בקיעים בקואליציה של ראש העירייה משה פדלון. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה קבעה אמש, בניגוד לעמדתו של פדלון, כי לא יינתן אישור לשימוש חורג לשלוש שנים נוספות עבור בית הכנסת "אהבת ישראל" הפועל בבית פרטי ברחוב וינגייט 90 בהרצליה פיתוח (בתמונה) ומשמש את קהילת עולי צרפת. החלטה זו עומדת בניגוד להחלטת וועדת המשנה לתכנון ובנייה שאישרה את המשך השימוש החורג במבנה לשלוש שנים נוספות כפי שפרסמנו לפני כחודש ב"שרון און ליין".

לרשת פרח לחינוך מיוחד דרושות סייעות. לחצ.י. לפרטים

בעקבות דרישתם של חברי המועצה יריב פישר ודנה אורן ינאי הובא הנושא לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה שהתקיים אמש בזום בשל מגבלות הסגר. בתום דיון סוער מאוד התקיימה הצבעה ובה, כאמור, נחל ראש העירייה הפסד כאשר רק שישה נוספים תמכו בעמדתו: עופרה בל, אלעד צדיקוב, ירון עולמי, משה ועקנין, סרג' קורשיא (ראש מועצת כפר שמריהו) וצבי וייס. מנגד שמונה חברי מועצה התנגדו להחלטת ועדת המשנה, ביניהם גם שלושה מהקואליציה של פדלון: עופר לוי, סגן ראש העירייה, יהונתן יסעור ודנה אורן ינאי. חמשת המתנגדים הנוספים היו מהאופוזיציה: יריב פישר, מאיה כץ, איל פביאן, תמי גרוסמן ורונן וסרמן. איתי צור נמנע ויוסי קוממי לא הצביע. שאר חברי המועצה לא נכללים במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. יש לציין כי זאת הפעם הראשונה, במשך שבע שנות כהונתו כראש העירייה, שהרוב הקואליציוני של פדלון לא מספיק לו כדי להעביר החלטה שהוא תומך בה.

מדובר על פרשה שהחלה כבר לפני 11 שנים, כאשר בשנת 2011 פתחו נציגי הקהילה הצרפתית בהרצליה פיתוח בית כנסת בבית פרטי. לאחר תלונות מצד שכנים, אישרה העירייה בשנת 2012 אישור לשימוש חורג לשלוש שנים בלבד, כלומר עד שנת 2015 ומאז למעשה מתנהל המקום ללא היתר. כאמור, בחודש שעבר האריכה ועדת המשנה את האישור לשימוש חורג לשלוש שנים נוספות ואתמול כאמור דחתה מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את האישור וקבעה כי הנושא יחזור לדיון בועדת המשנה לתכנון ובנייה.

התגובות להחלטת הוועדה המקומית

מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית הרצליה פועלת על פי ערכי השוויון והסובלנות במטרה לאפשר בעיר מגוון חיי קהילה, של כל סוגי האוכלוסיות, זו לצד זו. למעלה מ 10 שנים מתנהל הויכוח על מיקומו של בית הכנסת וכעת העירייה מאפשרת לקהילה חיפוש אחר מיקום חלופי, בתוך 3 שנים, תוך כדי הגבלת תנאי הפעילות הנוכחית במטרה למנוע הפרעה לסביבת המגורים הקרובה".

חבר המועצה יריב פישר, שדרש את הדיון החוזר בוועדת המליאה לתכנון ובנייה, ביחד עם גלילה יבין, תושבת העיר, וחברת המועצה דנה אורן ינאי, אמר לאחר הדיון: "תתארו לכם שבוקר אחד הבית של השכן שלכם, דלת לדלת, הפך להיות מקום ציבורי שבו מבקרים מאות אנשים שבעה ימים בשבוע? ועדת המליאה לתכנון ובנייה העבירה אתמול מסר חד לראש העירייה ולמפרי החוק שאנחנו לא ניתן יד לדרדר את העיר. ועדת התכנון ובנייה, מפעיל הנכס ובית המשפט קבעו שלא תהיה הארכה נוספת לשימוש חורג בנכס, הארכה הזו הסתיימה לפני מעל חמש שנים ומאז המקום רק ממשיך לעבור על החוק, בית פרטי שבו פועל בית כנסת גדול, מקווה ועוד תוך ביצוע חריגות בניה, פלישה לשטח ציבורי, וגרימת מטרדים חוזרים ונשנים לתושבי האזור ולצפצף על הנהלת העיר. לא ברור לי מדוע פדלון ועפרה בל, שאחראית על הרצליה פיתוח, הצביעו בעד לתת למפרי החוק מתנה בדמות הארכת השימוש החורג בשלוש שנים נוספות, והחלטה כזו שמהווה תקדים עירוני עבור כלל מפרי החוק בתכנון ובנייה מסוכנת מאוד. אני שמח שוועדת המליאה לתכנון ובנייה, אופוזיציה וקואליציה אמרו ביחד פשוט די".

חברת המועצה דנה אורן ינאי אמרה: "לאחר 10 שנים של שימוש חורג לצורכי בית כנסת ואולם אירועים דתי החלטנו הערב לא לאפשר עוד הארכה ומריחה של הזכות הזמנית לשימוש חורג, זה לא עניין דתי, עניין של חוק וסדר, זהו עניין של לעצור את המאבקים המשפטיים בין תושבי העיר שלא יודעים מנוחה כתוצאה משימוש חריג בלב שכונת מגורים שקטה, לכל המצדדים בבית הכנסת היה עשר שנים על מנת לדאוג למתפללים למבנה קבע שיעניק שרות לקהילה הדתית".

מתחברים. קבוצות קיץ לכישורים חברתיים במרכז מתחברים. לפרטים נוספים: 077-2070028

מהרצליה חופשית נמסר בתגובה: "ברחוב וינגייט 90 פועל בית בבית כנסת בבית פרטי, ללא אישורים מתאמים, תוך ביצוע חריגות בניה, פלישה לשטח ציבורי, וגרימת מטרדים חוזרים ונשנים לתושבי האזור. עשרות דוחות וקנסות לא הרתיעו את המשתמשים בנכס, וגם לא ההליכים המשפטיים המתקיימים נגדם. הרצליה חופשית מודה לכל חברי המועצה, מהקואליציה ומהאופוזיציה, על הצבעה עניינית ובהתאם למצפונם. אנו מצרים על כך שראש העיר וסגניתו בחרו לתת רוח גבית לעברייני בניה. אין להסכים להפרה בוטה של החוק תוך זלזול בשכנים ובמרחב הציבורי. הקצאת שטח לטובת הקמת בתי כנסת, כמו כל מוסד ציבורי אחר, צריכה להעשות באופן סדור ובהתאם להליכים התכנוניים המקובלים".

עו"ד ראובן פארן, המייצג את קהילת עולי צרפת בעיר ומסייע בקליטתה, אמר בתגובה: "במקום לבחון באופן ענייני את האינטרס הציבורי הרחב של סיוע בקליטת העלייה מצרפת של מאות משפחות שעזבו בשל האנטישמיות הגואה וביקשו לבנות את עתידה בישראל ובהרצליה בפרט ונזקקים למרכז רוחני וקהילתי משלהם, העדיפו חברי המועצה שהצביעו נגד את האינטרס הפוליטי האנטי דתי המובנה שלהם תוך חוסר איכפתיות מוחלט לטובת העולים. אכן התגשמות החזון הציוני של הרצל במיטבו. וכל זאת כאשר לפעילות הקהילה מתנגדים שני שכנים בלבד מטעמים חסרי יסוד".

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן