עיריית רמת השרון בשיתוף עיריית הרצליה הגישה ביום שלישי בבוקר (31.5) ערעור לבית המשפט העליון כנגד פסיקת בית המשפט המחוזי לאשר תכנית לבנייה בתע"ש. שטחי תע"ש סבלו בעשורים האחרונים מזיהום קרקע קשה מפאת פעילות של התעשיות הביטחוניות במקום. כתוצאה מכך, אף זוהמו מי הבארות של רמת השרון ונסגרו לשימוש.

מתחברים קבוצה לכישורים חברתיים

הערעור נתלה בין השאר בתקדים שנקבע באפולוניה לפיו: "בית העליון הכיר בכך שלא ניתן לקדם תכנון ביחס לקרקע החשודה כמזוהמת מבלי שנערכו בדיקות מקיפות לאבחון הזיהום הקיים, הערכת הסיכונים העלולים לנבוע מכך וההשלכות העשויות להיות לכך על התכנון. בכך ביכר בית המשפט העליון את האינטרס של בריאות הציבור ושל תכנון כולל וראוי, על פני אינטרסים שונים כגון אינטרס כלכלי וקידום תכנית במהירות האפשרית".

באחרונה אישרה הוועדה המחוזית תוכנית צל על בסיסה ניתן יהיה לאשר תוכניות לבניית 36 אלף יח"ד דיור במתחם וזאת לפני  שבוצע סקר מקיף למיפוי זיהום המים והקרקע במתחם ותסקיר השפעה על הסביבה.

לטענת העירייה מדובר בתכנון בעיניים עצומות, קודם מתכננים ומקבעים מציאות תכנונית ורק אחר כך ייעשו הבדיקות שיבחנו את הזיהומים והסיכונים הקיימים. כך למעשה המדינה אישרה תכנית הממקמת את השימושים הרגישים ביותר – כגון מגורים, דווקא באזורים החשודים כמזוהמים ביותר.

אבי גרובר - ראש העיר רמת השרון

אבי גרובר. צילום: שרון יונתן

בקשת העירייה היא שלא יקודם כל תכנון באיזור תע"ש השרון טרם ביצוע הסקר לטענתה: "לא ניתן היה לאשר את התכנית ללא עריכת תסקיר השפעה על הסביבה בהתאם להוראות הדין, התכנית מאפשרת הוצאת היתרי בנייה לאתרים לטיפול בפסולת מסוכנת ובזיהומים הקיימים, כל זאת מבלי שנערכו הבדיקות הסביבתיות הנדרשות, ועל כן כלל לא ניתן היה לפטור מעריכת תסקיר".

אבי גרובר ראש עיריית רמת השרון: "תוכנית תע"ש היא תוכנית מסוכנת. מדינת ישראל שוב מתעלמת מסיכון ברור ומידי ויוצרת נזק בלתי הפיך לחיי אדם וגם כאן עדיין לא התחילו אפילו לבדוק את מקורות וסוגי הזיהום וכבר רצים לאשר בנייה. אף אחד לא יודע מה נמצא מתחת לפני השטח והסיכון הוא בלתי נתפס. המדינה היא שזיהמה והיא שחייבת לבצע סקר ולנקות ועל חשבונה ואף להניח לשטח לשכב תקופה ארוכה כדי להבטיח שניקוי הקרקע הצליח".

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

גרובר הוסיף: "שטחי תע"ש היו מגודרים עשרות שנים והשתמר בהם ערכי טבע נדירים. המקום הזה הוא העתודה הירוקה האחרונה בגוש דן, יש מספיק יחידות דיור ברמת השרון ובערים הסובבות את תע"ש על מנת לוותר כרגע על הפרויקט הזה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן