה שהתגברה בשנתיים האחרונות עליה דווח בהרחבה ב"שרון אונליין".

בעצומה נכתב בין היתר: "מזה למעלה משנה מאפשר מגדל הפיקוח בבן גוריון סטייה משמעותית ממסלולי הטיסה המוכרזים ומאושרים, למסלול טיסה העובר מעל בתינו יום ולילה, לא פעם בגובה נמוך מאוד. רעש המטוסים פוגע בבריאות שלנו התושבים, מחריד ילדים, זאת בניגוד לנורמות ולחקיקה בארץ ובעולם באשר לטיסות מעל אזורים מיושבים. אנו תושבי רמת השרון קוראים לרשות התעופה האזרחית, לרשות שדות התעופה ולשרת התחבורה 'עצרו את הסכנה!! והחזירו את הטיסות למסלולים המותווים'".

יריב גפני, מיוזמי העצומה מגדיר את עצמו כ"אזרח מוטרד", פעיל ברמת השרון, חבר דירקטוריון ב"מגוונים", ומאוד מעורב במה שקורה ברמת השרון. גפני גר במערבית בשכונת קריית יערים והמטוסים עוברים מעל הבית שלו.

גפני אמר ל"שרון אונליין": "במהלך תקופת הקורונה באוקטובר 2020 התחלנו לשים לב שהמטוסים טסים מעלינו. אשתי ואני הופתענו לראות עד כמה נמוך הם טסים. מאז עלו כל מיני סיפורים מדוע זה קורה ואני עוקב אחרי העניין. עצם העובדה שטסים לפעמים 10 מטוסים ברצף, אחד אחרי השני, יום ולילה בלי חשבון, הדבר גרם לכך שתושבים התחילו להתארגן. יש קבוצת וואצאפ שעוסקת רק בזה. פנינו לפני כשנה לעירייה, ישבנו עם ראש העיר המנכ"ל וכמה חברי מועצת עיר, הוצאנו מכתב לרשות שדות התעופה, אבל זה לא עזר.  הבנו שדרך העירייה זה לא ילך אז החלטנו להתארגן לבד".

גרים בשרון? תהיו היפר לוקאליים

לדבריו, הם הבינו שיש כאן תופעה לא מובנת שבגינה בקרי התעופה בנתב"ג פועלים על מנת  לחסוך כמה דקות ובמקום  לטוס במסלול המוסכם מעל יקום מקצרים מעל רמת השרון. גפני: "עד שנת 2020 היה שדה דב פעיל, וברגע שהוא הפסיק לפעול והפסיקו לנחות שם מטוסים, התחום האווירי הועבר לסמכות נתב"ג, והיות ואין מטוסים ואין סיכון הם מורידים את המטוסים ישר וקרוב מעלינו. נוצר כאוס שבו הבקר, כנראה על פי סמכות, משנה את נתיב על פי שיקול דעתו. הוא יכול להעביר מטוסים מעלינו בשלושה מצבים –  כשיש סיכון בטיחותי,  כשיש צפיפות יתר או כשיש מזג אוויר גרוע, אבל כששלושת הדברים האלה לא מתקיימים, והמטוסים בכל זאת עוברים מעלינו המסקנה היא שזה ניצול לרעה של סמכות של הבקרים בנתב"ג".

לדבריו נעשתה גם פנייה של העירייה לשרת התחבורה אבל גם זה לא עזר. "גוף שהיה צריך להגן על האזרחים מגן במקום זה על הטייסים והבקרים ופועל להערכתי בניגוד לחוק", הוא אומר, "החוק אוסר על תעופה מעל יישובים מאוכלסים. אני מזכיר את האסון שהיה מעל סחיפול, אמנם זה קורה אחת למיליון אבל מספיק שתהיה לאחד המטוסים תקלה חס ושלום עלולים להיהרג אלפי תושבים. אנחנו כתושבים עומדים חסרי אונים מול זה ולכן הכנו את העצומה. אנחנו גם מחפשים עורך דין שיוכל לעמוד מול הרשויות ולעזור לנו במאבק.  אני מדבר בשם 750 תושבים מרמת השרון והרצליה שחתמו על העצומה".

תגובת רשות שדות התעופה תובא כשתתקבל.

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן