לאחר שבעה חודשים נקיים מקורונה בבית ההורים העירוני ברחוב אנה פרנק, נדבקו בקורונה עשרה חולים מהמחלקה הסיעודית ועוד חמישה מטפלים. ורדית תדהר, מנכ"לית בית ההורים העירוני, מסבירה כיצד עד כה לא הגיעה הקורונה לבית הדיור המוגן ומדוע לא היה ניתן למנוע את מקרי ההדבקה שהתרחשו

שרון יונתן

במשך כשבעה חודשים נגיף הקורונה לא נכנס לבית הדיור המוגן "שלום" ברחוב אנה פרנק בהרצליה (בתמונה). הישג לא מבוטל בכלל, לאור ההידבקויות בבתי האבות, בעיקר בגל הראשון של המגפה. בבית הדיור המוגן, הפועל כתאגיד עירוני, ישנם כ-100 דיירים בדיור מוגן ועוד 30 במחלקה סיעודית.

אבל מתברר שהקורונה מגיעה, בסופו של דבר, לכל מקום וכך קרה כאשר בסוף השבוע האחרון אובחנו בבית הדיור המוגן, כעשרה חולים מהמחלקה הסיעודית ועוד ארבעה מטפלים. אבל זה לא היה מקרה ההידבקות הראשון מאחר שלפני כשבועיים מטפלת, שעובדת במחלקה הסיעודית, אומתה כחיובית לקורונה וכמובן שנכנסה באופן מיידי לבידוד בביתה. למחרת בוצעו בדיקות קורונה לכל הדיירים והצוות וכולם יצאו שלילי. כעבור שבוע, בוצעו בדיקות נוספות, בהם כאמור התגלו, ביום שישי האחרון, עשרה דיירים מהמחלקה הסיעודית וארבעה מטפלים נוספים שנדבקו בקורונה. המטפלים נכנסו לבידוד בבתיהם והדיירים הועברו כבר למחרת למרכזים ייעודים לטיפול בקורונה, על פי הנחיות משרד הבריאות.

קרובת משפחה של אחד הדיירים במחלקה הסיעודית אמרה היום: "אין לי טענות להנהלת בית הדיור המוגן שפועלת על פי הנחיות משרד הבריאות, אבל יכול להיות שיש בעיה עם ההנחיות של משרד הבריאות ולא כל מי שהיה צריך להיכנס לבידוד בעקבות המטפלת שחלתה, באמת היה בבידוד. אולי זה היה יכול למנוע חלק ממקרי ההדבקה".

ורדית תדהר, מנכ"לית בית הדיור המוגן, הסבירה היום ל"שרון און ליין" את השתלשלות העניינים: "לאחר שהמטפלת נמצאה חיובית לקורונה נערכה בדיקה אפידמיולוגית של משרד הבריאות ובמקביל בדיקה שלנו ומי שהיה צריך נכנס לבידוד. אנו פועלים על פי הנחיות משרד הבריאות בלבד, שמפקח עלינו כל הזמן".

ורדית, האם אתם יודעים ששאר 14 החולים נדבקו בעקבות אותה מטפלת שנדבקה ראשונה?

"ממש לא. אין לנו אפשרות לקבוע זאת. יתכן בכלל שאת שאר החולים הדביק מטפל אחר. זה דבר שאי אפשר לדעת".

אולי הייתה בעיה בבדיקה האפידמיולוגית של משרד הבריאות ולא כל מי שהיה צריך להיכנס לבידוד, בעקבות המטפלת שחלתה ראשונה, באמת נכנס לבידוד?

"על זה אני לא יכולה לענות לך. אני יודעת רק שאנחנו פועלים מפרוץ המגפה על סמך הנחיות משרד הבריאות וכך פעלנו גם במקרה הזה. על פי סידור העבודה של המטפלים אנחנו יודעים את מי צריך להכניס לבידוד וכך פעלנו גם הפעם. למזלנו זאת פעם ראשונה שאנחנו נתקלים בחקירה אפידמילוגית כי עד כה לא היינו זקוקים לזה. זה המקרה הראשון אצלנו של קורונה, שזה לעצמו הישג אדיר. זה פגש אותנו ועשינו כל מה שצריך על פי הנחיות וכרגע אין לנו מקרה קורונה. צריך להדגיש שאנשי צוות נבדקים פעמיים בשבוע והדיירים פעם בחודש".

איך הצלחתם להחזיק מעמד עד כה ללא קורונה?

"עבדנו על פי הנחיות משרד הבריאות ואני מקפידה מאוד עם משמעת חמורה. עובד שלא פועל על פי הנהלים, מושהה. אנחנו פועלים בצורה דקדקנית ולא מאפשרים לא להקפיד על ההנחיות".

בעקבות מקרה ההדבקה האחרון, יש לך תובנות אחרות?

"אני לא יודעת להגיד לך. לעובדים שלנו מותר לצאת הבייתה ואני לא יודעת כמה הם מקפידים על ההנחיות כשהם לא נמצאים אצלנו וגם אין דרך לבדוק את זה. אני יודעת שהקפדנו על הכללים וההנחיות ללא יוצא מן הכלל. יכול להיות שאחד המטפלים נדבק בבית מבן משפחה או באיזה אירוע וזה מה שקרה. דווקא בעקבות המטפלת שנדבקה, הקפדנו יותר, מיגנו את כל הצוות בצורה יותר חזקה וחידדנו הנחיות, אבל מספיק גפרור אחד בשדה קוצים שמדליק את הכל. יש לנו הצלחה גדולה בטיפול במחלה. אני יודעת שיש כאלו שכבר קיבלו תוצאה שלילית ואני מקווה שכל החולים יחזרו אלינו במהרה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן