לשרון אברהם, בעלת הגן הפרטי "גן כמו בבית" בשכונת מורשה ברמת השרון, היה ברור שהיא פותחת את הגן שלה ביום ראשון הקרוב. שרון סירבה לקחת חלק באיום בעלי הגנים הפרטיים: "אותי חינכו על ערכים, שברגע שמדינה במשבר לא תוקעים מקלות בגלגלים"

שרון יונתן

בימים האחרונים, שבהם עמיתיה, בעלי גני הילדים הפרטיים, איימו לא לחדש את הפעילות ביום ראשון, מציגה שרון אברהם, בעלת גן הילדים "גן כמו בבית" ברמת השרון, גישה שונה ואומרת: "את המאבק שלנו לא צריך לעשות על חשבונם של ההורים והילדים".

שרון (בת 42, אם לשלושה ילדים) פתחה את הגן לפני שמונה וחצי שנים ברחוב שבטי ישראל ולפני כשנתיים וחצי עברה לרחוב החלוץ בשכונת מורשה, כאשר הגן סמוך לביתה. בגן 30 ילדים בגילאי חצי שנה עד שלוש, ששהו בגן עד ה-15 למרץ, התאריך שבו מגפת הקורונה השתלטה ממש על חיינו. שרון העסיקה גננת נוספת ועוד ארבע נשות צוות נוספות והגיעה להסדר תשלומים עם ההורים. השבוע היא העריכה את הנזק הכספי עבורה בסכום המתקרב ל-200 אלף שקלים. בפעימה הראשונה קיבלה כ-5,000 שקלים ("לא כיסה אפילו את השכירות") וכעת היא מחכה למתן המענק בפעימה השניה.

בימים האחרונים שרר חוסר וודאות לגבי פתיחת גני הילדים הפרטיים ביום ראשון, לא בגלל הנחיות משרד הבריאות אלא בגלל מאבק בעלי הגנים מול משרד האוצר בדרישה לשיפור תנאיהם תוך איום מצידם שלא לפתוח את גני הילדים. שרון לא הסכימה לקחת חלק במשחק הזה והציגה עמדה אופטימיות שראויה להישמע, דווקא בתקופה זו. "אני דווקא חושבת שהמשבר תפס את כולנו לא מוכנים ונתן לנו תמרור אזהרה שלהבא אנחנו צריכים להיות ערוכים יותר טוב, להתנהל אחרת ולהבין שכאשר הולך לנו אנחנו מרוויחים ממש טוב אבל צריך להישאר מוכנים גם לתקופות כאלו. נצטרך לעגן בחוזה מול ההורים התייחסות לעניין כמו תקופת בידוד וכדומה".

שרון, יש בך כעס על המדינה?

"אני כועסת על המדינה אבל מבינה שזה לא הזמן לעשות מאבקים. אני חושבת שחוק הביטוח הלאומי הוא חוק מטומטם ומזמן היה צריך להשתנות. עצמאיים משלמים המון לביטוח לאומי ולא מקבלים כלום בזמן אמת אבל זה לא קשור למשבר. צריך לתת לממשלה את הזמן לפתור את המשבר. אני לא חושבת שמישהו אחר היה מצליח יותר מהם".

מרבית העצמאיים מגיבים אחרת ממך.

"אנשים מגיבים ככה על הרבה דברים. אנחנו מדינה עם אנשים מאוד אימפולסיביים ואין סבלנות לכלום. אפשר רגע לקחת אוויר ולנשום. צריך לתת לאנשים לעשות את העבודה שלהם, אבל ברור לי שזה לא יקרה בחודשים הקרובים".

הקולגות שלך, בעלי גנים פרטיים, איימו לא לפתוח מחדש את הגנים. מה את החלטת?

"לי היה ברור שאני לא לוקחת חלק במשחק שלהם וברגע שיש אישור ממשרד הבריאות יש לי חובה מוסרית לפתוח את הגן. צריך לחזור לשגרה וזה כולל הפעלת גני ילדים. אסור שהמאבק, צודק ככל שיהיה, יבוא על חשבון הורים וילדים. אותי חינכו על ערכים שברגע שמדינה במשבר לא תופסים אותה בביצים ולא תוקעים מגלות בגלגלים. המאבק צודק וצריכים להילחם אבל יש דרך וזאת לא הדרך מבחינתי. אני לא מסכימה עם הטענה של בעלי גנים פרטיים רבים שזה היה המאני טיים להשיג דברים. לא צריך להחזיק את ההורים והילדים כבני ערובה. בתקופה כזאת, צריכים להיות ערבים זה לזו. לא הייתי יכולה להסתכל להורים בעיניים אם לא הייתי פותחת ביום ראשון. אי אפשר לנצל את המשבר לתועלת אישית".

ניתן בכלל להפעיל גן ילדים תחת ההנחיות של משרד הבריאות?

"בגדול, פתיחת הגנים הייתה מתבקשת כי אם פתחו את הקניונים אז ברור שאפשר לפתוח גנים. ברור שמגבלת השני מטר לא הגיונית בגני ילדים, כי איך אפשר להחליף חיתול ממרחק של שני מטר? זאת מגבלה שאי אפשר לעמוד בה, אבל אצלי אני אנסה להפריד כמה שיותר את הילדים ואשתמש גם במבנה המגורים הפרטי שלי".

עד כמה את מתרגשת לקראת פתיחת הגן?

"אני מתרגשת בטירוף ומצפה לזה בקוצר רוח. אני והגננת שלי, מורן יפת, עברנו ביום העצמאות בין בתי הילדים וחילקנו מארז ליום העצמאות. היה מרגש לראות אותם מרחוק אז ברור שיום ראשון זה יהיה הרבה יותר מרגש".

שרון אברהם גן ילדים רמת השרון
שרון אברהם (מימין) והגננת מורן יפת. מתגעגעות לילדי הגן

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן