בניית בית הספר היסודי בשטח חורשת העמל לא תוכל להתחיל בחודשים הקרובים. בית המשפט המחוזי בת"א, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, קיבל היום (שלישי) את בקשת התושבים המתנגדים לבנייה, המיוצגים על ידי עו"ד תום סטרוגו, למתן צו מניעה זמני כנגד כריתת העצים וביצוע העבודות, וזאת עד להכרעה בעתירה. המשיבים הם העירייה, הועדה המקומית לתכנון ובנייה, ועדת ערר, רשות רישוי רמת השרון.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

תקציר הפרקים הקודמים: ב-25 בינואר דחתה ועדת הערר את הערר שהגישו התושבים המתנגדים ובכך סללה את הדרך לתחילת העבודות לבניית בית הספר בשטח החורשה. למחרת החלה העירייה בעבודות להסרת מתקני משחק וכעבור יום החלה בכריתת העצים. בתוך כך, פנו התושבים המתנגדים בדחיפות לבית המשפט ודרשו הוצאת צו עיכוב ביצוע לכריתת העצים. בית המשפט נעתר לבקשתם והעבודות בשטח הופסקו. היום, כאמור, צו עיכוב הביצוע הפך לצו מניעה זמני עד הכרעה בעתירה.

השופטת הדס עובדיה דחתה את בקשת העירייה לבטל את צו עיכוב הביצוע מלפני שבועיים וכתבה בהחלטתה: "אם לא תעוכב כריתת העצים ולא יעוכב מועד תחילת ביצוע העבודות יכרתו העצים שבמחלוקת ויסוכלו תכלית העתירה והאפשרות למתן הסעד הרלוונטי בסופו של דבר אם העתירה תתקבל".

יחד עם זאת כתבה השופטת הדס עובדיה כי: "מקובלת עליי טענת המשיבות שעל פני הדברים סיכויי העתירה להתקבל אינם נחזים להיראות גבוהים וזאת בין היתר בהמסתך על ההלכה הפסוקה לפיה: "בית המשפט אינו שם עצמו בנעליהן של רשויות התכנון ואין הוא מעמיד את שיקול דעתו שלו תחת שיקול דעתן המקצועי של אותן רשויות".

כמו כן, בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת העותרים ודחה את בקשת העירייה לחייב את העותרים להפקיד ערובה לנזקים. השופטת הדס עובדיה קבעה בהחלטתה כי: "לא מצאתי להתנות את הצו בהפקדת ערובה. כאמור, המשיבות, לא ביססו בראיות לכאורה כנדרש כי מדובר בפרק זמן משמעותי עד למועד קיום הדיון ואף לא מצאתי שהונחה תשתית ראייתי לנזק ממוני שייגרם למשיבות בעקבות דחיית תחילת העבודות, ובשים לב לזכות הגישה לערכאות הלכה למעשה".

בהחלטה נוספת, בית המשפט המחוזי דחה בקשה של נציגי הורים להגיש עמדה בהליך העתירה, ואשר העותרים (התושבים המתנגדים) התנגדו לה. השופטת עובדיה קבעה כי "במצב דברים זה, למניעת סרבול והשהיית הדיון בעתירה והכרעה בה, ובאשר עמדת המבקשים להצטרף, טענותיהם וצרכיהם באים לידי ביטוי בהבלטה בטיעון המשיבות 2 – 4 (ועדה מקומית, רשות הרישוי והעירייה – ש.י.). לא מצאתי לנכון להיענות למבוקש".

מתחברים. קבוצות קיץ לכישורים חברתיים במרכז מתחברים. לפרטים נוספים: 077-2070028

עובדיה ציינה כי הדיון המקדמי יתקיים ב-7 באפריל. יש לציין כי מדובר בשני הליכים משפטיים, כאשר דיון בעתירה נפרדת בבית המשפט העליון נקבע לחודש יוני הקרוב.

הורי "יעל רום" והעירייה המומים מההחלטה

הורי "יעל רום" מסרו בתגובה: "ככה נראית בריונות של קומץ שכנים על כ- 300 ובקרוב 370 ילדים תושבי העיר הזכאים לחינוך הולם כמו כולם. אנחנו המומים מהחלטת השופטת שלא נתנה משקל מספק לנזק שכל יום של עיכוב בנייה גוזר נזק אמיתי, ממשי ובלתי הפיך על ילדי יעל רום ששוב ידחסו כמו סרדינים במבנה זמני! 370 תלמידים במתקן חינוכי שאינו עומד באף תקן ומהווה סכנה פיסית ונפשית לילדים. אותם עותרים הסדרתיים גוררים מעל לשנתיים את ילדי העיר בעינויי דין מתמשך ומנצלים כל אפשרות קטנה בחוק כדי להמשיך לדחות ולדחות למען נוחותם, כאשר לכולם ברור כי הם גרים מסביב לשטח וסבל הילדים אינו מעניין אותם כהו זה. יחד עם זאת אנו מבינים שאמנם הקומץ הצליח לגרום לדחייה נוספת, אבל בחלט מקווים שבאפריל הקערה תתהפך על פיה. תקווה זו אנו מקבלים מדבריה של השופטת : "ההחלטה של ועדת הערר נחזית כהחלטה מנומקת אשר נתנה אחרי דיון יסודי בטענות שעלו בפניה. ממילא, כאמור, נטייתו של בית המשפט לעניינים מנהליים תהיה שלא להתערב בהחלטה מקצועית של הרשות… ולו מן הטעם שבית המשפט אינו שם עצמו מומחה מקצועי לבחינת שיקולים תכנוניים ואין הוא מחליף את שיקול דעת מוסדות התכנון בשיקול דעתו הוא".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בית המשפט מצא לנכון לעכב את הבינוי על-אף סיכויי העתירה הנמוכים בכדי לאפשר לתושבי רובע הדר המתנגדים לבנייה מול בתיהם להישמע לפני שינוי המצב. העירייה מצרה על הדברים אך זוהי החלטת בית המשפט. חשוב לזכור, בית המשפט קבע כי אין עילה להתערבות בהיתר הבניה להקמת בית הספר שנמצא כהיתר חוקי על-ידי וועדת הערר. יתרה מכך, בניית בית הספר הוכרה כצורך וכזכות על-ידי בית המשפט על-ידי גורמי ממשל בהם משרד החינוך, החקלאות, קק"ל, ועל-ידי מועצת העיר. כולם תמימי דעים בקיומו של צורך לבנות את בית ספר ברובע הדר. מאות הורים וילדים ממתינים לכך בכיליון עיניים בשעה שהם לומדים במבנה זמני ולא נוח. אנחנו מקוים שהסגה המשפטית תסתיים במהרה ונוכל להתחיל ולבנות את בית הספר".

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן