מאבק תושבים חדש ברמת השרון בעקבות כוונת המדינה להקים מתקן איסוף, מיון שינוע ומשרפת אשפה ענקית לייצור חשמל במרחק של מאות מטרים מבתי התושבים. על פי התכנית שאושרה בות"ל (ועדה לתשתיות לאומיות) ועברה להפקדה, יוקם ממזרח ובסמוך לבית העלמין מורשה מתקן לאיסוף, מיון ושריפת אשפה מכל הערים באזור והפיכתה לחשמל על ידי תחנת כח שתוקם במקום. מדובר על שטח המשתרע על פני 150 דונם הצמוד למתקן טיהור השפכים הנוכחי.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

לאור הפקדת התכנית התארגנו עשרות תושבים, בעיקר מחלקה המזרחי של העיר, כאשר את המאבק מובילים תושבי מתחם אלכסנדרוני, המרוחק בסך הכל 400 מטרים מהמתקן המיועד. התושבים פתחו דף פייסבוק ייעודי לנושא, כתבו עצומה, הקימו קבוצת וואצאפ למאבק ויצרו קשר עם תושבי חלקים אחרים של רמת השרון וכן ערים סמוכות שלטענתם יפגעו גם מהמשרפה ומריחות האשפה הגולמית: השכונות הצפון מזרחיות של תל אביב (רמת החייל, נווה שרת, המשתלה, צהלה), שכונת אם המושבות בפתח תקוה, רמת גן והוד השרון. המאבק הוא קונצנזוס ברמת השרון, כאשר התושבים מקבלים את תמיכת ראש העירייה, אבי גרובר, וחברי המועצה.

אתמול נפגשתי בסמוך לשטח המיועד להקמת המתקן עם ארבעה תושבי רמת השרון, שהם חלק מראשי המאבק (משמאל לימין בתמונה: יריב גפני, דני אדמסקי, מיקי מחבובי ודנה אורן) שמצהירים שהם לא מוכנים לקבל את הקמת מתקן האשפה והמשרפה, שתוסיף לטענתם זיהום אוויר כבד על כל האזור, שמתווסף לזיהום האוויר הקיים מהכבישים הראשיים באזור. הראיון המצולם עימם מופיע בתחתית הכתבה.

יריב גפני, שהתריע כבר לפני שנה על כוונת המדינה, אמר: "תכנית המדינה היא להפוך אשפה לדלק לתחנת כח שתוקם ליד המקום שבו אנו נמצאים. סוג של תחנת חדרה שישפיע על כל האזור: רמת השרון, רמת החייל, צהלה, נווה שרת , שכונת המשתלה, פתח תקוה. הולכים להרוס את חייהם ולסכן את בריאותם של התושבים וזה בנוסך לזיהום הקשה באזור מחלף מורשה ואלפי המכוניות החולפות בו מדי יום".

גפני תוקף את התנהלות המדינה: "המדינה בכוונה שמה כאן מתקן שיפגע בנו. המדינה הפסיקה לטפל בנושא איכות סביבה ועברה לטפל בפרנסות של כמה בעלי הון, בונה להם בתי חרושת לחשמל, במקום להגן עלינו כתושבים. משרדי האוצר, הפנים והגנת הסביבה עוסקים בפרנסה של מעט אנשים שתפגע במאות אלפי תושבים באופן חמור ביותר שלא לדבר על פגיעה עתידית כי חלק מהחומרים פוגעים גנטית. על הדבר הזה לא נוכל לעבור על סדר היום. זה פשוט הורס את חיינו ואת חיי אלו שעדיין לא מבינים".

 

לצרף למאבק תושבים מערים סמוכות

 

מיקי מחבובי, תושב מתחם אלכסנדרוני ברמת השרון, מספר על מאבק התושבים והציפיות מהעירייה: "מרגע שיריב הציף את הנושא התחלנו להיאבק ולצערנו בות"ל הנושא נמצא על סדר היום. אנחנו מצפים מהעירייה להיות שותפה במאבק שלנו, לעשות את הדברים בצורה נחרצת וחד משמעית. אנחנו מצפים לסכל בשלבים הראשונים את התכנית ולחבור ביחד עם גורמים נוספים. אנחנו מעוניינים להגיע לדיון הבא בות"ל עם מסמך מסודר ומאורגן על כל הסכנות הכרוכות בכך. לא ניתן לזה להמשיך להתקיים. בהמשך נבחן אפשרויות ערכאות משפטיות כדי להוריד את הנושא מסדר היום".

לנדוור. סניף רמת השרון מתחדש ואתם נהנים מהטבה מיוחדת! ספרו לי עוד>>

מיקי מסביר מדוע חשוב שהמאבק לא יהיה רק של תושבי רמת השרון: "אנחנו מנסים לא לרדת מסדר הים הציבורי. יש לנו דף פייסבוק שפתחנו לנושא, פנינו לעשרה דפי פייסבוק של תושבים בשכונת אם המושבות בפ"ת, שכונת המשתלה, אזור עתידים, כדי לנסות ולהציף את הנושא ולצרף כמה שיותר תושבים למאבק. אני קורא כאן לכל מי שיכול להיכנס לדף ולסמן לייק, תשתפו את המסרים. המטרה שלנו היא לעצור את התכנית לפני שיפול עלינו אסון בקנה מידה אדיר".

דנה סיפרה על תחושות תושבי מתחם אלכסנדרוני: "אני גרה באזור משנת 2003. לרוב התושבים אין מושג לגבי התכנית הזאת ואין להם מושג מה זה מתקן השבת אנרגיה. בפועל, מדובר על הקמת מתקן עצום בגודלו שיטפל מדי יום ביותר 500 טון אשפה מכל האזור ויביא לפליטה של חומרים מסרטנים שיגיעו לחלונות ולריאות שלנו ושל ילדינו".

דני אדמסקי מוסיף: "אני מרגיש שהתושבים מיום ליום נרתמים יותר ויותר ורוצים לקחת חלק במאבק. אנשים ברמת השרון, פ"ת ובשכונות הצפון מזרחיות של ת"א מבינים את החשיבות שזה לא עוד בניה או כביש עוטף הולך אלא משהו שהולך לשנות את איכות החיים שלנו איכות חיים ואת זיהום האוויר. אנשים פנים אלינו איך אפשר לעזור ואנחנו בוחנים את כל האופציות כדי לעצור את המפלצת הזיהומית שמתוכננת לקום כאן".

 

מאבק תושבי רמת השרון נגד הקמת משרפת האשפה בסמוך לבית העלמין מורשה

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן