רוצים לדעת מה הקשר בין פעילות ספינות המעפילים לפני קום המדינה לסירה המוצבת בסמוך למחלף הסירה בהרצליה? כנסו ותקראו

 

מהיכן ומדוע הגיעה סירה למחלף הסירה (בתמונה) ומה הקשר לשפיים? עם השנים, לאחר הכיבוש הבריטי התחוללו בארץ מאורעות דמים אשר גרמו לבריטים לפרסם שלושה "ספרים לבנים" במגמה ברורה לפייס את הערבים. הספר הלבן השלישי פורסם לאחר מאורעות  1936-1939 ובה הגבילו הבריטים את האישורים הניתנים לעליית היהודים לארץ.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

דבר זה גרם להפגנות בישוב כנגד המדיניות הבריטית מתוך תקווה שגזירות הספר הלבן יבוטלו. האצ"ל וההגנה החלו לבצע מבצעיים חשאיים לעליית היהודים לארץ. עלייה בלתי לגאלית זו, התבצעה בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה ולאחריה.

בהרצליה פעל סניף גדול של ההגנה והזרוע שלו היה "המוסד לעליה ב' וסניף של אצ"ל (עליית "אף על פי"). ההגנה והאצ"ל בהרצליה דאגו לקבל את ספינות המעפילים בחופים שבין הרצליה לשפיים, ולהטמיע את המעפילים ביישובי הסביבה.

אחת מספינות המעפילים, "ברל כצנלסון", הגיעה בתאריך 23/11/1945 לחוף שפיים. משחתת בריטית לכדה אותה לאחר שרוב נוסעיה הספיקו לרדת ולמצוא מסתור ביישובי הסביבה. על הספינה נתפסו אנשי הצוות ומספר מעפילים זקנים וחולים. הספינה הועברה לחיפה והעצורים הועברו למחנה המעפילים עתלית.

בתגובה לתפיסת האונייה החליטה תנועת המרי העברי ב- 25/11/1945 לפוצץ את תחנות המשטרה בגבעת אולגה ובסידני עלי. הבריטים הגיבו בתקיפות ופתחו בחיפושים אחרי נשק ומבצעי החבלה. העקבות הובילו לקיבוצים שפיים, רשפון, גבעת חיים וכפר חוגלה בעמק חפר. הוזעקו אלפי אנשי הישוב וביניהם תושבי הרצליה, כדי לסכל את החיפושים אחר נשק.

החיילים הבריטים לא היססו לפתוח באש על אזרחים בלתי חמושים שניסו לעמוד בדרכם. כוחות הצבא הבריטי הרגו כשמונה אנשים: שבעה בגבעת חיים ואחד ברשפון. ההרוג בגבעה הגובלת עם קיבוץ רישפון הוא אליהו חינסקי מפתח תקווה, ורבים אחרים נפצעו. כיום ניתן לבקר בגבעת חסקין אשר נמצאת בחלקו המזרחי של כביש החוף לבאים מדרום (בכיכר הפונה למרכז קניות שפיים פונים ימינה לכיוון החממות ובפניה הראשונה שמאלה).

cocktails 2022. פסטיבל הקוקטיילים. 17-18 באוגוסט. מרינה הרצליה 18:00-23:00

כאות הערכה על פעילותם של תושבי הרצליה בהעפלה הובאה מנמל חיפה סירה שנועדה לייצג את כלי השיט הרבים שהביאו את המעפילים. האנדרטה נחנכה ביום העצמאות בשנת 1964 וכך התקבל השם "צומת הסירה" שהפך במרוצת השנים ל"מחלף הסירה". כמו כן, במקרה או שלא, דמותו של הרצל מביט עליה מלמעלה ואשר מסמל את חזונו העלאת היהודים מהגולה והקמת "מדינת היהודים".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן