לאחרונה נערך באשכול פיס כפר סבא משפט ציבורי מבוים על ידי תלמידי מגמת המשפט בתיכון אורט שפירא בכפר סבא. באירוע, שהוא פרי שיתוף פעולה בין עמותת "אלומה" וצוות בית הספר, מילאו התלמידים את תפקידם של השופטים, התובעים, הסנגורים, עדי התביעה ועדי ההגנה, בליווי הנחייתם המקצועית של צוות משפטי מתנדב.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

לאחר דברי ראש העיר, דברי ורד אסולין, מנהלת אורט שפירא, ודברי יו״ר עמותת אלומה תמי בן אור, החל משפט הראווה שנערך על ידי תלמידי כיתה י' 5 במגמת משפטים – קרימינולוגיה בתיכון אורט שפירא כפר סבא.

המשפט המבוים עסק בדילמה בדבר בשיתוף פעולה מול קדושת החיים: ג'וזף יואנוביצ'י, סוחר מתכות יהודי מפריז ששיתף פעולה עם הנאצים והרוויח כסף רב בשיתוף הגסטפו, מימן לאחר מכן את המחתרת הצרפתית והציל למעלה מ – 1,500 יהודים.

אחרי המלחמה נשפט על שיתוף הפעולה ונשלח לגלות בעיירה נידחת בצרפת. לאחר שנתיים, ברח והגיע לישראל עם דרכון מזויף. ממשלת ישראל סרבה להעניק לו אזרחות למרות "חוק השבות" ושלח אותו בחזרה לצרפת. לאחר שנים נפטר חסר כל בכלא ב- 1965.

מיקי דותן, נכדו של ג'וזף יואנוביצ'י, היה עד ההגנה במשפט. באירוע נכחו גם דני הרוש, מ"מ וסגן ראש העיר, חבר המועצה ממה שינפיין, ויו"ר וועדת ניצולי שואה, חבר המועצה יובל לוי, יו"ר עמותת "אלומה" תמי בן אור, מנהלת אורט שפירא ורד אסולין, צוות בית הספר ונציגי אגפי החינוך, שירותים חברתיים- קהילתיים בעירייה.

ראש העיר רפי סער ציין: ״זה אירוע חינוכי יוצא דופן המשלב סיפור חיים אנושי, רגש, מיומנות ועוצמה. כל הכבוד על הפרויקט המיוחד המעניק את הזכות להעביר הלאה את מה שאירע בזמן שואה, ולהזכיר את פועלם ואת גבורת רוחם של השורדים. תודה לעמותת אלומה ולמיקי דותן, נכדו הביולוגי של ג'וזף יואנוביצ'י, שנמצא כאן היום. תודה לצוות השופטים שהגיעו הנה בהתנדבות ולקחו חלק בתהליך ותודה לכל המארגנות והמארגנים. פרויקט מרשים".

קיץ מוגזם בהרצליה יולי אוגוסט 2022. לחץ לכל האירועים בעיר

מנהלת תיכון אורט שפירא, ורד אסולין הוסיפה: ״אני שומעת את ההתרגשות הרבה מאחורי הקלעים, אני גאה לפתוח את האירוע המיוחד, אירוע השיא של הליך ארוך ומשמעותי במסגרתו דנו התלמידים בהיבטים כה רבים. תודה לכל מי שלקח חלק ותודה מיוחדת לעורכות הדין שהובילו את התביעה וההגנה, יעל אדר וציפי גרינצ׳בסקי. תודה על התשוקה והנחלת החשיבה הביקורתית״.

ויו״ר עמותת אלומה, תמי בן אור סיכמה: ״זהו ללא ספק פרויקט הדגל של העמותה שלנו, פרויקט שמסייע חנו לזכור את 6 המיליון שנרצחו בשורה. מברכת על. חוויה הלימודית החשובה הזו שלא תישכח לעולם. תודה לכל מי שהגיע הנה היום".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן