רגע לפני שזה קורה באמת, מעניקה איילת ברדלי, מטפלת קוגניטיבית-התנהגותית ומדריכת הורים, מספר טיפים להורים לקראת חזרת ילדיהם ללימודים

צילום אילוסטרציה: CDC on unsplash

כיצד נעניק חוסן נפשי לילדינו? חוסן נפשי או עמידות נפשית הם מונחים המתארים יכולת פסיכולוגית חיובית להתמודד עם מצבי דחק ומשבר ולהסתגל לנסיבות החיים שנגרמו בעקבות מצבים אלו. החוסן הנפשי אינו תכונה מולדת בלבד, אלא גם יכולת שמתפתחת במהלך החיים. גורמים שעשויים לתרום להתפתחות החוסן הם המזג של האדם, האווירה החמה והתומכת במשפחתו ומערכת תמיכה חברתית שהייתה קיימת עבורו במהלך חייו.

חלפו 7 שבועות מאז שילדי הגנים ותלמידי בתי הספר אינם במסגרות הלימוד. הילדים שהיו תקופה ממושכת בבתים הסתגלו לשגרה חדשה של חופש מלימודים או למידה מרחוק. אנו ההורים הענקנו חוסן נפשי ונתנו מענה רגשי לילדינו. רגשות של חשש, פחד וחרדה הם סימנים נפשיים נורמליים בזמנים של התגייסות לשינוי, מה שנכון במיוחד לילדים שחוזרים ללימודים.

איך נעזור לילדינו עם החזרה לבית הספר? חשוב שנכין את ילדינו למציאות החדשה, נשתף אותם כיצד תתבצע הלמידה, נשוחח איתם, נאפשר להם להביע את רגשותיהם ונהיה שם עבורם עם התעניינות כנה ואמפתיה. השיחה מפחיתה תחושות של לחץ וחרדה נותנת תוקף לרגש ולא מבטלת אותו. קבעו סדר יום חדש דבר שמחזיר את תחושת השליטה ומסייע להתמודד עם מצב  חדש. החזירו את הסדר הביתה (שעת קימה בבוקר, זמן ללכת לישון, זמן לשיעורי בית, לארוחות ….).

תנו לילד הרגשה של חוזק בעצמם

המשיכו להכניס פעילויות משפחתיות שעסקתם בהם בתקופה שהילדים היו בבית וגרמו לכם לשמחה והרגשה נעימה. במידה והנכם חווים את הילדים עם לחץ וחרדה מהחזרה ללימודים השתמשו באמצעים להפחתת לחץ: נשימות מרגיעות, דמיון מודרך, מיינדפולנס או כל דרך שיכולה להוריד את מפלס הלחץ והמתח. השמעו להנחיות בנוגע למפגשים חברתיים ועודדו את הילדים לחזור וליצור קשרים חברתיים מחדש במידה ומתאפשר.

המשיכו לתת לילדים תפקידים אחראיים בבית, זה מחזק את תחושת המסוגלות והשליטה. הכינו רשימת ציוד לביה"ס הכוללת  כמובן את המסיכה, אלכוהול ג'ל , שאלו איזה כריך רוצה ושימו לו בקופסא שאוהב, סדרו את התיק יום לפני, הציעו לקחת חפץ שיעזור להם שוב במעבר ומזכיר להם את הבית.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

תנו לילד הרגשה של חוזק בעצמם ובכוחות שבהם. הילדים חוזרים לבית הספר אך המציאות גם שם משתנה. הכיתה מחולקת, יש מורים נוספים שאולי לא הכירו בעבר, המערכת השתנתה, לומדים 5 ימים בשבוע. חשוב לתת לילד הרגשה שהוא יסתדר עם המצב החדש, זהו מצב זמני, יהיה מי שיקשיב לו בביה"ס ובבית.

לוקח לעיתים זמן להסתגל אך אתם מאמינים בו וביכולותיו ושהוא מסוגל להסתגל לשינוי כשם שהסתגל לשינוי ושהה בבית תקופה ארוכה והתמודד עם מציאות חדשה גם עכשיו יצליח להתמודד עם מציאות חדשה. החששות של הילדים טבעיים מאוד וחולפים בעצמם במרבית מהמקרים. חשוב מאד שהילדים יגיעו לביה"ס, ההישארות בבית עלולה להגביר ולהעצים את תחושת החרדה של הילד ומחזקת את התחושה שמשהו באמת לא בסדר.

איילת ברדלי
איילת ברדלי. טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן