הדיון חזר לוועדת המשנה לתכנון ובנייה לאחר שמליאת הוועדה המקומית דחתה לאחרונה את מתן השימוש החורג. תמיכתו של יהונתן יסעור ממרצ בבקשה גרמה לביקורת קשה בסיעת יש עתיד ובהרצליה חופשית

שרון יונתן

התפתחות נוספת בפרשת בית הכנסת "אהבת ישראל" הפועל בבית פרטי ברחוב וינגייט 90 בהרצליה פיתוח (בתמונה): ועדת המשנה לתכנון ובנייה אישרה אתמול היתר שימוש חורג למשך שנתיים לשם המשך הפעלת בית הכנסת המשרת את קהילת עולי צרפת.

הדיון בוועדת המשנה התקיים בשל העובדה שמליאת הוועדה המקומית דחתה לפני שלושה שבועות את הבקשה להמשך קבלת ההיתר לשימוש חורג, תוך כדי שראש העירייה נוחל הפסד בהצבעה.

מדובר על פרשה שהחלה כבר לפני 11 שנים, כאשר בשנת 2011 פתחו נציגי הקהילה הצרפתית בהרצליה פיתוח בית כנסת בבית פרטי. לאחר תלונות מצד שכנים, אישרה העירייה בשנת 2012 אישור לשימוש חורג לשלוש שנים בלבד, כלומר עד שנת 2015 ומאז למעשה מתנהל המקום ללא היתר. לפני כחודשיים האריכה ועדת המשנה את האישור לשימוש חורג לשלוש שנים נוספות, אבל כאמור מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה דחתה את האישור וקבעה כי הנושא יחזור לדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה, דיון אשר התקיים אתמול.

בדיון שהתקיים אתמול בזום זכתה ההצעה למתן היתר שימוש חורג לשנתיים לרוב של ארבעה קולות: משה פדלון, צבי וייס, סרג' קורשיא (ראש מועצת כפר שמריהו) ויהונתן יסעור. נגד ההצעה הצביעו שניים: איל פביאן ודנה אורן ינאי. מאיה כץ נמנעה.

עו"ד ראובן פארן, המייצג את קהילת עולי צרפת בהרצליה פיתוח, אמר לאחר הדיון: "אישור ועדת המשנה לשימוש חורג נועד לאפשר לקדם את בניית בית הקבע של הקהילה. ברור כי כל דרישות הועדה יקוימו באופן מלא ויעשה כל מאמץ למנוע כל פגיעה בשכנים. הקהילה מודה לוועדה על ההבנה שגילתה לצורך החיוני ברצף הפעילות של הקהילה".

יש עתיד והרצליה חופשית נגד מרצ

ההצבעה בוועדה גרמה לקרע נוסף בין סיעות יש עתיד ומרצ במועצה. חבר המועצה יריב פישר, שציין כי יבקש דיון נוסף במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובניה, תקף את הצבעתו של יהונתן יסעור ממרצ שכאמור תמך בהצעה למתן אישור שימוש חורג. פישר אמר ל"שרון און ליין": ״מה שמרצ עשו היום בוועדת המשנה לתכנון ובניה הוא בגידה בציבור החילוני בהרצליה ובגידה בשומרי החוק, אנחנו לא מבינים מה פדלון מחזיק על מרצ, ולמה הם מוכרים את החילונים בהרצליה. מפדלון כבר אין לציבור החילוני ושומר החוק בעיר ציפיות אבל ממרצ? כנראה שמרצ הרצליה שוב התקפלה אל מול לחצים שהופעלו עליה מצד שותפיה הקואליציוניים – משה פדלון ושותפיו מהסיעות הדתיות, והפקירה את ערכיו של הציבור שבחר בה. בושה".

גם בהרצליה חופשית מתחו ביקורת על הצבעתו של יסעור: "לפני שבועיים, בדיון מיוחד שנערך במליאה לתכנון ובניה בוטלה החלטת ועדת המשנה לאשר שימוש חורג לבית כנסת הפועל בבית פרטי בוינגייט 90. אתמול נערך דיון נוסף בבקשה בוועדת המשנה. נציגי הרצליה חופשית השתתפו בדיון וייצגו את התושבים הרבים שפנו אלינו בנושא. לצערנו, רוב חברי הוועדה בחרו שוב להיטיב עם המבקשים המפעילים בית כנסת, מקווה ומרכז שיעורי דת כבר למעלה מעשר שנים ללא אישורים, תוך פלישה לשטח ציבורי צמוד וגרימת מטרדים לשכנים. מצערת במיוחד תמיכתו של חבר המועצה יהונתן יסעור במתן האישור".

חבר המועצה יהונתן יסעור מסר בתגובה: "נציגי מרצ במועצת העיר פועלים על פי תפיסת העולם של חיה ותן לחיות. מרצ, שהרכיבה את הנהגת העיר במשך 15 שנים, כיבדה תמיד את הציבור הדתי ופעלה לענות על צרכי הקהילה, כמו בתי כנסת, מקוואות ותקציבים. אני קורא להנהגת העירייה למצוא פתרון לקהילת העולים מצרפת ולהפסיק המטרד לשכנים של בית הכנסת בהקדם ועם זאת מצפה מהקהילה לכבד את השכנים ולשמור על השקט והסביבה".

חבר המועצה איל פביאן שהתנגד להצעה: "עצוב מאוד שבהרצליה במשך 10 שנים לא נמצא פתרון מסודר לבית כנסת לקהילה של עולים חדשים מצרפת וכך הדברים התגלגלו. מבנה עם היסטוריה כמו של וינגייט 90 לא צריך היה לקבל היתר היום. נקודה. ייקח שנים לבנות בית כנסת חדש והפתרון עד אז צריך היה וניתן היה להימצא במקום אחר החל מהימים הקרובים. הבעיה רק הונצחה ונדחתה בשנתיים נוספות".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן