שלושה שבועות עברו מאז פרסום הכתבה ב"שרון און ליין" על המראות ונחיתות של מסוקים בשטח שמול חלקה המערבי של הרצליה הירוקה. זה מותר? זה חוקי? פנינו לשלוש רשויות ותשובה לא קיבלנו. רק שלא יקרה אסון בינתיים

שרון יונתן

הנה לכם סיפור על גלגול אחריות של רשויות אחת על השניה. ב-29 ליוני פרסמנו ב"שרון און ליין" כתבה המתארת תופעה חדשה של המראות ונחיתות של מסוקים במרחק לא רב מבתי התושבים בהרצליה, ממערב לשכונת הרצליה הירוקה (בתמונה), ובסמוך לכביש איילון צפון. תושבת המתגוררת ממול, בבניין ברחוב ז'בוטינסקי 38, תיעדה מספר המראות, אמרה בגילוי לב שאינה מבינה כיצד הדבר מתאפשר, שאלה בצדק: "איך יתכן שכל מסוק ממריא ונוחת איפה שבא בו"? והתריעה על סכנה בטיחותית מכיוון שהמסוקים עוברים במרחק לא רב מבתי התושבים וממכוניות הנוסעות בכבישים ראשיים.

הכל קורא פה - חודש הקריאה בהרצליה. יוני 2022 שעת סיפור, מופעים והרצאות, אירועים מהספרים. לחץ לצפייה בכל מה שקורא

עיריית הרצליה בתגובה השיבה כי הנושא נמצא בטיפול משטרת ישראל ורשות שדות התעופה. האמנם? מתברר שלא ממש. לאחר שהתושבת האכפתית סיפרה לי השבוע כי התופעה נמשכת, בעיקר בימי שישי אבל גם בימים אחרים, פניתי לשני גופים אלו כדי להבין אחת ולתמיד האם הדבר חוקי ומותר.

דובר מרחב ירקון במשטרה השיב לפנייתנו: "במשטרה לא התקבלו תלונות בנדון". כאשר שאלתי אם ללא תלונות אין באפשרות המשטרה להתייחס לבעייתיות הנושא הוא היפנה אותי לרשות התעופה האזרחית שנמצאת תחת משרד התחבורה. לשם היפנו אותי גם ברשות שדות התעופה. אז פניתי למשרד התחבורה וזאת התגובה שקיבלתי: "בסרטון לא ניתן לצערנו לזהות את סימן הרישום של המסוק ולקבוע האם בוצעה עבירה על תקנות הטיס. במידה ויש בידי הפונה או כל גורם אחר תיעוד בו ניתן להבחין בהפרת התקנות או סיכון חיי אדם יש למסור לרשות התעופה האזרחית את תיעוד. לפי התקנות מותר למסוקים לנחות בשטח הפעלה, במסגרת הפעלה מסחרית המאושרת במפרטי ההפעלה של חברת התעופה. אם מדובר בשטח פרטי יש לפנות למשטרת ישראל".

בקיצור, מבולבלים? גם אנחנו. שום תשובה עניינית – לא מהעירייה, לא מהמשטרה ולא ממשרד התחבורה. מה שלא מצליחים לעשות בהרצליה מצליחים לעשות די בקלות ברמת השרון כפי שפרסמנו שלשום, כאשר בכירי עיריית רמת השרון מנעו את המשך טיסות הכיף במסוקים ממתחם סינמה סיטי גלילות, הרחוק הרבה יותר מבתי תושבים ברמת השרון מאשר המרחק מהשטח שבו ממריאים ונוחתים המסוקים בהרצליה מבתי התושבים.

המסוקים בהרצליה – ממשיכים להמריא ולנחות

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן