תושבי רחוב יבנה טוענים כי רעש הרכבות לכיוון מערב פוגע באיכות חייהם. לאחרונה הוצבה תחנת ניטור באזור אבל לטענתם במיקום שבו כביש 531 ממילא משוקע וממוגן היטב. את הנושא העלתה בשבוע שעבר חברת המועצה תמי גרוסמן בשאילתא למועצת העיר

שרון יונתן

בתמונה: תחנת הניטור בסמוך לשכונת גן רש"ל

תושבי שכונת גן רש"ל ידעו בעבר מאבקים על מיגון ושיקוע כביש 531 ולאחר שכבר התרגלו לרעש ממנו, כרגע ניצבת בפניהם מקור רעש נוסף, הרכבות שנוסעות מכיוון מזרח למערב.

תושבת שכונת גן רש"ל סיפרה הבוקר ל"שרון און ליין: "אני מתגוררת ברחוב יבנה, הצפוני ביותר בשכונה, ולאחרונה שמנו לב כי הנסיעות של הרכבת לכיוון מערב אנו ממש שומעים את הרכבת בצורה חזקה. מדובר בקווים שעדיין לא החלו בנסיעה סדירה, אבל זה בדיוק החשש שלנו, מה יקרה כאשר יתחילו הנסיעות הסדירות לכיוון מערב. פעם הייתה לנו איכות חיים אמיתית והיום אנחנו עם כביש 531 ופסי הרכבת לידנו והפכנו להיות כמו במרכז העיר".

לאחרונה הבחינו התושבים כי תחנת ניטור לבדיקות רעש וזיהום אוויר הוצבה בין השכונה לכביש 531, אבל לטענתם התחנה מוקמה במיקום לא נכון כפי שמסביה התושבת: "אם היו רוצים באמת לעזור לתושבים כדי לזהות רעש וזיהום אוויר היו צריכים להציב את תחנת הניטור יותר מערבה ולא איפה שהכביש הכי שקוע ומוגן".

חבר המועצה תמי גרוסמן הגישה בשבוע שעבר שאילתא בישיבת מועצת העיר בעניין התחנה ובה ביקשה לדעת מי הקים את התחנה, האם העירייה מעורבת בכך, מהי מטרת הניטור, מהו משך תקופת הניטור, מדוע ספציפית נבחר מיקום זה והאם צפויות לקום תחנות ניטור נוספות לאורך הציר או בכלל בעיר בזמן הקרוב.

מתשובת העירייה עולה כי הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובניה של מתחמים מועדפים לדיור) היא שהורתה על הקמת תחנת הניטור בסמוך למאגר המים ממערב לבית הספר אילנות. העירייה ציינה באופן כללי כי מטרת הניטור היא נושא איכות האויר בצפון הרצליה וכי תקופת הניטור נועדה להיות כחצי שנה. לגבי המיקום, השיבה העירייה כי המיקום נבחר בהמלצת יועץ סביבתי לותמ"ל, ככל הנראה בשל הקירבה לכביש 531. עוד צוין כי ככל הידוע ליחידה לאיכות הסביבה, לא צפויות לקום תחנות ניטור אוויר נוספת לאורך הציר.

כמו התושבים, גם גרוסמן סבורה כי מיקום תחנת הניטור אינו אופטימלי: "אני לא מבינה את ההגיון להציב תחנת ניטור במקום שבו הכביש הכי שקוע ויש את המיגון הטוב ביותר. לא נראה שזה נותן תמונה אמיתית לגבי בעיית הרעש וזיהום האוויר שפוגעים בתושבי גן רש"ל. במצב הדברים הנוכחי יכולה להיות מוצגת תמונת מצב מעוותת וחבל שכך פני הדברים".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן