כך התייחס ראש עיריית רמת השרון לדיון שהתקיים היום באמצעות הזום בוועדה הארצית לתכנון ובניה של תשתיות לאומיות ועסק בתכנית הקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת בקרבת מחלף מורשה. גם החקלאים ברמת השרון זועמים על התכנית וטוענים כי מדובר בפגיעה קשה בהם

שרון יונתן

"האופן שבו התנהל הדיון על הקמת מתקן שריפת הפסולת הוא חרפה ואנחנו לא נאפשר זאת. יש אצלנו דיונים על פרגולה שמתנהלים בצורה יותר רצינית", כך תקף היום בחריפות ראש העירייה, אבי גרובר (בתמונה), את התנהלות הדיון בות"ל (הועדה הארצית לתכנון ובניה של תשתיות לאומיות) שהתקיים היום באמצעות הזום בנושא הקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת מערי האזור בתחומי רמת השרון. מדובר בתכנון להקמת מתקן לאיסוף אשפה באזור צומת מורשה ואזור בית העלמין על שטחים חקלאיים בו נמצאים כיום בעיקר פרדסים של עצי הדר ומטעי אבוקדו. בדיון בפני הועדה השתתפו ראש העירייה, אבי גרובר, שהופיע לצד ד"ר ישעיהו בראור ודרור נחמיאס יועצי העירייה מחברת "אדמה", עו"ד טל שוחט ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, עירית טלמור, מהנדסת העירייה ונטע זיו מחזיקת תיק איכות הסביבה בעירייה.

הדיון נסוב על הכרזה על הכנת תוכנית ואישור הקפאת הוצאת היתרים ברביע הדרום מזרחי של רמת השרון לצורך איתור מקום למתקן לשריפת פסולת. גרובר ביקר בחריפות את אופן קבלת ההחלטות וההתעלמות המוחלטת מצרכי העיר ונוכחיים והעתידיים. "הדיון שהתנהל לא בחן חלופות, לא התייחס ברצינות לכל עמדה שלא מתיישרת עם המטרה שסומנה מראש כולל זו של משרד הבריאות הגופים הירוקים ועיריית רמת השרון", אמר גרבר והוסיף: "בנוסף לאלה לא יהיה ניתן לקיים את תוכניות הבניה העתידיות ברמת השרון ללא מציאת חלופות תשתיתיות ההכרחיות של העיר כמו הרחבת בית העלמין, מט"ש רמת השרון ועוד".

גרובר תקף בחריפות את התנהלות הועדה: "האופן שבו התנהל הדיון על הקמת מתקן שריפת הפסולת הוא חרפה ואנחנו לא נאפשר זאת. יש אצלנו דיונים על פרגולה שמתנהלים בצורה יותר רצינית. כל התהליך הוא פשוט חרפה. כל מה שהציגו בפנינו עד כה היה כדי לסמן וי ולא מתוך התייעצות אמיתית. העיר רמת השרון עומדת בפני תהליך פיתוח מואץ עם שורה של תוכניות מאושרות והרביע הזה הוא העתודה האחרונה למתקני תשתית. לא יהיה ניתן לבנות ללא הרחבת בית העלמין, ללא הרחבת המט"ש, ללא מתקן לטיפול בפסולת בניין וללא מתקן לטיהור מים. אבל אף אחד לא סופר אותנו. גם היום כאשר היו אמורים לדבר על חלופות, בפועל כבר קבעו שלושה מיקומים (שהם החלופות היחידות) בלי סוג של בחירה. עלו בדיון שורה ארוכה של הערות ושאלות קשות שאין להן תשובה או התייחסות. נציגי משרד הבריאות לא עודכנו באילו טכנולוגיות יש כוונה להשתמש כך שאין להם אפשרות להתייחס למשמעויות של הטכנולוגיה שתיבחר והאם המיקומים הנבחנים מתאימים לטכנולוגיות עליהן מדובר. המרחקים מרצפטורים ציבוריים אינם תקניים. בסוף מדובר במפגע שנמצא במרחק של כחצי קילומטר מבתים של תושבי רמת השרון. צמוד לבית העלמין. אני לא מעלה על דעתי מצב שאדם יעמוד בלוויה או אזכרה ומטרים ספורים ממעבר של עשרות משאיות זבל בתוך צחנה שלא מכבדת אף אחד. ולצד זה מתקן גז".

כעס עצום בקרב החקלאים

בועדה החקלאית של רמת השרון קיים כעס על קידום התכנית מבלי להתחשב בעמדת החקלאים. בועדה, בראשות אביעם גפני, טוענים כי הזימון הגיע בטווח לא סביר במועד לידי הועדה החקלאית רמת השרון, לא נמסרו סקירות, וכי הועדה החקלאית שהינה גוף יציג על פי חוק לא יודעה ולא שותפה בנושא בעל השלכות מהותיות על החקלאות ברמת השרון ובארץ.

בועדה החקלאית גורסים כי: "מדובר בנזק עצום לחקלאות ברמת השרון הננגסת מכל עבר, בפגיעה משמעותית בפרנסת החקלאים, בהחמרת סיכון אסטרטגי למזון לתושבי המדינה, לסיכון זיהום חמור של קרקע ומים כולל נחל הירקון".

בועדה החקלאית מציינים עוד כי המשולש שבין כביש 4 כביש 5 ונחל הירקון, המיועד לפרויקט זה, יסבול מזיהום חמור של הקרקע שיפגע בפרדסים ומטעים נוספים הסמוכים לאתר, זיהום צפוי למי התהום ומי הירקון כתוצאה מאיסוף מיון ושינוע אשפה גולמית (המכילה חומרים רעילים כמו ליטיום, כרום וניקל, עופרת ממצברים וכד') המושלכים לאשפה ללא בקרה בכל הארץ. בועדה החקלאית משוכנעים שזיהום מי התהום יהיה בנוסף לזיהום הקיים כיום כתוצאה מזיהום התע"ש ויחמיר אותו.

עוד נטען כי שרפת האשפה לצורך יצור חשמל תיצור זיהום אוויר משמעותי בנוסף לזיהום הקיים לתושבים באזור כתוצאה מכבישים העמוסים ביותר בארץ כביש 4 כביש  5 וצומת מורשה, מה עוד שמדובר באשפה ממרחב של הכולל ערים כמו רעננה, כפר סבא הוד השרון ואחרות. "לא מקובל שבשם עשיית עושר לגורם אחד (מדובר ככל הנראה בזכיינים פרטיים) יפגעו בפרנסת גורם אחר – החקלאים ברמת השרון", אומרים החקלאים ומוסיפים: "על פי תכנית המתאר לרמת השרון שבתוקף רש/201 א' השטח המדובר מיועד לחקלאות. לא סביר שגורם כלשהו יפר תכנית ארוכת טווח שעל בסיס  תכנית זאת נטעו מטעים ופרדסים".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן