מה הקשר בין נהלל להרצליה? איך התבצעה העלייה לקרקע בהרצליה? איזו משפחה חשה עוול? ואיך כל זה קשור לגל-עד הסלעים ברחוב ויצמן שבתמונה? לסיפור המלא כנסו לכתבה נוספת בסדרה

יובל משעל

צילומים: באדיבות מוזיאון וארכיון בית ראשונים הרצליה

האם יש קשר היסטורי בין הרצליה למושב העובדים הראשון, נהלל, אשר בעמק יזרעאל? לאחר מלחמת העולם הראשונה, אנשי מושבות העלייה השנייה חיפשו קרקע להתיישבות חקלאית. באותה עת, הגיעה שמועה לאוזנם על כך שיהושע חנקין עוסק ברכישת קרקע מהכפר הערבי ג'ליל (לימים תוקם על אדמה זו המושבה הרצליה).

עקב אורי, ממייסדי נהלל, מספר: "נודע לחברי הוועד שעומדים לרכוש אדמה מהכפר ג'ליל שעל יד סידנה עלי מצפון לת"א. יצאתי עם אליעזר שוחט לבקר את אדמת הג'ליל…המסיירים וחברי הוועד לא התלהבו מן המקום הזה מחמת חסרונו העיקרי, שאינו בעמק או בגליל, כי אם בקרבה יתרה לת"א" (ספר נהלל, תשל"א). בינתיים, הושלמה העסקה ע"י יהושוע חנקין וחברת "הכשרת הישוב " לקנית אדמות הכפר "ג'ליל". עם זאת, החברה נקלעה למצב קשה עקב התחייבויות כספיות גבוהות וכפועל יוצא, לא יכלו לממן את העסקה.

לאחר מאמצים למציאת קונה אחר, מכר ד"ר רופין את אדמת כפר, ג'ליל לאנשי "קהילת ציון האמריקאית" ועל אדמות אלה הוקמה המושבה הרצליה. במקביל, בת"א, בחנות קטנה לעסקי טבק אשר נוהלה ע"י שמעון זאב לוין, נמכרו חלקות קרקע מאדמות המושבה החקלאית הרצליה. כאשר הגיע מספר הקונים ל-100 התכנסו כולם ונקבע יום העלייה לקרקע ב-23/11/1924 .

ביום העלייה לקרקע עלו שבעה אנשים בלבד בעוד בני המשפחות נשארו בת"א. לבסוף, הצטרפה משפחת לנצ'ט באיחור קל של מספק ימים עקב מחלת ילדי המשפחה. בהגיעם  הבחינו בגבעה שבלטה בשטח וקבעו שם את אחיזתם. לעת ערב, הקמת הצריף הושלמה ובו התגוררו ראשוני המתיישבים. עם הגעתה של משפחת לנצ'ט הם בנו צריף נפרד על הגבעה.

הרצליה ההתחלה - מגדל המים
העלייה לקרקע בהרצליה. ברקע: מגדל המים הנמצא בתחומי בית הספר היסודי ויצמן

בשלב ראשון לאחר ההתיישבות על הגבעה, עסקו המתיישבים בניקוי הנקבה הרומית וסללו כביש בשטח הביצה המיובשת מרכס הכורכר ועד ל "גבעת המייסדים" במזרח. הסלילה בוצעה ע"י יציקת גושי בטון לתוך האדמה הבוצית. כיום התוואי מוכר לכל תושבי הרצליה וקרוי שדרות שבעת הכוכבים " (למעשה זה התוואי שמחבר היום את קניון שבעת הכוכבים לתחנת הרכבת . לפני בניית מחלף הסירה וחיבור העיר לנתיבי איילון, דרך זו חיברה את הרצליה לת"א).

שנת 1960 קיבלה הרצליה את התואר "עיר" ובחגיגות ה- 40, בנובמבר 1964, הוסר הלוט מגל עד הראשונים, סמוך למקום שבו הוקם הצריף הראשון. הצריף בנוי משבעה סלעים גדולים, שהובאו מאזור יער בן שמן. לאחר הטקס משפחת לנצ'ט טענה שהיא אמורה להימנות עם שבעת הראשונים היות והצטרפו לעלייה גם אם זה היה לאחר מספר ימים. טענת המשפחה התקבלה וכך נוסף לוח נפרד ובו מצוינת "המשפחה הראשונה בהרצליה". את הגל-עד ניתן לראות ברחוב ויצמן, בקרבת בית ספר היסודי ויצמן.

הצריף הראשון שבעת המתיישבים הראשונים אנדרטה
גל-עד הסלעים הסמוך לבית הספר ויצמן עם הסרט הלוט בשנת 1964

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן