הורי יעל רום טוענים מדוע מעבר בית הספר למבנה בית הספר "אור השחר", כפי שהציעה דוברת וייזר, אינו ישים. וייזר משיבה לטענות

שרון יונתן

סוגיית בניית בית הספר היסודי על שטח חורשת העמל עלתה מהר מאוד לראש השיח הציבורי ברמת השרון וכמו שכבר כתבתי אתמול, בינתיים יש רק מפסידים. עיני כולם מופנים לישיבת המועצה שתתקיים ביום רביעי הקרוב בעקבות דרישת מספר חברי מועצה. סביח להניח שאם הישיבה הייתה פתוחה לקהל, גם יציעי אולם אורנים היו מתמלאים.

בתוך כך, הורי יעל רום גיבשו ביממה האחרונה נייר עמדה, בו הם שוטחים את טענותיהם כלפי דוברת וייזר, סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך, שכידוע שינתה את עמדתה וכעת היא מתנגדת לבניית בית הספר בחורשת העמל.

ההורים מציינים כי הפתרון שדוברת מציעה, לפנות את תלמידי אור השחר למתנ"ס אלי כהן או לקרית הצעירים לא ישים מכמה טעמים:

מתנ"ס "אלי כהן" נבנה על ידי הסוכנות היהודית ובבעלותה (בטאבו) ונמצא בשימוש "מגוונים" שהיא חברה סוכנותית ולא בבעלות העירייה. המבנים של מתנ"ס אלי כהן ושל מתנ"ס קרית הצעירים לא יועברו לידי העירייה רק בגלל שדוברת רוצה ועיריית רמת השרון לא יכולה להחליט שבית ספר אור השחר יעבור למבנה שאינו בבעלותה ודוברת יודעת את זה.

ביעל רום יש כבר 4 שכבות (11 כיתות) ועוד 4-6 כיתות צפויות להצטרף. באור השחר אין מספיק מקום להכיל אותן, בטח שלא בלי לוותר על כיתות ספח.

בית ספר אור השחר שנמצא ברחוב השופטים. הגישה אליו היא או מרחוב הנוטר או משדרות ביאליק. רוב האוכלוסייה שברובע הדר גרה מערבית לאוסישקין. כלומר לא יכולים להגיע בתחבורה פרטית בלי לתקוע את רחוב אוורבוך, שגם ככה מפוצץ בכלי רכב לבית ספר הדר ואת רחובות הקוצר וביאליק שהם משפך שני. בדרך חזרה כולם יעברו דרך הכיכר, משמע פקק אדיר".

לתושבי רמה"ש יש אינטרס שהתנועה בבקרים תזרום לכיוון מערב ודרום. ברחוב העבודה לעומת זאת הגיעו למקסימום תחבורה מאחר ושתי השכבות החסרות ה' ו-ו' הילדים כבר יהיו עצמאים וילכו לבד ברגל. בנוסף העבודה, ברחוב העבודה, לפניה ימינה לראשונים כבר התבצעה והיטיבה עם תנועת הרכבים ברחוב.

זכות תושבי השכנים של אור השחר להתנגד, דבר שיגרור את יעל רום לעוד שנים של התנגדויות.

איזורי הרישום לא ריאליים מבחינה ציבורית כי משמעה לקרוע את כל המשפחות ממצבם הנתון (בלי איחוד אחים)

הפסד של כ- 15 מיליון שקל שניתנו ממשרד החינוך לטובת בניית בית ספר ילקחו חזרה ואנו התושבים נצטרך לממן את שיפוצי אור השחר מכספי הארנונה שלנו. עכשיו עם קיצוצי הקורונה לא ישחררו שוב סכומים כאלה ממשרד החינוך כל כך מהר.

וייזר מגיבה על טענות ההורים

דוברת וייזר השיבה על טענות ההורים בזירה שבה הכל מתנהל, כמובן בפייסבוק:

מבנה אלי כהן שנמצא על שטח של 12-13 דונם לא שייך כולו לסוכנות היהודית. חלק ניכר ממנו שייך לעירייה. ככה למשל המבנה של הפעוטון, מגרש הכדורגל, מבנה בית הכנסת והאולם בגודל 150 מ"ר שנבנה ע"י העיריה לפני שנתיים (בהובלה של מנכ"לית העיריה דאז, שירלי פאר..) שייכים לעירייה. ככה גם שני המבנים שנמצאים בדופן המערבית של המקום ממש סמוך לחניה ומשמשים את האגף לשירותים חברתיים – שייכים לעירייה. דרך אגב, רשויות רבות פודות נכסים מהסוכנות היהודית כשהם מגלים צורך ציבורי אחר למקום.

לא ציינתי איזו חלופה מועדפת על ידיי. ציינתי שישנן מספר חלופות ונתתי 2 דוגמאות כמו מבנה נווה מגן או אלי כהן. שמעתי לאחרונה שאחד מחברי המועצה מבקש להעלות בכלל חלופה שלישית אחרת שלא חשבתי עליה. אני בטוחה שבשיח משותף עם הנהגת ההורים של אור השחר והצוות המנהל בבית הספר והנהלת מגוונים, ניתן להגיע לפתרונות אחרים נוספים מוסכמים.

במבנה עומר החדש הוקמו אולמות סטודיו בגודל של למעלה מ- 500 מר לטובת מתנ"ס ייעודי שאמור להוות זרוע המשך למתנ"ס אלי כהן הישן. הם טרם נוצלו והועברו לרשות המתנ"ס בשל התקופה.

ביעל רום לא צפויות להיכנס 4 כיתות. זה פשוט שקר גס. הכל תלוי כמובן בשינוי אזורי הרישום. כרגע ישנם 23 ילדים שיש להם אחים ביעל רום שחייבים לשבץ אותם ביעל רום בשנה"ל הקרובה. כדי לאפשר להורים שלהם להוריד את שני האחים באותו בית ספר. איחוד אחים זה נוהג שאנו דבקים בו באגף החינוך בשנים האחרונות ואין שום סיבה בעולם לא להמשיך במדיניות הזו. יחד עם זאת אם בוחנים את יתר הילדים נמצא כי כיתה אחת יכולה להירשם להדר וככה ייפתחו בהדר 3 כיתות של 25 ילדים בלבד (במקום 2 עמוסות…). דרך אגב, ישנם 19 ילדים שכרגע נמצאים תיאורטית באזור הרישום של יעל רום אבל יש להם בכלל אחים ממשיכים בהדר. וישנה כיתה אחת שלמה נוספת שדווקא גרה סמוך לאזור של ביאליק הזוגי, סמטת הגינה, הנוטר, הזורע, רשי, רבינו תם, רמב"ם וכדומה. כלומר, מאוד קרובים לאוסישקין, זה גם יגרום לפתיחת כיתה שלישית בביהס אוסישקין של 25 ילדים בלבד בכיתה במקום 2 כיתות עמוסות.

אין שום סיבה שמשרד החינוך יחזור בו מההחלטה לתקצב 15 מיליון שקלים מכספי המשרד אם מעבירים את בית הספר למיקום אחר. הוא יעשה את זה רק אם "מישהו פה יחליט לעשות דווקא ולסגור את בית הספר ולפזר את הילדים"… (המישהו הזה זו לא אני. נהפוך הוא – אילחם להשאיר את יעל רום כבית ספר קיים ועומד במבנה קבע ולא לפזר את הילדים כעונש בסגנון של: "הנה תראו מה התושבים האלה סביב החורשה גרמו לכם….").

לשיפוץ בית הספר אור השחר יש תקציב צבוע כבר מכספי החמ"ד תחת משרד החינוך. זה לא יבוא מכספי העירייה. אתם מוזמנים לפנות ליו"ר הנהגת ההורים של אור השחר לאמת את הנתון הזה מולו.

לתושבי אור השחר אין שום סיבה להתנגד מהסיבה שכבר קיים בשטח החום הנ"ל בית ספר חי קיים ועומד בדמותו של בית הספר אור השחר. זה לא שביום אחד אחרי 30 שנים החליטו להרוס להם את החורשה ליד הבית ולהקים שם מבנה בגובה 19 מטר. למה שאכפת להם אם ילמדו שם תלמידי אור השחר או תלמידי יעל רום?

בהחלטת הוועדה לתכנון ובניה ניתן לקדם במהרה החלטה של הגדלת זכויות בשטח של אור השחר. לאחרונה שמעתי  שיש מי שלא אהב לשתף בעניין הזה כי הוא מעדיף לתת את הזכויות האלה לבעלים של הדיור המוגן בנצח. ככה שבסופו של דבר הכל עניין של תעדופים.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן