ראש עיריית רמת השרון לשעבר איציק רוכברגר יצא נגד ההחלטה לא לאפשר לתלמידה בתיכון רוטברג בעיר לצאת למסע לפולין בשל העובדה כי קיימת אפשרות שהתלמידה תפסיד מפגש הכנה אחד מתוך כ-50 שעות, בשל נסיעה משפחתית מתוכננת מראש לארה"ב במהלך ימי חגי תשרי.

לנדוור. סניף רמת השרון מתחדש ואתם נהנים מהטבה מיוחדת! ספרו לי עוד>>

רוכברגר כתב על הנושא בעמוד הפייסבוק שלו שני פוסטים שעוררו תגובות רבות בין היתר מצד אחד מורים המלמדים בתיכון רוטברג שכעסו על הביקורת שהשמיע ומצד שני רבים שתמכו בו.

לדברי רוכברג, "מכתב שהעבירה מנהלת בית הספר התיכון ע"ש רוטברג ברמת השרון להורים של תלמידה בבית הספר, מאיר את מה שקורה היום במערכת החינוך. התמונה שעולה, אותי מדאיגה: קיבעון מחשבתי, אטימות וחוסר היכולת של המנהיגות הבית ספרית, של אגף החינוך העירוני משרד החינוך לחשוב מחוץ לקופסה וגרוע יותר, שהמערכת העירונית שותקת".

מדובר כאמור בהשתתפות במשלחת תלמידי התיכון במסע הזיכרון לפולין. מדובר על תלמידה מצטיינת, ערכית, נכדה לשורדי השואה שבית הספר התיכון ע"ש רוטברג מסרב לאפשר את השתתפותה במסע. הסיבה היא כי קיימת אפשרות שהתלמידה תפסיד מפגש הכנה אחד מתוך כ-50 שעות, בשל נסיעה משפחתית מתוכננת מראש לארה"ב במהלך ימי חגי תשרי.

וכך כתבה מנהלת בית הספר: "לאחר התייעצות עם הפיקוח של משרד החינוך ואגף החינוך בעירייה, הוחלט כי לא יהיה שינוי בהחלטתנו. תלמידה שלא משתתפת בימי ההכנה למסע בשל נסיעה משפחתית לחו"ל, לא תוכל לצאת למסע לפולין…".

"המכתב הזה היכה אותי בהלם", כתב רוכברג אני יודע, מידיעה אישית, כי ההורים עושים כל מאמץ להחזיר את ביתם לארץ כדי שהיא לא תפסיד ולו יום אחד מההכנה לקראת המסע. ומתברר גם כי בית הספר עדיין לא קבע בכלל את מועדי ההכנה למסע.

הדר פז טיפול נפשי באומנות

"יתרה מזו, אם ההורים לא היו אומרים להנהלת ביה"ס כי הם נוסעים לחו"ל והיו ממציאים אישור מחלה על היעדרות, התלמידה הייתה משלימה את ההכנה והייתה כן משתתפת במסע. בעניינו, בית הספר מגלה אטימות וחוסר רצון למצוא פתרון משותף עם ההורים, בית הספר יודע שיש פתרונות יצירתיים לנושא ההכנה, אבל כל הפתרונות האלה נדחו על הסף".

והוא מוסיף: "חוק החינוך הממלכתי מגדיר את מטרות מערכת החינוך 'לחנך אדם להיות אוהב אדם, אוהב עמו ואוהב ארצו, אזרח נאמן למדינת ישראל, המכבד את הוריו ואת משפחתו, את מורשתו, את זהותו התרבותית ואת לשונו'.  גם בעמוד הפייסבוק של אגף החינוך העירוני ניתן למצוא את כל הסיסמאות הנכונות: "חינוך בונה קהילה וקהילה בונה חינוך, ליצור אקלים של מעורבות ושותפות, לחיזוק תחושת האחדות והשייכות לקהילה.  התנהגותה של הנהלת בית הספר במקרה זה, מנוגדת לכל הדברים האלה. לא כך מחנכים לערכים הומניסטיים וליצירתה של חברה טובה יותר. כך מנטרלים את ערכי החינוך והופכים את בית הספר למכונת ציונים. ובנימה אישית. הדברים כואבים לי במיוחד, כי אני בוגר התיכון ע"ש רוטברג. המנטור והמורה שלי לחיים היה מנהל בית הספר, מיכאל פרצוב ז"ל. אדם שנתן לנו התלמידים את הכיוון והיה המצפן שבגינו הפכנו להיות אנשים ערכיים, אוהבי אדם ואוהבי המדינה. גילינו אז שציונים זה לא חזות הכל ואני מצפה מהנהגת בתי הספר שתאמץ גישה זו גם היום. כדי להיות דוגמא ומופת לתלמידים, להראות להם שניתן להתמודד עם אתגרים, לתת להם כלים ולמצוא פתרונות יצירתיים למשברים ולקשיים שנכונו להם בהמשך דרך. צר לי, חברים ברוטברג, פקששתם בגדול. זו לא מערכת החינוך שכה התגאיתי בה כתלמיד כבוגר, כאב לשלושה ילדים בוגרי מערכת החינוך וכמי שהקדיש הרבה מחייו לכל תלמידה ותלמיד".

יצחק איציק רוכברגר בעת היותו ראש עיריית רמת השרון

יצחק איציק רוכברגר בעת היותו ראש עיריית רמת השרון. צילום: שרון יונתן

רוכברגר, אמר ל"שרון אונליין" :פונים אלי לאורך כל השנים בבקשות לעזרה בנושאים שונים. בגלל שאני מכיר את כל המערכות אני נוטה לעזור. אני לא מתערב בשיקולים של המערכת פנימה, ממש לא. אני יודע את המקום שלי, אבל זכותי כאזרח לפנות ולבקש אל תהיו מקובעי מחשבה, תהיו יותר פלורליסטים, תחשבו מחוץ לקופסא.  זה לא שבאתי והיד הייתה קלה על המקלדת. פניתי לגורמים באגף החינוך, ביקשתי אנא תחשבו מחדש, ביקשתי פגישה ואמרו לי שהמנהלת החליטה ולא יעזור שום דבר. זה הכעיס אותי והכאיב לי. לכן הוצאתי את הפוסט הזה בכאב גדול. אין לי שום כוונה לשפוך את התינוק עם המים ואין לי עניין לפגוע בבית הספר. אני בוגר בית הספר הזה, אבל אי אפשר להיות אטומים".

מעיריית רמת השרון נמסר בתגובה: "ראשית אנחנו רוצים לחזק את מנהלת בית הספר הדי גור שעוברת מתקפה לא הוגנת. הדי מנהלת מעולה. לגופו של עניין, מדובר במסע לפולין האמור לצאת בשנת הלימודים בשנה הבאה (תשפ"ג). מי שרוצה להשתתף עדיין יכול לדאוג לכך שיהיה פנוי במועדי ההכנה והמסע. כללי משרד החינוך לגבי חובת ההשתתפות בהכנה הם ברורים וחד משמעיים ובית הספר נוהג כשורה בפועלו לפיהם. אגף החינוך רואה בהכנה למסע חלק חשוב ומשמעותי מחלק מהתהליך החינוכי כולו. אנו מאחלים לתלמידים והתלמידות מסע מוצלח, מעמיק ומעשיר״.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן