פרופ' מאיר פדר, תושב הרצליה שזכה ביחד עם שלושת חבריו (ד"ר צבי רזניק, גיא דורמן ורון יוגב) בפרס האוסקר היוקרתי בתחום המדע וההנדסה על פיתוח טכנולוגי, מספר בטור מיוחד ל"שרון און ליין" על הדרך שעברו עד הזכייה בהישג הנכסף

בתמונה (מימין לשמאל): רון יוגב, פרופ' מאיר פדר, ד"ר צבי רזניק, גיא דורמן

כשאתה משתחרר מהצבא, מתחיל לתכנן את עתידך ומחליט ללכת ללמוד הנדסת חשמל, שום דבר לא מכין אותך לכך שפעם, בעתיד, בעוד כ- 40 שנה, תקבל אוסקר, גם לא כשאתה ממשיך לתואר שני ודוקטורט ונהיה איש אקדמיה ופרופסור.

בהיותי פרופסור להנדסת חשמל ומחשבים פזלתי מפעם לפעם לתעשיית ההייטק ובשנת 2004 הקמתי ביחד עם תלמידיי לשעבר, ד"ר צביקה רזניק ונועם גרי, חברה בשם "אמימון" שפיתחה טכנולוגיה המסוגלת להעביר צילומי וידאו באיכות גבוהה מאוד ללא כל השהיה. הטכנולוגיה הזאת צדה את עינם של יצרני מצלמות מקצועיות מתחומים רבים ומגוונים בהם חשוב הדיוק והאמינות החל מתחום הצילום האנדוסקופי הרפואי (מצלמות שמוחדרות לגוף) וכלה ברחפנים מקצועיים.

אבל מעל הכל התלהבו מכך בתעשיית הסרטים. ה"שיחרור מכבלים" של המצלמות שינה לגמרי את ההתנהלות על הסט. כיום, בזכות השבב שפיתחנו מצלמת קולנוע מסוגלת להעביר צילומי וידאו באיכות גבוהה מאוד וממספר רב של מוקדי צילום, בצורה מיידית וללא כל השהיה, ובכך בעצם מאפשרת לבמאי הסרט ולצוות בקונטרול שליטה מלאה בכל זוויות הצילום בעת ובעונה אחת או כמו שנאמר בנימוקי ועדת הפרס: "מערכת השבבים תומכת ביצירת מערכות צילום עם טווח תנועה בלתי מוגבל, דבר המרחיב את החופש היצירתי במהלך צילומי סרטים".

פרופסור מאיר פדר מהרצליה, זוכה האוסקר על פיתוח טכנולוגי
פרופ' מאיר פדר בעת הטקס בזום

יחד איתי עבדו על הפיתוח וקיבלו את הפרס ד"ר צביקה רזניק, גיא דורמן ורון יוגב. שלושתם עובדים עד היום בחברת אמימון שבינתיים נמכרה לחברת ויטק.

פיתוח הטכנולוגיה שנעשה בעיקר בשנת 2004/5 היה משימה קשה עד בלתי אפשרית וכשהצלחנו ידענו שמדובר בהישג טכנולוגי של ממש. אבל מכאן ועד אוסקר??? ההפתעה הייתה מושלמת.

לפני כשנה פנו אלינו אנשי ועדת הפרס, הם סיפרו כי במסגרת פרסי האוסקר מחולק גם פרס בתחום המדע וההנדסה על טכנולוגיה פורצת דרך בתעשיית הסרטים, אנשי מקצוע ראיינו אותנו ארוכות על הטכנולוגיה שלנו ואנחנו, שענינו בנימוס ובסובלנות, ראינו בכך קוריוז והנחנו זאת בצד ולפתע לפני מספר שבועות הגיע אימייל רשמי המבשר על הזכייה בפרס.

מסתבר שזכייה באוסקר שונה מכל הפרסים וההצלחות המקצועיות שהיו לי עד היום. הברכות, הפרחים והשמפניות מגיעים מכל מקום, אנשים שלא דיברתי איתם שנים, מתקשרים ומפרגנים, שכנים עוצרים אותי ברחוב וכמובן במעגל המשפחה והחברים השמחה רבה. בתוך התקופה הלא נעימה, בלשון המעטה, בה אנחנו נמצאים, זוהי אתנחתא שמחה ונעימה.

לצערנו הרב, בגלל הקורונה הטקס ייערך רק בזום ולכן לא נזכה לצעוד על השטיח האדום ובעצם הוא כבר הוקלט וישודר ב- 13.2. אבל הפסלון יגיע אליי הביתה ויזכיר לי תמיד את "ימי האוסקר" שלי.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן