לאור מקרי ההתעללות הקשים בגני הילדים פתחה עו"ד ליאת גלילי – פרל מהרצליה לפני כחצי שנה את המיזם "בטוח בגן שלי" שסחף אחריו מאות הורים מתנדבים

שרון יונתן

אדום ירוק גורמה במחירי שוק מבצע פרגיות לתנור (עם עצם) 2 ק"ג ב-70 ש"ח. חדש! סניף הרצליה

בימים אלו אנו מתעסקים בקורונה ובבחירות, אבל רק לפני מספר חודשים הארץ געשה בעקבות מספר מקרים של התעללות בגני ילדים. מתברר שיש אנשים שמקרים אלו לא עברו לידם. אחת מהן היא עו"ד ליאת גלילי -פרל מהרצליה שהקימה לפני כחצי שנה את המיזם "בטוח בגן שלי".

עו"ד גלילי-פרל נחשפה כמו רבים אחרים לסרטונים מחרידים של צילומי אבטחה, בהם רואים גננות ומטפלות מתעללות בתינוקות חסרי ישע בגני ילדים. הדבר לא נתן לה מנוח, והיא חשבה על רעיון חדשני: איתור וזיהוי מקרי אלימות בגני ילדים באמצעות התבוננות בשפת הגוף של הילדים.

עו"ד גלילי-פרל מסבירה: "הנחת המוצא של המיזם, אשר אושרה על ידי גורמי מקצוע בתחום הגיל הרך, היא שתינוקות ופעוטות לא יודעים לשקר, שפת גופם תחשוף את מה שהם חווים בסביבה בה הם חווים את החוויה. הרעיון עלה בעקבות ראיונות שנתנו הורים שילדם עברו התעללות בגן, ובהם רבים טענו כי היו סימנים מקדימים אך הם לא ידעו לזהות אותם ולפרש אותם נכונה, כך לדוגמא הורה אחד טען כי בתו הייתה עומדת מול הקיר במשך שעות ללא תזוזה, התנהגות מאוד לא נורמטיבית לילדה בגילה, אך הוא לא הבין כי מדובר בסימן אשר יכול להעיד על סימן לאלימות בגן, כך גם אמא שבנה היה מקיא אוכל ואוכל אותו מחדש".

המתנדבים במיזם עוברים בדיקת רקע מקדמית על ידי חברת Background וחברת MIDOT, אשר מבצעות זאת בהתנדבות עבור המיזם. לטענת ליאת, מדובר ביותר ממה שעוברת כל סייעת שמתחילה לעבוד היום בגן ילדים. המתנדבים עוברים הכשרה במשך מספר ימים, בה הם לומדים ממיטב אנשי המקצוע, כיצד לזהות סימני אזהרה ו"נורות אדומות" בשפת הגוף של הילדים אשר יכולים להעיד על אלימות בגן. במסגרת הביקור בגן, הם ממלאים שאלון ומעבירים אותו לצוות המקצועי של המיזם, המתנדבים הם למעשה "העיניים" של אנשי המקצוע בגן, וצריכים לשקף את מה שהם רואים לתוך השאלון. גני ילדים, אשר בשאלון הביקור שלהם לא עלה כל חשש לאלימות בגן, נהנים מחשיפה ופרסום חיובי באתר המיזם ואילו הורי ילדי הגן זוכים לישון בשקט בידיעה שהגן של ילדם הינו גן שבטוח בעצמו ובעל שקיפות ופתיחות למתנדבי המיזם. "מדובר בערבות הדדית במיטבה, הורה מתנדב בגן של הורה אחר ובשיתוף פעולה מקסים וחיובי בין צוותי הגן להורי הילדים", מציינת ליאת.

עו"ד גלילי- פרל, שותפה ומייסדת במשרד פרל עורכי דין ומרצה במכללה האקדמית רמת גן, פתחה את המיזם עם דף פייסבוק שבו תיארה את הרעיון למיזם. למחרת היא קמה למראה 300 לייקים ופנייה מגלי צה"ל לראיון בלעדי. ביום ראשון כבר פנתה אליה הפעילה החברתית המוכרת, ליאור בוגנים, בבקשה לחבור אליה ולסייע לה בהוצאת המיזם לפועל.

אדום ירוק גורמה במחירי שוק מבצע תפו"א לבן/בצל לבן 3.90 ש"ח לק"ג. חדש! סניף הרצליה

כיום, מונה המיזם כ-1,000 מתנדבים וגני ילדים רשומים, כ- 3,300 עוקבים בדף הפייסבוק וצוות מקצועי מרשים שכולל רופאי ילדים, פסיכולוגים, מרצים באקדמיה, מנתחי התנהגות ומדריכי הורים. מכון אדלר אף לקח חסות על הכשרת המתנדבים, ועיריות שונות בארץ הביעו הסכמה לקחת חלק פעיל בפעילות המיזם בעירם.

להצטרפות למיזם, יש להשאיר פרטים באתר המיזם www.batuah.co.il.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן