החורף רק החל ובבית החולים "מאיר" מאיר מדווחים על שבעה ילדים שאושפזו בבית החולים כשהם סובלים מכוויות כתוצאה מנוזלים חמים שנשפכו עליהם. שלושה מהם תינוקות שנפגעו בתקופת הסגר ממשקה רותח שנשפך על גופם. הרופאים במאיר מתריעים: השהות הממושכת בבית בשל הקורונה ומזג האוויר הקר מעלים את הסיכון לתאונות בית

שרון יונתן

צילום: באדיבות בית חולים "מאיר"

לאחרונה אושפזו בטיפול נמרץ ילדים ובמחלקה כירורגית ילדים בבית החולים "מאיר" בכפר סבא שבעה ילדים בשל כוויות קשות. בכל המקרים נפגעו הילדים מנוזלים רותחים. ביניהם ארבעה פעוטות בגילאי שנה עד שנתיים וחצי שאושפזו לאחר ששפכו על עצמם כוס תה או קפה רותחים. במקרה נוסף, ילד אושפז לאחר שמזג מים רותחים למנה חמה והכוס נשמטה מידו ותכולתה נשפכה עליו.

לדברי ד"ר דגנית אדם, מנהלת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים, במהלך חודש אוקטובר, שאופיין בחלקו בסגר, חלה עלייה במספר הילדים שהגיעו לטיפול נמרץ ילדים בשל תאונות בית שונות לרבות כוויות. "טיפלנו בשלושה תינוקות שנשפך עליהם משקה רותח. מדובר בנתון חריג". ד"ר אדם הוסיפה כי לכוויות עלולות להיות השלכות קשות ביותר: מדובר בפגיעה הגורמת לכאב עצום, המצריך לעיתים הרדמה בעת הטיפול. הכוויה גורמת לקשיים בתזונה ולסכנה של זיהומים העלולים להיות מסכני חיים. בטווח הארוך יתכנו צלקות בגוף ובנפש, פגיעה תפקודית ואסתטית, שיקום ממושך ולעתים צורך בניתוחים נוספים".

לדברי טובה משעלי, מנהלת סיעוד כירורגית ילדים ב"מאיר", רבים מהילדים המגיעים למחלקה הכירורגית נכווים מנוזלים חמים דוגמת שתייה חמה, מרקים ולעיתים ממים חמים בעת הרחצה. מדובר בכוויות שנוצרו ברגע קצר של חוסר תשומת לב. גורם נוסף לכוויות הינו כתוצאה ממגע עם שמן רותח בעת טיגון, פגיעה הרלוונטית מאוד לקראת חג החנוכה המתקרב ובא עלינו לטובה.

הילד נכווה? טיפים לטיפול ולמניעה

במידה והילד נכווה שטפו את האזור הנפגע במים זורמים פושרים במשך 20 דקות. אין למרוח מוצרים "טבעיים" כגון לבן, משחת שיניים או ביצה על אזור הכוויה. במידה והכוויה מכאיבה באופן יוצא דופן או מתפרסת על חלק גדול בגוף יש לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי. לדברי ד"ר אדם, באמצעות אימוץ מספר כללי בטיחות פשוטים, תוכלו להגן על ילדיכם ולמנוע מהם סבל רב:

בזמן הבישול, מומלץ להשתמש במבערים האחוריים של הכיריים.

יש להפנות את ידיות כלי הבישול לכיוון הקיר.

אין להשאיר סירים חמים, שתייה חמה או כל אוכל חם אחר בקצה השיש או על הרצפה.

אין לשתות שתייה חמה כאשר תינוק או פעוט על הידיים.

יש לקצר את חוט הקומקום החשמלי ולהרחיקו מקצה השיש, כדי למנוע אפשרות שהילד ימשוך את החוט ויישפכו עליו מים רותחים.

יש להגביל את טמפרטורת המים בברזי הבית ואין להשאיר ילד מתחת לגיל 5 לבד באמבטיה אפילו לרגע – רגע הוא זמן רב. 

משתמשים באמצעי חימום ללא אש גלויה. אמצעי החימום הבטוחים ביותר הם מזגן או רדיאטור  (ואין להניח דברים על או בסמיכות לאמצעי החימום).

מקמו מיחם ופלטת שבת הרחק מהישג ידם של ילדים.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן