ד"ר יעקב נחום, ראש אגף החינוך והערכים בעיריית הרצליה, מסביר מדוע על משרד החינוך לבטל לגמרי את שיטת בחינות הבגרות שלטענתו אינה מותאמת לעידן הנוכחי ולא לעת הזו במיוחד. האם קריאתו תתקבל? נדע בקרוב

שרון יונתן

ברקע הקריאות של אנשי חינוך, מנהלי בתי ספר, הורים ותלמידים לצמצום מספר בחינות הבגרות בשנת הלימודים הנוכחית, קורא ד"ר יעקב נחום (בתמונה), ראש אגף החינוך והערכים בעיריית הרצליה, לבטל לאלתר את שיטת בחינות הבגרות.

רק לפני יומיים פרסמנו ב"שרון און ליין" את פנייתו של עופר אילות, מנהל תיכון היובל" בהרצליה, למשרד החינוך ובה דרישה לצמצם את מספר בחינות הבגרות לשלוש בלבד: מתמטיקה, אנגלית ושפה. הכתבה זכתה להדים רבים, ללמדכם עד כמה הנושא מעניין את אנשי החינוך, ההורים והתלמידים.

בפוסט שהעלה אתמול בפייסבוק מסביר נחום מדוע על משרד החינוך לשנות את המצב הקיים: "האם לא הגיע העת לצמצם ועד לבטל את בחינות הבגרות, שר החינוך, יואב גלנט? נגיף הקורונה יצר תחלואה בריאותית, אך גם תובנות על דרך ניהול חיינו. שנת הלימודים הנוכחית הוכיחה, מעבר לכל ספק, שהלמידה השתנתה, שיטות ודרכי ההוראה השתנו, תנאי הלמידה (ללא מגבלות מקום וזמן) השתנו. בעקבותיהם צריך לשנות גם את שיטות הערכת התלמידים".

נחום מסביר מדוע לדעתו השיטה הנוכחית כבר אינה מתאימה: "אם ננתח את כל הפרמטרים, ניווכח, שמודל בחינות הבגרות הפך לא רלוונטי ובינו לבין הערכת תלמידים, בעיקר בתקופה זו, אין כלום ושום דבר. על משרד החינוך לתת את דעתו ולבחון מחדש את סוגיית בחינות הבגרות בכלל ומספר בחינות הבגרות במיוחד. מודל הערכת תלמידים, במתכונת בחינות הבגרות, ארכאי ואינו מתאים למאה ה-21 ולשנה זו באופן מיוחד".

נחום, שאינו חושש לומר את דעתו בפומבי בנושאים רבים, המשיך: הגיע העת לעשות שינוי. לשם כך נדרש אומץ לב ציבורי, חינוכי ומנהיגותי ולנפץ פעם אחת ולתמיד מיתוסים חינוכיים…מבחני בגרות. לנתק פעם אחת ולתמיד את עטיני המערכת מיונקיה החיצוניים, בעלי אינטרסים מובהקים לשמירה על קבעונה של מערכת החינוך. לעשות שינוי חד בתנאי קבלת תלמידים/חיילים משוחררים, למוסדות להשכלה גבוהה ולהתיר פעם אחת ולתמיד קֶשֶר גּוֹרְדִי חולני רב שנים, בין בחינות הבגרות לתנאי קבלתם של תלמידים וחיילים משוחררים".

נחום מסביר יתרון נוסף להצעתו: "מציאת חלופה מתאימה תחסוך כחצי מילארד שקל בשנה, אם לא יותר, מתקציב החינוך ותצמצם באופן משמעותי את המערך התפעולי הגדול והמנופח במשרדים השונים. מה עושים בכספים שייחסכו? אני מניח שלכל אחד ואחת מכם רעיונות גדולים וטובים".להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן