פניה של קרן מקסימוב ברנדס, יו"ר הנהגת ההורים בבית הספר "אמירים", לדוברת וייזר, סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך, בקשר למספר תלמידי כיתה א' בבית הספר בשנת הלימודים הבאה, הציתה עימות לא שגרתי בין הצדדים

שרון יונתן

טענות של הנהגת הורים בבית הספר היסודי "אמירים" (בתמונה) על מספר התלמידים בשנת הלימודים הבאה בכיתה א', הפכו לעימות חזיתי וחריף בין הנהגת ההורים והעומדת בראשו, קרן מקסימוב ברנדס, לסגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך בעירייה, דוברת וייזר.

תחילת הפרשה אתמול, כאשר מקסימוב ברנדס פנתה לוייזר ושטחה בפניה את עיקרי טענות ההורים בקשר למספר התלמידים הצפוי בכיתות א' בשנת הלימודים הבאה. לטענת ההורים, מבין מספר בתי ספר יסודיים רק בבית הספר "אמירים" אמורות להיפתח בשנה הבאה שתי כיתות עם מעל 30 תלמידים בכיתה, הנוגדת את הבטחת העירייה לכיתות של עד 25 תלמידים במקסימום. ההורים טענו כי אין הגיון שיהיה מספר כזה כאשר המכסה המקסימלית בבית הספר של החופש הגדול עומד על 28, במיוחד בתקופה בה הקורונה תופסת תאוצה.

"ריחוק חברתי הוא צו השעה, ודאי בקרב ילדים צעירים שאינם בעלי מודעות ויכולת לשמור עליו בצפיפות כיתתית", כתבה מקסימוב ברנדס לוייזר בשם ההורים והוסיפה: "היתכן שעיריית רמת השרון, באצטלה של תקנים ובירוקרטיה, מוכנה לסכן את בריאות הילדים והצוות? שהמחשבה שהבטחות והתחייבויות של ראש העיריה וצוותו מופרות לאחר יד, מדאיגה ביותר. לא נאפשר שבריאות ילדינו ובריאות צוות בית הספר והציבור יהיו להפקר. אין בכוונתנו לשלוח מאת ילדינו לבית הספר בתנאים מסכנים שכאלו".

דוברת וייזר, סגנית ראש העירייה, לא אהבה, בלשון המעטה, את נוסח הפניה אליה והשיבה למקסימוב ברנדס: "קראתי בתדהמה גדולה את המייל שלך שרצוף בלשון בוטה בהאשמות כבדות מנשוא שלא מביישות אף הגשה של כתב תביעה שמוגש לבית משפט. המניעים לכתיבת המכתב אינם ברורים לי ואינם עולים בקנה אחד עם ראייה כוללת של טובת הילדים. עד שלא אקבל התנצלות בכתב ממך הריני מסירה את ידיי מהמשך הטיפול בסוגיית מספר התלמידים בכיתות א' בבית הספר אמירים".

הנהגת ההורים מגבה את מקסימוב ברנדס

התשובה של הנהגת ההורים בבית הספר לא איחרה להגיע והודעה יצאה להורים: "אמש השתלחה באלימות סגנית ראש העיר, דוברת וייזר, ביו"רית הנהגת הורי בית הספר אמירים, קרן מקסימוב ברנדס, בתגובה למכתב ובו טענות ובקשות לגיטימיות מהרשות בנוגע לבית הספר אמירים. אף חמור מכך, דוברת וויזר, סגנית ראש העירייה בשכר, הבהירה שעד שלא תתקבל התנצלות אישית מקרן על מכתבה – היא לא תטפל בנושא הנידון כאילו מדובר בעניין אישי ולא בחלק מתפקידה. המשמעות של דברי סגנית ראש העירייה, היא שהורי אמירים ישארו ללא תשובות ופוטנציאלית ילדי אמירים ייפגעו. הנהגת הורי אמירים מזועזעת מהחרמת יו״רית נבחרת ומוערכת, מהשיח הירוד ומפגיעה בערכי הדמוקרטיה. לא כל שכן מהמשמעות של איום בפגיעה פוטנציאלית בתלמידים כחלק מהדיון. קרן מקסימוב ברנדס פועלת ללא לאות למען ילדי אמירים, וכל ההורים עומדים לצידה כחומה בצורה".

לראש העירייה כתבו ההורים: "הנהגת אמירים רואה בחומרה את ההשתלחות האלימה וחסרת הרסן ביו"רית נבחרת. אנחנו חיים במדינה בה ערכי הדמוקרטיה נרמסים חדשות לבקרים והתגובה של סגנית ראש העיר מהווה דוגמה חיה לכך. אנו, הנהגת הורי אמירים מגבים באופן מלא את היו״רית הנבחרת שלנו, קרן מקסימוב ברנדס ומצפים מהעירייה כי תתייחס לטיעונים לגופם ולא תשיב עליהם כאילו היה זה ריב בין חברים. שירות לאזרח ומענה אינם יכולים להיות בני ערובה בידי הרשות כנגד טענות התושבים. יתרה מכך, הם חובת הרשות ולא בידי אף גורם, לא כל שכן סגנית ראש עיר, הפריוויליגיה להחליט מי יקבל שירות ומענה, ומי לאו. כבוד ראש העיר, אנו מצפים ממך, כתושבים והורים לחזור מדברי סגניתך ולהבהיר כי מענה להורים במערכת החינוך ברמת השרון, איננו מותנה. הורי אמירים ימשיכו כולם לעמוד מאוחדים מאחורי קרן ופנייתה הלגיטימית לתשובת העירייה ואנו מצפים לשיח מכבד ובוגר בין העיריה לתושבים בכלל ולהנהגת ההורים בפרט".

חזקים ביחד. לנדוור

וייזר מציעה פתרונות להורים

דוברת וייזר השיבה להורים: "חילופי המיילים האחרונים גרמו לי להבין כי לא כל המידע מצוי בידיכם. עד לקבלת המכתב אמש, אשר רצוף איומים ואשר נכתב בשפה שאינה מכבדת, לא נתקבלה בלשכתי אף פניה מיו"ר ועד ההורים של בית הספר". וייזר הציגה בתשובתה את הפתרונות שהעירייה מציעה: פתיחת כיתה לא תקנית בבית הספר אמירים מכספי העירייה, מעבר של ילדים שגרים בשכונה סמוך לדרך הראשונים לעבור לבית הספר יעל רום על מנת לדלל את מספר התלמידים בכל אחת משתי הכיתות. במידה והצעה זו לא תצלח, מציעה וייזר שהעירייה תממן מתקציבה שלוש קבוצות לימוד בשתי כיתות אם. "הבהרתי להורים כי במידה ונלך למתווה של 3 קבוצות, אנו כרשות נהיה מחויבים למהלך עד כיתה ו' או עד פתיחת כיתה שלישית תיקנית אם בשנת הלימודים יגיעו לרובע נווה רסקו ילדים נוספים".

וייזר: "אין לי כוונה להתערב במעמדה של יו"רית ההנהגה"

וייזר סיכמה: "חשוב לי לציין כי פעולותיי השונות אל מול הורים שפנו אליי, והעלאת הפתרונות השונים שהצעתי הן במישור הסמכויות של משרד החינוך והן במישור סמכות הרשות, הייתה מתוך ראייתי המקצועית כמחזיקת תיק חינוך וכמי ששימשה בעצמה כיו"ר וועד הורים ויו״ר וועד הורים יישובית בעבר. מתוך תחושת הזדהות עם חששות ההורים בעת הקורונה והייתה על דעתי ועמדתי האישית בלבד מתוך הבנה מלאה ורצון לשקף לאותם הורים את האופציות השונות ולעשות ככל יכולתי לפתוח כיתות קטנות יותר. יו"ר וועד ההורים נבחרת ע״י ההורים ואין לי שום כוונה להתערב במעמדה חלילה. יחד עם זאת, לאור שנים של עבודה מכבדת ושקופה מול הנהגות ההורים השונות, אני מאמינה שזוהי שותפות מכבדת לשני הכיוונים. אינני מתנהלת ופועלת מול מי שבוחר לפעול מולנו בכוח, בבריונות ובאיומים אלו ואחרים. דלתי תמיד הייתה פתוחה להורי ותושבי העיר מתוך מקום מכבד. כל שאיפתי הינה לקיים חינוך מיטיב ואחראי לילדים תוך הסתכלות על כלל המערכת ועל טובת הילדים בלבד".להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן