שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, קיבל את בקשת עיריית הרצליה, עמותת אדם טבע ודין והתושבים לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב על ערעור המדינה בקשר לתכנית הבניה אפולוניה. אלון כרמלי, ממובילי המאבק: "ניפגש בדיון הנוסף בעליון. יש שופטים בירושלים"

שרון יונתן

צילום: רמי זאבי

הישג משפטי יוצא דופן לתושבי נוף ים ומערב העיר, עיריית הרצליה ועמותת אדם טבע ודין, המתנגדים לתכנית הבניה "אפולוניה" שמתוכננת לקום מצפון לשכונת נוף ים, בשטח מפעל תע"ש לשעבר (בתמונה). ניל הנדל, שופט בית המשפט העליון קבע היום, בהחלטה תקדימית, כי יתקיים דיון נוסף בבית המשפט העליון בהרכב רחב יותר על ערעור המדינה שכבר התקבל בעליון.

רקע קצר: בתכנית הבניה, שקודמה על ידי הותמ"ל, היו אמורים להיבנות מעל ל-3,000 יחידות דיור במגדלים של עד 26 קומות ועוד שלושה בתי מלון, חמישה בתי ספר ועשרות אלפי מ"ר לשטחי מסחר. בית המשפט המחוזי החליט לבטל את התכנית ולהחזיר אותה לותמ"ל, אבל המדינה ערערה לעליון והערעור התקבל. העירייה, עמותת אדם טבע ודין, והתושבים לא ויתרו ועתרו לבית המשפט העליון כדי שזה יפסוק על דיון נוסף בעליון וזה אכן מה שקרה היום.

"לאחר שעיינתי בפסק הדין ובטענות הצדדים החלטתי לקבל את הבקשות לדיון נוסף ולהורות על קיום דיון נוסף בפסק הדין של בית משפט זה", כתב השופט הנדל בהחלטתו וציין כי את מספר השופטים וזהותם תקבע נשיאת בית המשפט העליון. הנדל ציין כי יש לדון מחדש בשאלת הפקדתה ואישורה של תכנית הבנייה תוך היעדר התייחסות לקרקעות ולמי התהום המזוהמים ומבלי להציג סקר סיכונים מתאים.

אלון כרמלי, ממובילי מאבק התושבים, אמר היום: "אני מודה לאלפי הפעילים, לאדם טבע ודין, לחברה להגנת הטבע, לראש העירייה משה פדלון, ולשותפי להובלת המערכה הערכית והחשובה על עתיד ילדינו, לד"ר דרור בן עמי. חשוב לי לציין גם את עו"ד אורלי אליאב, חיה ארז וחגי קלעי שייצגה אותנו, עו"ד אלי בן ארי שייצג את אדם טבע ודין ועו"ד אסף הראל ואילנה בראף שייצגו את העיר. ניפגש בדיון הנוסף בעליון. יש שופטים בירושלים".

בעיריית הרצליה הביעו סיפוק גדול מהחלטת בית המשפט העליון. ראש העירייה, משה פדלון, אמר היום: "הבטחתי וקיימתי. אמשיך להיאבק למען שמירה על הטבע וחופי הים של הרצליה".

עמית ברכה, מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, אמר: "אני שמח לעדכן שלראשונה בהיסטוריה המשפטית של אדם טבע ודין ולמיטב ידיעתי בהיסטוריה המשפטית הסביבתית בכלל. בית המשפט העליון קיבל את הבקשה של אדם טבע ודין, חברנו היקר אלון כרמלי ועיריית הרצליה לדיון נוסף בנושא תע"ש אפולוניה. טענתנו המרכזית הייתה דיון נוסף על ההחלטה שאין חובה לעשות סקר קרקע מקיף לפני הפקדה ואישורה של תכנית בנייה המתייחסת למתחם הכולל קרקעות ומי תהום מזוהמים, בטרם ביצוע סקר סיכונים סביבתי. כל הכבוד לאלי בן ארי ולאלון שהאמינו וגם הציגו טענות משפטיות עקרוניות. בקשה לדיון נוסף מתקבלת בישראל בערך ביחס של אחד לאלף ורק בנושאים שיש להם השלכות חברתיות, משקיות, פוליטיות הרות גורל".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן