ענף המלונאות והתיירות ספג מכה קשה בעקבות התפשטות מגפת הקורונה. ביקור עצוב באזור בתי המלון בהרצליה

שרון יונתן

אדום ירוק גורמה במחירי שוק מבצע שוקיים עוף טרי 4 ק"ג ב-100 ש"ח. חדש! סניף הרצליה

זמן קצר לפי ההנחיות החדשות שניתנו היום בצהריים על איסור לבקר במקומות נוספים, יצאתי לספוג את אווירת בתי המלון בהרצליה, בין אלו שספגו את הפגיעה כלכלית קשה בעקבות התפשטות מגפת הקורונה.

מלון דניאל, אחד המלונות הגדולים והוותיקים בהרצליה, סגר למעשה את שעריו כבר ביום חמישי שעבר, כאשר היחידים שמתגוררים במלון הם עשרות בעלי דירות הקבע. אורחים נוספים אין במלון וצוות המלון צומצם למספר עובדים בלבד, שסירבו להתראיין.

מלון דניאל. מראה עצוב ומוזר

הלובי ריק לגמרי ומדי פעם נכנסים דיירי קבע למלון. בתיה, תושבת הרצליה ואורחת של דייר במלון, אמרה: "אין ספק שזה מאוד עצוב לראות ככה את המלון היפה הזה, אבל זה חלק מהמצב שנקלענו אליו ולכן אני מבינה את ההנחיות הקיימות".

ירון, עובר אורח ותושב האזור, מוסיף: "אני רגיל לראות כאן כל יום מאות אנשים שיוצאים ונכנסים מהמלון, כך שבשבילי זה מוזר ועצוב מאוד. אני מקווה שנגיע לקיץ ונראה שוב את כל המבלים במלונות ובחופים".

גם שורת החנויות שליד המלון סגורות, מלבד פיצוציית "ג'וניור". העובד במקום משועמם וחסר מעש. "רק שתבין, עד עכשיו בשעה 13:00 נכנסו לכאן אולי שבעה אנשים מהבוקר וזה אומר הכל. אנחנו עסק שבנוי בעיקר על המלון ועכשיו שוקלים לצמצם שעות".

הירוקה, המערבית? ורד נחום 054-767-7714

מבט לעבר חוף הים מגלה שמה שלא עושה ההיגיון הבריא של התושבים עשה מזג האוויר הגשום והסגרירי שמנע התקהלות בחופי הים היפים של הרצליה, כאמור זמן קצר לפני שההנחיה על איסור ביקור בחופים יצאה לפועל.

בהמשך שדרות אלי לנדאו (תתרגלו לשם החדש) נמצא מלון השרון, בו מצאתי פקידת קבלה אחת שעסוקה בטלפונים וניירת, רגע לפני שהמלון נסגר לגמר. "יש במלון 217 חדרים, כאשר 100 מתוכם אלו דיירים קבועים. בימים הקרובים גם אני כבר לא אהיה כאן", אמרה בחיוך של בלית ברירה.

רונית קופלנד. "רמת אי ודאות קיצונית"

כדי לקבל תמונת מצב על משבר המלונאות בארץ שוחחנו רונית קופלנד, מומחית בתחום מלונאות בארץ ובעולם, לשעבר סמנכ"לית שיווק ברשתות המלונות הגדולים וכיום בעלת חברה ליעוץ ושיווק למלונות בוטיק. "אין ספק שענף המלונאות והתיירות נמצא כרגע בקריסה גדולה ומשבר גדול מאוד", אומרת רונית ומסבירה: "מעבר לעובדה שנמנע מאיתנו לצאת מהארץ בתחום שהוא גלובאלי מאוד אנחנו נאלצים להתמודד גם עם סכנה בריאותית. הבעיה כעת היא רמת אי הוודאות שהיא קיצונית מדי".

רונית, את זוכרת כזה משבר בתחום המלונאות?

"לא. היו משברים בעבר, בעיקר בתקופת האינתיפאדה, אבל כזה משבר עדיין לא היה. למרות זאת, אני חושבת שלא מדובר בנזק בלתי הפיך. למלונות קל למזער נזקים ולהוריד את ההפסדים כמו על ידי הוצאת העובדים לחופשות ללא תשלום כמו שנעשה. התאוששנו כבר בעבר מתקופות רעות לתקופות טובות מאוד. יקח זמן אבל אני בטוחה שהענף יתאושש בעתיד".

אלו עוד פעולות צריכים לעשות כדי לעזור לבתי המלון?

"בתי המלון צריכים לנצל את הנכס כנדל"ן כמו שעושים עכשיו עם מלון דן פנורמה שיוסב לטיפול בחולי קורונה. הממשלה צריכה לעזור למלונות. מה שטוב בתיירות ומלונאות זה שאפשר לפצות את הלקוחות בהרבה דברים, כמו זיכויים ומבצעים. לסיכום, אנחנו במשבר גדול אבל אני אופטימית שהענף שלי יצא מזה ונדע ימים טובים בעתיד".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן