ד"ר סופיה לביא מהרצליה, רופאת משפחה בקופת חולים מכבי, מנסה בטור אישי להרגיע את הציבור ומבהירה לכולנו מהם הקריטריונים לקבלת בדיקת קורונה

בחודשים האחרונים אני מפנה את מקומי כרופאה אמפתית, מקצועית וסבלנית, לטובת היותי פקידה שהאמפתיה ממנה והלאה. וזאת על שום מה? על שום הוירוס הכי ויראלי בישראל – קורונה שמו, אוי קורונה אהובתי, מה עשית לי אחותי…


הפכת אותי לרופאה שחוקה שממלאה את זמנה בהדיפות והסברים בלתי נגמרים על מדוע האחד לא זכאי לבדיקת קורונה, וזאת למרות העובדה שהוא בטוח שכן: כי הוא בבידוד, כי דוד שלו מושתל כליה, כי מזה חצי שנה יש לו חולשה בלתי מוסברת וכנראה שהוא החולה הראשון שחלה בארץ ולא אובחן, כי הוא חייב להירגע ורק הבדיקה תרגיע אותו, כי הוא ישב על כסא וגילה שיום קודם ישב עליו חולה קורונה, כי כל ההורים בגן נבדקו, כי חברה שלו שהיא בקופת חולים אחרת קיבלה בדיקה וגם לו מגיע.

אז זהו שלא. לא מגיע. 
אילו היו מבוצעות 100 אלף בדיקות ביום בישראל, יתכן שיכולנו לומר כן לכולם. הייתי רוצה בכך מאוד. זה היה מקל לכולנו על החיים. ויתכן שיום אחד זה עוד יקרה. אבל נכון להיום, מבוצעות בישראל כ-20 אלף בדיקות ויש צורך בתיעדוף ולאור כך, יש קריטריונים ברורים את מי בודקים. ואני נשבעת, אני לא המצאתי אותם. ולא, כל מה שרשמתי למעלה, אינו בקריטריונים. 

המרפאה מפוצצת, הטלפון לא פוסק מלצלצל, המעבדות עמוסות, מתחמי הדרייב אין קורסים והכל לטובת ההרגעה הלאומית, כי גם לי מגיע, כי כל החברים שלי חוץ ממני עשו בדיקה ועוד ועוד. 
איפוק, פרופורציות, סולידריות חברתית – הלכו לאיבוד
היסטריה, חובת הסיפוק המיידי, בהלה – חזקים מתמיד
מוצדקים יותר או פחות, כל איש באמונתו יחיה.

אבל לטובת הסדר הטוב ומניעת השחיקה הקשה של הרופאים בואו נעשה קצת סדר מי אכן זכאי לבדיקה:
נתחיל ונאמר כי חשיפה ישירה לחולה קורונה (מעל 15 דקות ופחות מ- 2 מטרים) מצריכה בידוד של 14 יום מהחשיפה. ולא, גם בדיקה שלילית לא פותרת מהבידוד. וגם לא שתי בדיקות, שלוש וכד'. בידוד וזהו.

מבחינתי הקריטריונים לבדיקה:
כל בן בית של חולה קורונה מאומת זכאי לבדיקה (מגורים תחת קורת גג אחת) ללא קשר להיותו תסמיני או א- תסמיני.
חשיפה ישירה לחולה מאומת שאינו בן בית, מזכה בבדיקה בנוכחות תסמינים בלבד. אציין ואומר כי חשיפה לנחשף או למישהו שממתין לבדיקה ולא ביצע עדיין, אינה מוגדרת כחשיפה ולא מצריכה בידוד ובטח שלא בדיקה. (למעט בידוד שידרש מהורה של ילד שלא יכול לקיים בידוד לבדו).
בהעדר חשיפה – שני תסמינים ומעלה מרשימה סגורה של תסמינים ועל פי שיקול דעת הרופא.
אוכלוסיות מיוחדות – מדוכאי חיסון, בסיכון, לפני ניתוחים, אשפוזים, טיפולי פיריון, כניסה למוסדות, צוותים רפואיים ופרא רפואיים, עובדים עם אוכלוסיות מוחלשות – קריטריונים מיוחדים להתייחסות הרופא.
חשיפות במוסדות חינוך – משרד הבריאות מכתיב את אופן הפעולה והדגימה מול מוסד ספציפי ומעביר הנחיות.
ואולי הדבר הכי חשוב: מטופל שנחשף לחולה ושוהה בבידוד, ללא תסמינים, אינו זכאי לבדיקה.

אז בבקשה, בפעם הבאה שאתם מבקשים בדיקה לא מוצדקת ומתעקשים שמגיע לכם, חישבו על סבתא שלכם בת ה-80 עם חום ושיעול שבאמת זקוקה לבדיקה אבל תעבור אותה בעיכוב רב כי המערכת מוצפת. ואם אתם חושבים שאתם עושים את הבדיקה שלכם עבורה, כדי לשמור עליה, אז לא. תשמרו עליה על ידי מסיכה ושמירה של 2 מטר ממנה כי כשאוהבים בעידן הקורונה, אוהבים מרחוק!

בריאות טובה לכולם!


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן