ההורים טוענים כי בנעמ"ת החליטו מי יהיו 17 הילדים שיחזרו למעונות על פי נוהל קבלת ילדים למעון ותוך כדי אפליה והפרת הסכם מול ההורים. בנעמ"ת מבינים לליבם של ההורים וטוענים שהדבר נעשה כתוצאה מקריטריונים שקבעו משרדי הממשלה

שרון יונתן

צילום אילוסטרציה: CDC on nsplash

הורים לילדים במעונות נעמ"ת בהרצליה טוענים לאפליה על רקע החזרה לגנים שהתבצעה היום. בניגוד לגני הילדים העירוניים, שבהם מתקיימת רוטציה, כך שכל ילד נמצא בגן שלושה ימים בשבוע, בגני נעמ"ת נבחרו 17 ילדים שישהו בגן עד הודעה חדשה ושאר הילדים ישארו בבית. הורים לילדי גני נעמ"ת פנו ביום חמישי למנכ"לית נעמ"ת באמצעות עו"ד יניב בירנבאום, אב לילדה באחד ממעונות נעמ"ת בהרצליה, בטענה כי החזרה לגן נעשתה על פי נוהל קבלת ילדים למעון.

"הפתרון שהוצג כקבלת המתווה שהוצג ע"י ארגוני מעונות היום, נותן מענה רק לקבוצה של 17 ילדים לכל היותר בכל קבוצת גיל במעון. כך יוצא שלחצי מילדי המעון אין כל פתרון ביום א' הקרוב (היום- ש.י.) או בכלל", פותח עו"ד בירנבאום את מכתבו וטוען: "עוד מסתבר בדיעבד שתיעדוף ההשבה לגן נעשה על פי נוהל קבלת ילדים למעון. דהיינו העדפה על פי מצב הכנסה, מצב משפחתי ואחים נוספים במעון, תוך פגיעה בכל יתר ילדי המעון שכבר נמצאים מעל חודש וחצי ללא כל מסגרת מחוץ לגן, ותוך ניטרול אחד ההורים מכל אפשרות עבודה".

בהמשך טוענים ההורים: "מדובר בהחלטה שהתקבלה באופן פגום שאינו עומד במבחן אמות המידה הציבוריות. ההחלטה התקבלה ממש בסמוך לתחילת המתווה שהושג, נעמ"ת הודיעה להורים על ההחלטה אם ילדיהם יגיעו למעון או לא רק היום יום חמישי אחר הצהריים ללא כל אפשרות להיערכות מראש ההחלטה התקבלה, ללא תשתית עובדתית מספקת, בשרירותיות ללא בחינה פרטנית ולא נשקלו עובר לקבלתה כל השיקולים הדרושים לעניין ובפרט מבלי שנשקלה הפגיעה בפעוטות ובהוריהם שנותרו ללא כל פתרון".

ההורים טוענים כי המתווה שהושג יוצר עיוותים נוספים ובעיקר מפלה בין פעוטות בשרירותיות וללא כל סבירות: "עם כל הכבוד למתווה שהושג לא ברור מדוע בשלב בו כבר ילדינו התקבלו למעון, מצאתם לנכון להפלותם אל מול ילדים אחרים על בסיס ההכנסה של הוריהם, כך גם לא ברור כיצד רלוונטית העובדה למי יש אחים נוספים במעון או המצב המשפחתי".

עו"ד בירנבאאום מוסיף בשם ההורים: "לא הייתם רשאים, באופן חד צדדי, לקבוע קריטריונים או להחיל קריטריונים להעדפת פעוטות תוך הפרת ההסכם מולנו. נדגיש, אין אנו מבקשים כי יעדיפו את ילדינו על חשבון ילדים אחרים אלא שיוחל באופן מיידי פתרון שוויוני והוגן בין כלל ילדי המעון, ללא החלת קריטריונים שרירותיים ושאינם רלוונטיים. ילדינו נמצאים מעל חודש וחצי ללא כל מסגרת חינוכית, אנו נאלצים להפסיק את עבודתנו או לצמצמה משמעותית תוך סיכון המשך העסקתנו באופן ממשי ותוך פגיעה כלכלית קשה, ובנסיבות אלו היה מצופה כי נעמ"ת הייתה פועלת אחרת". ההורים דורשים ממנכ"לית נעמ"ת לפעול למציאת פתרון ולהפעיל לחץ על פתיחה מלאה של מעונות היום.

נעמ"ת: הקריטריונים מעמידים אותנו במצב בלתי נסבל

נורית טננבוים, מנהלת רשת הגיל הרך בנעמ"ת, השיבה היום לעו"ד בירנבאום והסבירה כי בכפוף להנחיות משרד הבריאות הוציא ביום חמישי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים חוזר מנכ"ל ובו פורסם מתווה לחזרה הדרגתית למעונות יום. "המתווה האמור נקבע כאשר משרד הבריאות קבע את מספר הילדים בכל כיתה ואילו את סדר הקדימות לקליטת הילדים למסגרות קבע משרד העבודה בהתאמה לנוהל סדר קבלת ילדים למעון יום המתפרסם על ידו", הסבירה טננבוים והוסיפה:  "הארגונים המפעילים מעונות יום, ובכללם נעמ"ת, הועמדו בפני דילמה קשה: להסכים לפתוח את המעונות במתווה המוצע על ידי משרד הבריאות ומשרד העבודה, או לדחות את המתווה המוצע ולהיות האחראיים לכך ששום ילד לא יוכל לחזור למעון".

טננבוים מוסיפה כי מתן מענה לכ-60% מהפעוטות הינו בחזקת הרע במיעוטו ביחס לאפשרות של אי פתיחה כלל של המעונות: "ללא ספק, מספר הילדים בכל כיתה והקריטריונים שנקבעו על ידי המשרד לקליטתם מעמיד את נעמ"ת ואת כל יתר הארגונים המפעילים מעונות יום במצב בלתי נסבל, בו נאלצות מנהלות המעונות בכאב רב לדחות קבלתם של חלק מהילדים על בסיס הקריטריונים, שקבע המשרד ועל פי רשימות שהועברו על ידי המשרד, בבחינת "משפט שלמה" ומותיר חלק מההורים ללא מענה".

טנבבוים ציינה עוד כי אמש קראה יו"ר נעמת לממשלת ישראל לקבל החלטה לפתוח את מערכת החינוך ומעונות היום במתכונת מלאה, קל וחומר נוכח ההקלות הרבות שניתנו בזמן האחרון לסקטורים שונים וההאצה המסתמנת בחזרה לשגרה.

"עד לקבלת החלטה כאמור, נעמת עושה ככל שניתן כדי לפתוח בהדרגה את כל מעונותיה, כפונקציה של צוות עובדות כשיר בהתאם למתווה, מתוך תקווה לקלוט כמה שיותר ילדים למסגרותיה ובכך להקל על חזרה של ההורים והילדים לשגרה. סיכומו של דבר, הגם שאנו מבינות את התסכול וליבנו עם ההורים, נעמ"ת אינה הכתובת לטענות. אנו מצידנו עושות ככל הניתן על מנת לקדם חזרה מלאה לשיגרה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן