במסגרת הפרויקט המשותף למשרד הבריאות, אוניברסיטת בן-גוריון, הטכניון וחברת "קנדו", הותקנה מערכת דגימה במתקן טיהור השפכים של "שרונים" אשר תבחן לאורך זמן שינויים בנוכחות הנגיף

 

שרון יונתן

בתמונה: מתקן ניטור השפכים במט"ש רמת השרון. צילום: באדיבות שרונים

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

העיר רמת השרון ותאגיד המים "שרונים תשתיות מים וביוב" נבחרו, ביחד עם רשויות נוספות, להשתתף בפרויקט לאומי לניטור נגיף הקורונה בשפכים. מדובר בפרויקט של משרד הבריאות בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון, מהטכניון וחברת "קנדו". הפרויקט נועד לצורך זיהוי גיאוגרפי של מוקדי התפרצות פעילים, ובחלוף גל התחלואה הנוכחי לאפשר מתן התרעה מוקדמת על התחלת גלים עתידיים של המחלה.

במסגרת הפרויקט הותקנה מערכת דגימה במכון לטיהור שפכים של "שרונים" הנמצא בסמוך למחלף מורשה. המערכת תבחן לאורך זמן שינויים בנוכחות הנגיף. בשלב השני המערכת תפעל לזיהוי תחלואה באופן ממוקד יותר על פי אזורים ספציפיים בעיר עד לרמת השכונה. תהליך שיבוצע על עקרון זיהוי לפי התקדמות השפכים במערכת הביוב.

כבר בשלביו הראשונים של הפרויקט הוכח כי ניתן לזהות את נגיף הקורונה בשפכים בדגימות שנלקחו מאזורים שונים בארץ וקיימת התאמה טובה בין רמת הנגיף שאותרה בשפכים לבין רמת התחלואה באוכלוסייה. רמת השרון וחברת "שרונים" נבחרו לקחת חלק בפרויקט לאחר שהעיר התאימה לקריטריונים הנוגעים לרמת התחלואה, גודל האוכלוסייה, שונות האוכלוסייה בתוך העיר וכן רמת פיזור התחלואה בשכונות השונות מחד וכן יכולת מעקב אחר תנועת השפכים  מאידך.

אילנה ניצן, מנכ"לית "שרונים": "אנו ב'שרונים' נכונים לשתף פעולה עם פרויקט חשוב זה. תפקידנו לספק בכל השנה שירות מיטבי לתושבים בכל הנוגע לתשתיות המים והביוב. כעת, ייתכן ומה שניתן למצוא בתשתיות אלה יסייע בקידום פתרונות להתמודדות יעילה יותר עם מגפת הקורונה וחובתנו היא לשתף פעולה הן למען תושבי רמת השרון והן לטובת המאמץ הלאומי".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן