מנהלי קייטנות פרטיות לא מבינים מדוע אינם מורשים להפעיל את קייטנות הקיץ. אייל צור, תושב רמת השרון ומפעיל קייטנות קיץ בהרצליה, מספר על הכעס הגדול של מנהלי הקייטנות ומסביר על ההשפעה של צעד כזה

שרון יונתן

"אנחנו לא מצליחים להבין איך משרד החינוך מאשר את קייטנות החופש הגדול בבתי ספר יסודיים ולא מאשר פתיחת קייטנות קיץ פרטיות", כך אמר היום בכעס אייל צור, המפעיל מדי שנה שלוש קייטנות: בקאנטרי נווה אמירים, קאנטרי הרצליה וקייטנת אקסטרים על גלגלים. נראה שזה ריטואל שחוזר על עצמו בחודשים האחרונים של משבר הקורונה. כמו שבעלי המסעדות, האמנים וסקטורים נוספים נלחמו על חזרתם לעבודה, כעת הגיע תורם של מנהלי הקייטנות הפרטיים שנלחמים על זכות זו.

אייל צור, תושב רמת השרון ומורה לחינוך גופני בבית הספר היסודי ברנדייס בהרצליה, הסביר היום מדוע מנהלי הקייטנות בכל הארץ זועמים: "לא יתכן שמשרד החינוך יפעיל את קייטנות החופש הגדול עד ה-6 לאוגוסט ומצד שני לא יאשר את פתיחת הקייטנות הפרטיות. יש כעס עצום בקרב מנהלי קייטנות רבים בכל הארץ. פתחנו קבוצת וואצאפ והיום הפצנו עצומה בנושא".

אייל מוסיף: "זה פשוט פופוליזם שזועק לשמיים. משרד החינוך מאפשר הפעלת קייטנות שיהיו במקומות סגורים בלי שום יכולת לשמור על הנחיות משרד הבריאות בקשר לריחוק של שני מטר זה מזה כי מותר להחזיק קבוצה של עד 28 תלמדים בקבוצה ומצד שני אוסר על הפעלת קייטנות במקומות פתוחים והרבה פחות צפופים, שבהם הסיכוי להידבק במחלה קטן בהרבה. משרד החינוך למעשה כופה על ההורים לשים את ילדיהם במחנה קורונה מוגבר ולא לתת להם את האפשרות לקייטנה אחרת".

מעבר להיבט הבריאותי, אייל וחבריו זועמים על הפגיעה הקשה בפרנסתם: "כמו בשאר הסקטורים שזועקים, גם אצלנו זאת לא רק פגיעה במאות מפעילי הקייטנות הפרטיות אלא מעגל רחב בהרבה של אלפי מפעילים, ספקים, אטרקציות ברחבי הארץ, ומדריכי בני נוער. כל אלו ישארו ללא עבודה אם הקייטנות לא יפתחו".

איל גורס כי אי הפעלת קייטנות הקיץ הפרטיות גורמות לבעיות שנותרות ללא פתרון: "מעבר לזה שלא נותנים להורים לבחור בין קייטנה במקום שהילד אולי לא רוצה למקום אחר, אין פתרון לילדי כיתות ה', ו' מאחר שבית הספר של החופש הגדול הוא עד כיתה ד' בלבד. מה יעשו תלמידי כיתות ה'-ו', שהיו באים כל שנה לקייטנות שלנו? ישארו בבית בלי תעסוקה". לטענת אייל, משרד החינוך לא קיים עדיין את ההשתלמות השנתית למנהלי הקייטנות, בלעדיה אי אפשר לפתוח קייטנה. "בשנים הקודמות ההשתלמויות היו בחודשים מאי ויוני, אבל נכון עכשיו עדיין אין לנו מושג מה יהיה עם זה".

אייל, מה לדעתך יקרה?

"התחושה שלי שקייטנות הקיץ הפרטיות לא יפתחו. אנחנו נישאר בלי עבודה, שכבות ה' – ו' ישארו ללא פתרון ולהורים לא תהיה ברירה אלא להכניס את ילדיהם למדגרת הקורונה בבתי ספר שתמשיך לחגוג. אחרי שיסגרו קייטנות בבתי הספר בגלל תחלואת ילדים לא יהיה פתרון לילדים הקטנים וההורים יתקעו איתם בבית כי לא תהיה להם מסגרת של קייטנה פרטית".

אם לא יהיו קייטנות תקבלו פיצוי?

"לאור המצב הזה גם לא נראה ל שאקבל פיצוי. על אירועי פורים וקייטנת פסח שבוטלה קיבלתי פיצוי של פחות מ-3,000 שקלים אז שתבין מה שווה הפיצוי הזה בכלל".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה:

משרד החינוך נערך מבעוד מועד כדי שהקייטנות תתחלנה לפעול במועדן. בהתאם לזאת, הוא הגיש למשרד הבריאות מתווה אחד כולל לצורך הפעלתן של הקייטנות הציבוריות והפרטיות כאחד. משרד החינוך ממשיך לפעול באופן שוטף מול משרד הבריאות שיזרז את מתן האישור. עם קבלתו, משרד החינוך יפרסם את המתווה בהתאם. אשר להכשרות, במשרד שוללים על הסף את הטענה כאילו שהן לא התבצעו, מאחר שמשרד החינוך החל בהכשרות למנהלי כל סוגי הקייטנות מבעוד מועד. זאת במטרה שיהיו ערוכים ומוכנים להפעלת הקייטנות.

אייל צור
אייל צור. כעס של מנהלי הקייטנות הפרטיות

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן