בית המשפט השלום בת"א קבע כי צו ההפסקה המנהלי, נגד החברות בבעלותו של יוסי פרי, יהפוך לצו שיפוטי קבוע. נקבע כי לא יאוחר מה- 15 במרץ (היום) יפנו החברות את כל הציוד שבמתחם, הנמצא בשטחה המוניציפלי של רמת השרון. יוסי פרי בתגובה: "לא מדובר בהטמנת פסולת אלא רק באחסון"

 

שרון יונתן

בתמונה: מתחם הפסולת דרום גלילות. צילום: המשרד להגנת הסביבה

הדר פז טיפול נפשי באומנות

הליך משפטי ארוך הגיע לסיומו כאשר בית המשפט השלום בת"א נתן אתמול תוקף של פסק דין להסכם, שבמסגרתו נקבע כי צו ההפסקה המנהלי, שהוציא יורם הורביץ, מנהל מחוז תל אביב במשרד להגנת הסביבה כנגד יוסי פרי והחברות שבבעלותו בגין הפעילות הבלתי חוקית במתחם דרום גלילות, יהפוך לצו שיפוטי קבוע.

מדובר על הליכי אכיפה שניהל המשרד להגנת הסביבה במתחם דרום גלילות (דרומית לפי גלילות), בשטחה המוניציפלי של רמת השרון, כנגד יוסי פרי והחברות שבבעלותו, יוסי פרי מיחזור פסולת וגלילות מיחזור פסולת. נקבע כי החל מהיום (15 במרץ) יפנו יוסי פרי והחברות שבבעלותו את כל הציוד שבמתחם, למעט חלק קטן משטח המתחם שבו יאוחסן ציוד. כמו כן, על פי הצו השיפוטי, חל איסור על פעילות כלשהי במתחם, לרבות פעילות בתחום השלכה והטמנת הפסולת.

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי בשנים האחרונות החל יוסי פרי, באמצעות החברות שבבעלותו, להפעיל אתר לסילוק פסולת במתחם דרום גלילות. במהלך שנת 2017, הגישו פרי וחברת "גלילות מיחזור פסולת" בקשה לקבל רישיון עסק למקום. הבקשה סורבה, בין היתר, בשל פגיעה בסביבה ובערכי טבע, אי התאמה לייעוד הקרקע המאושר וקרבה לשכונת מגורים ובתי ספר.

המשרד להגנת הסביבה: 700 אלף טון פסולת בניגוד לחוק

למרות זאת, טוענים במשרד להגנת הסביבה, כי בשנים האחרונות יוסי פרי מפעיל אתר סילוק פסולת במתחם הממוקם בדרום גלילות, מצפון לשכונת רמת אביב ג'. במהלך התקופה שבה פועל האתר נערמו במקום כ-700 אלף טון של פסולת בניגוד לחוק.

המשרד להגנת הסביבה טוען כי החל משנת 2017 נקט בהליכי אכיפה בהתאם לסמכויות החוקיות המצויות בידו, ובכלל זה, הוציא כנגד מפעיל האתר צווים לשמירת הניקיון והתראות לפי חוק רישוי עסקים ולפי חוק אוויר נקי, בגין הפעלת אתר לסילוק פסולת יבשה והפעלת תחנת מעבר ללא רישיון עסק בתוקף, תוך גרימת מפגעים סביבתיים, כאשר בצו האחרון נדרשו לפנות את כל פסולת הבניין שהושלכו במתחם עד 30 ביוני 2020. הצווים לא בוצעו עד היום. בנוסף, פתח המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית בגין אי-ביצוע צו לשמירת הניקיון.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

במהלך יולי 2020 הוציא מנהל מחוז תל אביב במשרד להגנת הסביבה, יורם הורביץ, צו הפסקה מנהלי למתחם מתוקף סמכותו לפי סעיף 20 לחוק רישוי עסקים. הצו הורה על הפסקת הפעילות במתחם, לרבות באמצעות סגירתו. הצו אסר על פרי להמשיך בפעילות, לרבות הכנסה של פסולת מסוג כלשהו לאתר, הטמנתה, הידוקה ועוד. הצו הוארך על ידי בית המשפט מספר פעמים.

בינואר 2021 הגישו עו"ד אריאל אררט וליאת גור מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט, נגד יוסי פרי והחברות יוסי פרי מיחזור פסולת וגלילות מיחזור פסולת.

פינוי אשפה ליד גלילות

צילום: המשרד להגנת הסביבה

פסולת במתחם דרום גלילות

הבקשה הוגשה לאחר שהופר צו בית משפט האוסר על המשיבים לקיים פעילות במתחם. בחוות דעת שצורפת לבקשה ציין ד"ר עמיר גבעתי, הידרולוג ובכיר לשעבר ברשות המים: "השארת המצב הקיים תגרום להמשך הצפות חמורות מהאתר לעבר דרך נמיר, לפגיעה בתשתיות ורכוש ולסיכון חיי אדם". במשרד טוענים עוד כי "בימים אלה בוחנים הגופים השונים דרכי פעולה נוספות שיאפשרו למצות את הדין עם מי שפעל בניגוד לכל דין".

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "במסגרת מדיניות האכיפה של המשרד להגנת הסביבה, אנו פועלים למגר את תופעת הטמנת הפסולת הנעשית ללא היתרים ורישיונות. הטמנת פסולת בניגוד לדין גורמת למפגעים סביבתיים חמורים, לרבות פגיעה בשטחים הפתוחים והרס הצמחייה הטבעית. נמשיך לפעול ביד קשה ולהפעיל את כל הכלים שיש בסמכותנו, כדי למנוע מעבריינים לנסות להפיק רווחים על חשבון איכות הסביבה".

מעיריית רמת השרון נמסר בתגובה: "עיריית רמת השרון ואגף ביטחון פעלו בשילוב זרועות עם משרד הגנת הסביבה, משטרת ישראל ופרקליטות מחוז תל אביב על מנת לעצור הפעילות הבלתי חוקית באתר הפסולת בדרום גלילות. הפסיקה שניתנה היום היא אקורד הסיום המשמח למאמץ המשותף. בתקופה האחרונה הפעילה העירייה מאמצים כבירים ובכלל זה הפעלת אמצעים טכנולוגיים על מנת לאתר ולחשוף את הפעילות העבריינית שנעשתה בשטח, ובזכות זאת הונחו הוכחות מוצקות בפני בית המשפט. אנחנו נפעיל כל כוח שיידרש על מנת להגן על משאבי הטבע והמשאבים הציבוריים של תושבי רמת השרון מפני כל מי שעושה בהם שימוש לא חוקי".

יוסי פרי מסר בתגובה: "הכל לא נכון. אין אף תמונה שמראה פסולת. זה רק אחסון. ‏מחפשים אותי בגלל שהיה נגדי כתב אישום שנמשך ארבע שנים בבית משפט ובו יצאתי זכאי. לכן מחפשים אותי כנקמה. לא היה ולא נברא שום כניסה והטמנה של פסולת ‏כלשהי".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן