בימי הסגר הראשון מצאה את עצמה ד"ר אודרי קפלן מסאס, תושבת הרצליה, מנתחת עיניים בכירה ומנהלת המרכז הרפואי Eyeness בהרצליה, עם זמן פנוי אחרי שנים עמוסות ללא הרף בטיפולים רפואיים ופעילות הומניטרית. היא החליטה לנצל את הזמן בשביל להגשים חלום ולהציג את התערוכה הראשונה בחייה שנקראת "שינויים לתמיד", המוצגת בימים אלו בתל אביב ושהכנסותיה יועברו לארגונים חברתיים ולצוותים מיוחדים העוסקים במניעת שחיקה בקרב צוותים רפואיים

 

שרון יונתן

זהו סיפור מרגש על מנתחת עיניים בכירה שהגשימה חלום ישן, פתחה תערוכת ציורים שהכנסותיה מוקדשות למען מטרה נעלה.

מתחברים. קבוצות קיץ לכישורים חברתיים במרכז מתחברים. לפרטים נוספים: 077-2070028

ד"ר אודרי קפלן מסאס, תושבת הרצליה ומנתחת עיניים בכירה, גדלה בצרפת ומאז ומתמיד התעניינה באומנות, עוד לפני שהחלה לצייר בעצמה. אבל על אף ילדותה בצרפת, באותן שנים משכה אותה בעיקר האומנות היפנית.  בשנות ה- 20 לחייה היא למדה רפואה והתחמתה בניו יורק כדי להפוך למנתחת עיניים ובמקביל הפכה באותן שנים גם לאימא.

באותן שנים גם החלה את הפעילות ההומניטרית שלה כאשר עוד בצרפה התנדבה בארגון "רופאים ללא גבולות". בגיל 30 עלתה לישראל ובעודה מתרגלת לחיים החדשים החלה גם לעסוק גם באיור ולקחה איתה עיפרון ומחברת לכל מקום. האומנות הפכה במקביל גם למפלט מדיטטיבי מהחיים העמוסים והקצב הגבוה.

באותן שנים היא המשיכה גם בפעילויות ההומנטריות בארץ כאשר טיפלה בין היתר בחולים מעבר לקו הירוק ועובדים זרים בדרום ת"א. בהמשך חברה למשלחות מדיקליות בינלאומיות על מנת לנתח וללמד רופאים מקומיים. המסעות הללו לקחו אותה לטיבט, מקסיקו, קניה ומינאמר (המשלחת הזו הייתה ביוזמתה ומימונה ביחד עם שותף מקנדה).

המסעות הללו הותירו בה חותם גם ברמה האישית אבל גם אומנותית. לאחר המשלחת לטיבט למשל, כאשר ראתה את מגוון הצבעים המיוחד, החליטה ללמוד את התחום של ציור על קנבס. כמו כן, בגיל 35 החלה לעסוק גם באיור. היא החלה להסתובב עם מחברת ועיפרון ואף למדה קליגרפיה באמריקה, תחום בו עסק גבה סבא שלה שבעברו קישט מגילות וספרי תורה.

וכך האומנות הפכה מתחביב למפלט מהחיים העמוסים ומלאי העשייה ומילאו אותה סיפוק ושקט נפשי. אך עם השנים, הקצב בכל זאת גבר ועבודתה כמנתחת בכירה מילא את זמנה לחלוטין, עד כדי כך שהיא נאלצה לעזוב את מברשות הציור למשך חמש שנים.

הדר פז טיפול נפשי באומנות

ואז הגיע הסגר

בימי הסגר הראשון הפעילות הניתוחית הופסקה ואודרי מצאה את עצמה עם זמן פנוי רב. מקובל לחשוב שבעתות משברים קשים כמו מגיפה המוזות "שותקות" אבל עבורה, ההשראה המרכזית הייתה דווקא התחושה הזו של חוסר יציבות. כמו כן, היא תמיד האמינה כי העיניים הן ראי לנפש ודרכן, דרך ההתבוננות ניתן להבין המון על נפש האדם. בשל כל אלה היא החליטה לנצל את הזמן כדי להגשים חלום ילדות, היא הוציאה את הקנבס והצבעים ונתנה לאמנות למלא אותה.

על הציורים (בתמונה למעלה) היא עבדה בזמן שיעורי זום עם מורה מאירלנד ותלמידים מכל העולם בתהליך מיוחד לצלילי מוזיקה ובשילוב שיעורי ריקוד. בתערוכה היא מציגה 35 יצירות – 12 צילומים ו־23 ציורים. ארבעה מהם ציירה במהלך הסגר הראשון, ועשרה אחריו.

אודרי החליטה כי כל ההכנסות מהתערוכה יועברו – חלק לארגונים חברתיים וחלק עבור צוותים מיוחדים העוסקים בטכניקות של מיינדפולנס למניעת שחיקה בקרב הצוותים הרפואיים.

התערוכה "שינויים לתמיד" מוצגת עד לתאריך 30 באוקטובר ב TOWER GALEERY ברחוב דניאל פריש בתל אביב, בימים ראשון – חמישי בין השעות 9:00-20:00 וביום שישי בין השעות 9:00-12:00

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן