שירין יחזקאל חייט, אמה של עדי, שעלתה לכיתה א', ואיתמר שעלה לכיתה ו' בבית הספר היסודי "גורדון" בהרצליה, בטור אישי על מציאות אחרת שאליה נקלעו גם ההורים

היום ליווינו את בתי הקטנה (בתמונה) בהתרגשות לכיתה א'. בעקבות המעבר לפרק הבא בגידול ילדים ולנוכח המצב, אני בהדרגה מבינה שגם אנחנו ההורים, ולא משנה באיזו שכבת גיל הילדים שלכם נמצאים, עולים גם כן לכיתה א׳, אל מציאות לימודים וחיים אחרת.

ובתוך כל הבלאגן – שכחו אותנו, אלפי ההורים שעולים גם הם היום לכיתה א׳ בבית הספר של החיים. שכחו לעשות לנו קורס הכנה מזורז במציאות טכנולוגית מקבילה, על איך וכיצד מנחילים חינוך וערכים לילדים דרך המחשב.

אני מגדירה את עצמי כשייכת לדור מסוים, שביני לבין עצמי אני מכנה אותו ה"דור שסוחב״, אלו ששירתו את המדינה מתוך ערכים, יצאו לרחובות כסטודנטים וניסו להוביל שינויים, עבדו ועדיין עובדים קשה מאוד כדי לשמר את איכות חייהם, מעורבים בקהילה, ושואפים להגיע לרמת חיים שיש בה זמן משפחה וזמן חופשה, וזמן להתנדבות… וזמן …וזמן. …המצרך הנדיר ביותר של הורי ה"דור שסוחב" – הוא הזמן. הדיסונס הקוגניטיבי התמידי בין מה שיכולנו לעשות אילו היה לנו קצת יותר זמן, לבין מה שקורה בפועל ביום יום. כי מדי יום רק נוספים להו אחריויות ומטלות נוספות, שעלינו לתת להם מענה במקום אותם גורמים כושלים במערכת, חינוך והפעלות לילדים, חוגים והעשרה, בריאות וטיפולים רגשיים. כל זאת מבלי לציין את הצורך לעבוד שעות ארוכות בכדי לממן זאת ואת המטלות הרבות ממילא בניסיון לנהל משק בית שוטף.

לאורך החיים במדינה, רבות הפעמים ש"הדור הסוחב", מרגיש גם יותר ויותר כדור הפראייר, אלו שעושים מאמץ לנהל כאן אורך חיים נורמלי ומקפידים לציית לנהלים, ושוב ושוב שומעים על מקרים של אנשים שעושים מה שבא להם, על הטבות והקלות לאוכלוסיות שונות, ואנחנו חשים כעס , ששוב שכחו את “הדור שסוחב” על גבו את היישום של כל הפשרות וההחלטות האלה

לפני כשנה התלבטתי רבות לאיזו כיתה אעלה את בתי מן הגן אל בית הספר ואיך לוודא שתיחשף לתכנים כגון מוזיקה ואמנות, טכנולוגיה וריקוד. רציתי שהחוויה שלה תהיה שונה מהחוויה שעבר בני הבכור שעלה היום לכיתה ו׳, ילד מחונן עם מתנת קשב וריכוז- הסובל רוב שעות היום בבית הספר משעמום ותסכול.

שלום כיתה א
שלום כיתה א' -. צילומים: איריס גליקמן

ואז למערכת מקרטעת ממילא, נוספה תקופת הקורונה; הבן שלי עבר ללמידה מרחוק. בחודש אחד השתנתה המציאות שלו ממפגש בלתי אמצעי עם ילדים למפגשים מתווכים באמצעות המחשב. מצד אחד, מהרגע שהכול עבר לאון ליין הוא פורח: נרשם ברשת לקורסים שמעניינים אותו, בונה במיינקראפט, משחק עם ילדים מכל העולם באנגלית, יוצר סרטונים ועוד, ונמצא כמובן על המחשב מבוקר ועד ערב, אבל עם חברים. מצד שני, זה חודשים שהם משחקים כל היום דרך המחשב. אז למה אני מופתעת שהם כבר נפגשים פיזית, הם מתקשים לפתח שיחה בינאישית שאינה קשורה במשחק?

עם חזרתם היום לבית הספר, מי מצוות החינוך עברו הכשרה ללמידה מרחוק? מי ידבר אל ילדים אלו בשבוע הראשון ויעזור להם להתנהל חזרה לתוך מרחב כיתתי פיזי שבו אי אפשר בלחיצת כפתור לעבור למצב הבא?

הציפייה היא כמובן, מאיתנו ההורים, שמצאנו גם את הזמן, במהלך תקופה זו, להכין ולהתכונן עם ילדינו למעבר זה. ולכן תחושתי  קשה: כבר חודשים שאני מסתכלת מהצד, בוחנת, מנסה לנהל עם הבן שיחות ואיננו דוברים יותר את אותה שפה. הילד שלי מדבר שפה אחרת, חי במציאות אחרת והפער רק הולך וגדל. ברוב המדינות שהיינו רוצים לקחת מהם דוגמא, משקיעים כעת בעיצוב חווית הלמידה מרחוק ובהכשרת המורים, מתן תקציבים לקידום התכנים ואופן העברתם הדיגיטלית ואצלנו- עסקים כרגיל, מרגיש שיש תמיד דברים דחופים יותר, כמו לעצור טיסות לאומן.

הדור שסוחב מבין היטב שכל המערכות תלויות אחת בשניה – הוא הרי הדבק שמחבר בין הקצוות. ובעיקר מבין שגם עכשיו עלינו להמשיך לגלות אחריות קולקטיבית, ולהקפיד על ההנחיות, מעיקות ומיותרות ככל שהן נשמעות לנו. אך אני מוטרדת יותר מה יהיה על הדור הזה שגדל במציאות וירטואלית, שם אני הרבה יותר באפלה-  מאשר מלמצוא את השער לכיתה.

ולכן צעדתי היום יחד עם עוד אלפי הורים בפעם הראשונה לכיתה א׳, ואקווה כי מישהו קריאה שומע דוממת זו, של "הדור שסוחב", על כך שאנחנו עייפים ומפגרים הרחק מאחור, אחרי מילוי המשימה החשובה ביותר שלנו – חינוך ילדינו ובניית דור העתיד. על מנת שלא ניוותר אי שם בלמידה מרחוק, בניסיון ללמוד לבד את השפה החדשה של ילדינו, מערכת החינוך צריכה לעשות מאמץ אמיתי להתאים את עצמה לרוח התקופה, עם ובלי מסיכה.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן