ענבר לוי, בת 44 מהרצליה, המאבדת את ראייתה בהדרגה, החליטה לשתף על כך את הציבור בסיפור שכתבה וייצא באסופה "מוסיפים על האור", שבה מובאים שירים וסיפורים של אנשים עם מוגבלויות

 

שרון יונתן

לענבר לוי מהרצליה (בתמונה) חג הפסח השנה יהיה קצת שונה מאחר שהיא הצליחה להגשים חלום קטן. היא בת 44, אם לשני בנים (בני 11 ו- 4), תומכת מכירות ושיווק בחברת "מדטרוניק", רצה למרחקים ורוקדת סלסה. בשנות ה- 30 לחייה התפרצה אצלה מחלת עיניים גנטית (RP), שגורמת לאובדן הראייה בהדרגה.

cocktails 2022. פסטיבל הקוקטיילים. 17-18 באוגוסט. מרינה הרצליה 18:00-23:00

את סיפור חייה היא פרסמה באסופה (אנתולוגיה) "מוסיפים על האור" – שירים וסיפורים של אנשים עם מוגבלויות שתצא בקרוב לאור.

ענבר מספרת: "התחלתי לכתוב בשנתיים האחרונות מתוך צורך או רצון לתעד את המחשבות שמתרוצצות בפנים והרגשות שצפים כתוצאה מההתמודדות היומיומית המשתנה עם מצב הראייה שלי. בדומה לתיק רפואי שמהווה תיעוד קליני של מצב הראייה,  עבורי הטקסטים שאני כותבת מהווים תיעוד למתחולל בתוך הנפש שלי ומתוך האינטראקציה עם החברה".

ענבר מציינת שהיא לא באה מרקע של כתיבה. "לכן כשכתבתי את היצירות לא חשבתי לרגע שהן תזכנה יום אחד להתפרסם. אך כשיצא קול קורא עבור האסופה "מוסיפים על האור", החלטתי להעז ולשלוח שני טקסטים שכתבתי".

ענבר ממשיכה: הטקסט "דיאלוג בין מתעוורת לרואה" הוא דוגמא למצבים מביכם וקומיים שאני חווה בגלל שאני "מבלבלת" מאחר שאני רואה וגם לא רואה. האנשים לא יודעים איך "לאכול" את המצב שלי אז הם חשדניים, סקרנים, מציצנים ומרחמים. אני רואה במיזם הנפלא הזה, דרך מקורית ובגובה העיניים להעלאת מודעות לחוויה האנושית של אנשים עם מוגבלויות. ברמה האישית יותר וכחובבת אתגרים, מתן הזדמנות עבורי להעז ולמתוח את הגבולות".

עטיפת הספר האסופה

צילום: פרטי

אסופת "מוסיפים על האור"

את הרעיון להוצאת האסופה יזמה אסתר דגן קניאל, מספרת סיפורים, שבמשך מספר שנים סיפרה סיפורים לקבוצת לקויי ראייה. לפני שנה, במסגרת מפגשיה איתם, קראו יוצרים מקומיים בעלי מוגבלויות שירים שכתבו. פעילות זו הסבה להם התרגשות, אושר, שמחה ואור קרן מפניהם, ואז החליטה אסתר וחשבה שאם כבר אז שנעשה זאת כקבוצה על מנת שהאור יגיע הכי רחוק ואז החליטה להוציא את האסופה.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

את המיזם מלווים 25 חברי ועדת ההגוי מכל רחבי הארץ הכוללת גם יוצרים עם מוגבלויות, שתפקידם לאסוף את היצירות, לחוות דעת ולהתוות דרך לפרסום ולשיווק. הקול קורא יצא והפך מחזון למציאות – 70 יוצרים  עם מוגבלויות שונות: חרשים, עיוורים, חולי פוליו, שיתוק ילדים, אוטיסטים שלחו כ- 150 יצירות מפרי עטם (שירים וסיפורים) לצד יצירות אמנות שכוללים ציורים, צילומים ואיורים. בימים אלה האסופה קורמת עור וגידים לספר ממשי בהוצאה לאור

מתוך דיאלוג שאותו חוותה ענבר ומופיע בסיפורה:

"יש לך ילדים?"

ענבר: "כן, שני בנים. בני אחת עשרה וארבע".

"טוב, אז לפחות הבעל עוזר לך?"

ענבר: "לא, אני גרושה".

"וואו. זה בטח לא פשוט. אהה, הוא עזב אותך בגלל העיניים"


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן