רגע לפני שהלימודים חוזרים באופן חלקי, למורה מהרצליה יש הרבה מה לומר, בעיקר על הדרישה מהמורים "להיכנס מתחת לאלונקה" ולהתנדב. טור אישי ונוקב שלא ישאיר אתכם אדישים

צילום אילוסטרציה: CDC on unsplash

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

אני מורה. ומחנכת וגם רכזת. יש לי כ- 11 שנות וותק, עשיתי הסבה ממקצוע אליו למדתי באוניברסיטה  4 שנים והתמחתי שנתיים נוספות במשרד יוקרתי במרכז תל אביב. אני לא כותבת את כל זה כדי שתמחאו לי כפיים אבל אני כן רוצה לשבור כמה סטיגמות על אנשי ונשות החינוך בארץ. לא בחרנו במקצוע הזה, כפי שנטען בעשרות פוסטים שאני קוראת לאחרונה ברשתות החברתיות, בגלל שלא הייתה לנו ברירה אחרת. אני עובדת עם מורות ומורים בעלי תארים שניים, דוקטורטים, מוסבי היי טק ופורשי צבא ולצד אנשי חינוך מעולים שאהבת המקצוע זורמת בעורקיהם ולא, אין להם פסיכומטרי 530 כפי שכותבים עלינו בזילזול.

אני רוצה לדבר על הטענה, שנאמרת לא אחת בכלי התקשורת, ואני מניחה שרבים מסכימים איתה, והיא שבעקבות משבר הקורונה יש למעלה ממיליון מובטלים ועובדים שהוצאו לחל"ת ועל כן על המורים להתגייס "מתחת לאלונקה". הביטוי הזה מראה שוב עד כמה הפער בין מה שהציבור חושב על עובדי ההוראה מנותק מהמציאות. לכל סקטור במשק יש תנאי העסקה משלו. בהיי טק למשל, המשכורות גבוהות יחסית, יש מספר ימי חופש גדול יותר מהמינימום המוכתב על פי חוק, מקבלים טלפון נייד, רכב, ביטוח מנהלים, שוברים לארוחות בוקר, טיסות לחו"ל (לצרכי עבודה, אבל בואו לא ניתמם שיש בזה גם מן ההטבה), הופעות, כנסים, ימי כייף וימי שיא, קייטנות לילדי עובדים, קבלת שבת חגיגית כל שבוע ועוד ועוד.

עובדי חברת החשמל לדוגמה, נהנו שנים מ" חשמל חינם", נופש מסובסד, קביעות ומתנות לחגים. משרתים בקבע נהנו מאז ומתמיד מתנאי פרישה חלומיים, כרטיסי "חבר" ו"בהצדעה" נכספים ושלל הטבות. משפחות רופאים נהנים ממעמד "פרסונל" בקופות ובבתי החולים. כל סקטור והפלוסים והמינוסים שלו. עובדי ההוראה בישראל, שנתונים בימים האחרונים למתקפה חסרת תקדים מצד אנשי תקשורת וגורמים במשרד האוצר, סובלים ממעמד רע כבר שנים, ממשכורות מגוחכות (השכר הממוצע הגבוה לכאורה של שכר עובד הוראה הוא עדות צורבת עד כמה זקנה מערכת החינוך בישראל, שכן מורה מתחיל מרוויח כ-5000 שקלים ואני, על 11 שנות הותק והתפקידים שלי מרוויחה עדיין משכורת בעלת 4 ספרות בלבד) ומאידך נהנים מימי חופשה רבים יחסית ליתר העובדים במשק.

עובד הוראה בבית ספר על יסודי זכאי מתוקף הסכם השכר שלו ל-7 ימי חופשה על כל חודש עבודה. הוא אינו זכאי לרכב, לטלפון נייד, לארוחת צהריים ואפילו לא לפינת קפה ראויה אך כן זכאי לחופשת קיץ. כשהתקשורת בישראל שואלת מדוע עובדי ההוראה מסרבים לוותר על ימי החופש שלהם, שהרי הם ממילא משולמים עליה, אני עונה- האם קיים עובד כלשהו במשק שיוצא לחופשה ואינו משולם עליה? זוהי חופשה בתשלום, מתוקף תנאי ההעסקה שלנו. זה הדיל שיש בין המורים למדינה כבר שנים. אנחנו מקבלים שכר נמוך יחסית של 10 חודשים שנפרש על פני שנה, ובכך מקבלים יותר ימי חופשה. אתם מבקשים לשנות את המשוואה הזו? אפשר, אבל עליכם לשנות את שני אגפיה. גם את השכר וגם את מספר ימי הלימוד.

מכבסת מילים שטומנת בתוכה אלימות מילולית

מהיכן הגיע הרעיון הזה, להנחות את עובדי הוראה לעבוד מהבית ולקרוא לזה חופש? מי היא אותה כתבת טלוויזיה שלא טעמה מעולם טעם מסדרון במוסד לימודי, ומי הוא אותו כלכלן בכיר במשרד האוצר שמעז בכלל לכמת את העבודה שלנו מהבית לחצי? מי מהם נאלץ להכין שיעורים מקוונים ולהעבירם בתוך בית מלא ביושביו? מי מהם קורא ומשיב לאינספור הודעות ומיילים מתלמידים, מהורים, מהפיקוח, מההנהלה? מי מהם נאלץ לשבת חפוי ראש בסוף יום בערב מול החדשות ולחטוף בשקט את חיצי הרעל של התקשורת, האוצר, וועדי ההורים?

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

אנחנו חלק מהרקמה האנושית בישראל. גם לנו יש בני זוג שפוטרו, ילדים שהוצאו לחל"ת וכורעים כעת תחת ההתחייבויות שלהם ועלינו כהורים וכבני זוג לנסות ולתמוך. הפכו אותנו לאויבי העם, לחלק מהבעיה בגלל שאנחנו מסרבים שיכפו עלינו להיות הפתרון. לדרוש מאיתנו" להכנס מתחת לאלונקה מתוך שליחות והתנדבות" זוהי מכבסת מילים שטומנת בתוכה אלימות מילולית גרידא. אתם לא תכריחו אותנו להתנדב.

מקצוע ההוראה אינו שליחות או התנדבות. זוהי  פרופסיה לכל דבר ועניין. כשאנחנו נכנסים בבוקר בשערי בית הספר, אנחנו הולכים לעבודה, אנחנו הולכים להתפרנס. אנחנו קונים בכסף הזה אוכל, חיתולים ותרופות. בחרנו במקצוע הזה, בגלל שאנחנו מעולים בזה, בגלל שאנחנו אוהבי אדם, אוהבים ילדים ובני נוער ומאמינים בלב שלם כי לנו היכולת להקנות להם דעת וערכים בצורה הכי טובה שיש. גם רופא לא מתנדב בבית חולים, הוא עובד בבית חולים והוא מציל חיים כי זה מה שהוא יודע לעשות הכי טוב, אבל הוא לא מתנדב. אי אפשר לכפות על אדם להתנדב, ובעצם האמירה- למה שלא תתרמו ימים ביולי, אתם גם ככה מקבלים משכורת, זו כפייה להתנדבות.

כל שאני מבקשים זה שתתנו לנו לעשות את העבודה שלנו בשקט. אנחנו מבטיחים לעשות כמיטב יכולתנו כדי להוציא תחת ידינו ילדים ובני נוער ערכיים שמאמינים בעצמם וביכולות שלהם, דור המשך למדינה הצעירה ומלאת האתגרים הזו שלנו. אל תרמסו את כבודנו, כבדו את תנאי העסקתינו כפי שהייתם רוצים שביום מן הימים כבודם של ילדכם לא ירמס בפומבי במקום עבודתם.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן