דנה שניידר מהרצליה החליטה להוציא את ספרה הראשון דווקא בתקופת הקורונה ולא במקרה. דנה מספרת מהיכן שאבה את הרעיון לספר, מי הם שלושת האנשים שהשפיעו עליה (רמז, הם די קרובים לה) ומקנחת בספוילר לקראת ספרה השני

שרון יונתן

"שום דבר שתגידי לא ישנה את דעתי. זוהר, אני לא רוצה להגיד את זה ככה אבל את פשוט דוחפת אותי לזה. תקשיבי לי טוב עכשיו." אני מסתובבת אליו לאט, עיניי פוגשות את מבטו הקשה. פניי שטופות דמעות אבל זה לא משפיע עליו בכלל – זיע לא נע בפניו. "זה או 'זה' או אני. הבחירה שלי.  אני מביטה בו ויודעת שכבר בחרתי ובא לי למות".

כך מתחיל "לא יכול לאהוב יותר", רומן מסקרן ועוצר נשימה שכתבה דנה שניידר (בתמונה), תושבת הרצליה. הספר יצא בסוף יוני 2020, בתקופת הקורונה, ובזמן שכולנו מנסים לעכל את מציאות חיינו החדשה, דנה שניידר מספרת בראיון ל"שרון און ליין" שראתה פה הזדמנות: "אנשים נמצאים יותר בבית, מחפשים דרך לברוח למציאות שונה, לנקות את הראש, להתאהב, לפנטז, והספר שלי כנראה נותן לזה מענה".

דנה שניידר נולדה בתל אביב, גדלה בהרצליה מגיל 12, וחיה בה עד היום. היא בוגרת תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני ביחסים בינלאומיים מהמכון ללימודי דמוקרטיה, אוניברסיטת ווסטמינסטר, לונדון.

הספר שלה הוא רומן ישראלי שמתרחש בין בתי הקפה של תל אביב ובסיס צה"ל בדרום. "לא יכול לאהוב יותר" מספר את סיפורם של זוהר ואביחי. שניהם גרושים, היא אוצרת תערוכות היסטוריות והוא קצין צבא בכיר.

הספר מתחיל בדילמה קשה. בעלה של זוהר מציב בפניה אולטימטום: לוותר על הריון רביעי לא מתוכנן או שהוא עוזב את הבית. הבחירה מכריעה אותה וזוגיות של עשרים שנים מסתיימת בשבר גדול. זוהר מוצאת את עצמה בגיל 40 מגדלת כמעט לבדה שלוש בנות, נאבקת בכאב ההחלטה שלה, בזיכרון הזוגיות שנכשלה ובשאיפה לעצמאות. פגישה אקראית עם אביחי, קצין בכיר בצה"ל, גרוש ואב לשני בנים צעירים, משנה שוב את חייה.

דנה מספרת: "אביחי הוא דמות המורכבת מכמה וכמה קצינים בכירים שהכרתי בעבודתי עם כוחות הביטחון במרכז יצחק רבין. גברים שנמצאים כל הזמן במתח אדיר בין הצבא והבית. בספר יש קטע בו אביחי מתוודה כי כאשר הוא חוזר הביתה מהבסיס כל מה שהוא רוצה זה להיכנס למיטה עם אשתו ולהשתולל עם הילדים, ואשתו מטיחה בפניו: 'אתה לא הדוד מאמריקה'. זה דיסוננס תמידי. זוהר ואביחי, בתחילת פרק ב' של חייהם, מתקשים להכיל את הזוגיות הבאה. מצד אחד הם לא יכולים לעצור את המשיכה והתשוקה שהם חשים אחד לשני, והספר אכן מכיל הרבה קטעים שכדאי לקרוא אותם רק מעל גיל 18. ומצד שני חוששים מאוד מהשלב הבא של מימוש הקשר. האם יצליחו ויישארו יחד? את זה תצטרכו לקרוא בספר".

דנה, איך את מגדירה את הספר?

"לא יכול לאהוב יותר" נע בציר בין האישי ללאומי, בין ההקרבה שכרוכה בהורות וב'קרביות' הצבאית, דרך הרצון לחזור לתשוקת נעורים ולשקם את הנפש עם שכרון הגוף. הספר הזה כתב את עצמו. הוא יצא ממני בתשוקה והתלהבות כפי שהדמויות בספר חשות אחד כלפי השני. אני כותבת מאז שאני זוכרת את עצמי, בצעירותי הייתי כתבת נוער במעריב לנוער וכולם אז בתיכון "היובל" בהרצליה הכירו את הכתבות שלי ואת הטור שכתבתי. אבל את האומץ להוציא לאור את הרומן הזה קיבלתי מהילדים שלי".

מעבר לספר, כמובן שדנה מתגאה בשלושת ילדיה הספורטאים ומספרת איך הם השפיעו על היותה סופרת: "הבכורה שלי, אביב, היא תלמידה במגמת המחול בכיתה ט' בחטיבת בן גוריון ורקדנית בלהקה הייצוגית של בית הספר למחול "מחולה" רמת השרון. בני הצעיר, אדם, בכיתה ז' לומד בכיתת הכדורסל העל-אזורית בבן גוריון ומתאמן בבני הרצליה. התאומה שלו, גל, משחקת כדורגל בקבוצת הבנות של אס"א תל אביב ואלופת ישראל בג'ודו ומתאמנת בבני הרצליה. הילדים שלי דחפו אותי להגשים גם את החלום שלי להיות סופרת. הם עודדו אותי לפנות להוצאות לאור והוא אכן התקבל בשלוש הוצאות, ולבסוף יצא בהוצאת ניב. אני מאוד מרוצה מהתוצאה. הספר מקבל סקירות נלהבות ביותר ומכירות מצוינות. זה פשוט מרגש. קשה לי להכיל את זה. אני מרגישה שהגשמתי חלום".

את עובדת על ספר נוסף?

"ספרי הבא שנקרא "גרעין אדום" נמצא כרגע בסיום תהליך הכתיבה ואני מקווה מאוד שיצא בקיץ הבא. בינתיים כבר מתגבש לו הרעיון לספר השלישי, כך שיש לי למה לצפות. הכתיבה היא כלי נפלא להביע את עצמי, לספר סיפור ולגעת באנשים. קיבלתי עד היום אינספור הודעות מאנשים שקראו את הספר ואמרו עד כמה הזדהו עם הגיבורים, גם אנשים נשואים באושר. הדילמה סביב הילדה הרביעי, למשל, היא דילמה משותפת לחברים שלי. גם המתח בין זוגיות והורות משותף להרבה אנשים. אני מניחה שזו הסיבה שאנשים קונים את הספר ומספרים לי שמהרגע שהתחילו לקרוא, קשה להם להפסיק".

ספרה הראשון של דנה שניידר – דווקא בתקופת הקורונה

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן