לאחר שסיים כהונה של 13 שנים כראש מועצת כפר שמריהו, התפנה דרור אלוני לאתגר הבא בחייו כשמונה לפני מספר חודשים למנכ"ל מדרשת שדה בוקר. בראיון בלעדי ל"שרון און ליין" מספר אלוני מדוע חשוב לו להפריח את הנגב, מהם הישגיו כראש מועצה, מה הוא חושב על המצב בארץ ומדוע הוא כבר לא יחזור להתגורר במקום הולדתו

שרון יונתן

ב-1 לאפריל השנה, 19 יום לפני יום הולדתו ה-67, החל דרור אלוני, ראש מועצת כפר שמריהו לשעבר, את האתגר הבא בחייו העשירים מבחינה ציבורית, כאשר נכנס לתפקידו החדש – מנכ"ל מדרשת שדה בוקר בנגב.

דרור (בתמונה) כיהן כראש מועצה במשך 13 שנים, בין השנים 2005 ל-2018, אבל מתברר שידע מזמן בדיוק מה הייעוד הבא שלו כפי שסיפר אתמול בראיון בלעדי ל"שרון און ליין": "לפני שבע שנים, כאשר נבחרתי בפעם השלישית לתפקיד ראש מועצת כפר שמריהו וכמועמד מוסכם ללא בחירות, הודעתי לחברים שאין בכוונתי להתמודד בפעם הרביעית כי זה נראה לי לא סביר. הודעתי גם שהאתגר הבא שלי יהיה או בנגב או בגליל. בקיץ שעבר פורסם המכרז לתפקיד מנכ"ל מדרשת שדה בוקר בנגב. קפצתי על ההזדמנות, ב-1 באוגוסט 2019 הגשתי את המועמדות ובדיוק ב-1 לאפריל השנה אושרה מועמדותי ונכנסתי לתפקיד".

דרור, מדוע היה חשוב לך לעבור לנגב או לגליל?

"כי אני מאמין שזאת הציונות האמיתית במאה ה-21. אלו אזורים שנמצאים בתוך הקונצנזוס הלאומי, הופקרו במשך עשרות שנים על ידי ממשלות ישראל ונשארו פריפריה מטופחת. אני מאמין שאת הנגב אפשר להפוך למרכז פורה לחינוך ולתיירות עם פיתוח אנשים צעירים שבעתיד יחזרו להתיישב בנגב".

 ספר קצת על המדרשה שבאחריותך.

"המדרשה כוללת בית ספר תיכון עם 375 תלמידים המתגוררים בתנאי פנימייה והמתמקד בעיקר בלימודי סביבה, כאשר חלק ניכר מהפעילות היא בשטח. בנוסף, פועלת מכינה קדם צבאית עם מאה חניכים שלומדים מנהיגות ובית ספר שדה שנועד לחשוף חיילים ותלמידים לנעשה בנגב, לחינוך נוער להכשרת מנהיגות חזקה בארץ על פי חזונו של דוד בן גוריון"

התחלת את התפקיד בתקופה מאתגרת ביותר. בטח היה לא פשוט?

"זה נכון. הגעתי למדרשה בשיאה של מגפת הקורונה שפגעה בנו רבות, בעיקר בפעילות של בית ספר השדה שלנו המהווה נתח עיקרי בהכנסות שלנו, דבר שהכניס אותנו לגירעון של ארבעה וחצי מיליון שקלים".

"כפר שמריהו היא פנינה קהילתית"

דרור, בא נחזור לתקופת כהונתך כראש המועצה. מהם הישגייך העיקריים?

"בניתי קהילה חזקה, חיזקתי מאוד את מערכת החינוך וחיזקתי את הקשרים עם המועצה האזורית חוף השרון בכל הקשור למערכות חינוך. בנינו מערכת אוטונומית לניהול ביטחון היישוב יחד עם סיירת מתנדבים מכפר שמריהו ורשפון ולראייה שרמת הפשיעה הייתה ממש נמוכה ביחס למרחב וזאת בזכות פעילות מתנדבים. בתקופתי אושרה תכנית הביוב שעדיין בתהליכי עשייה, העברנו תכנית להפשרת קרקעות חקלאיות לבנייה במתחם הנוריות במערב הכפר, עשינו עבודה משותפת עם הועדה המקומית לתכנון ובנייה של הרצליה בכל הקשור לשטח שדה התעופה. בנוסף, פעלתי להפיכת תוואי מסילת הרכבת הקודמת לשביל הולכי רגל ואופניים מאזור תחנת הרכבת הרצליה ועד שפיים במימון משרד התחבורה, אבל משום מה זה נעצר ואינני יודע איפה זה עומד כיום".

מהי עמדתך לגבי שדה התעופה בהרצליה?

"לדעתי הוא צריך לחדול מהפעילות שלו וצריך לפתח מגורים ומסחר באזור הזה. כפר שמריהו צריכה להגיע למספר גדול יותר של תושבים כדי ליצור מסה קריטית לכל הצרכים שלה וכדי לקיים מערכת חינוך אוטונומית. אני הייתי בדעה שהכפר צריך כמעט להכפיל את מספר תושביו, מ-2,700 ל-5,000 תושבים. רשות מקרקעי ישראל רצתה לעשות רמת ציפוף גבוהה מאוד ולזה התנגדנו כמובן".

מהן הבעיות העיקריות של כפר שמריהו?

"יש כל הזמן איום מצד פקידי האוצר ומשרד הפנים לצרף את כפר שמריהו להרצליה. אני כמובן חושב שזאת טעות. הם רצו שכפר שמריהו תהיה שכונה של הרצליה וניצחתי בכל המאבקים. כפר שמריהו צריך להישאר ישוב עצמאי כמודל לחיקוי בגלל ההתנהלות העצמאית שלו. בכל התקופה שלי היינו מדורגים ראשונים באיתנות כלכלית לפי אמות מידה חיצוניות. היו ניסיונות בעבר ואני יודע שגם היום במשרד הפנים היו שמחים לצרף את כפר שמריהו להרצליה ואסור לתת לזה לקרות. כפר שמריהו היא פנינה קהילתית ואם היא תהיה שכונה בהרצליה היא תאבד את הצביון המיוחד והזהות שלה".

דרור אלוני
דרור אלוני בתקופת כהונתו כראש המועצה."בניתי קהילה חזקה"

עד כמה אתה מעורב במה שקורה בכפר שמריהו?

"יש לי ילדים שגרים בכפר והם מעדכנים אותי, אבל אני משתדל לא להיות מעורב. כל עיסוקי וזמני מוקדשים למדרשה. אני מבקר את הילדים והחברים אבל לא מעורב. גזרתי על עצמי לא להיות מעורב במה שקורה".

מה דעתך על ראש המועצה שהחליף אותך?

"אני שומע דברים לכאן או לכאן ולא מתערב".

זה אפשרי?

"עובדה. כשאתה מתעסק בדברים חשובים אתה לא מתעסק ברכילות".

ידעת מלכתחילה שתכהן שלוש קדנציות?

"חשבתי לעשות שלוש קדנציות ואז לעזוב. באתי לתת ולא לקחת. כפר שמריהו זה הבית שנולדתי בו, מפעל חיים. חושב שהשארתי חותם ואני מקווה שהחותם ימשיך להתפתח, עברתי לאתגר חדש והגשמה עצמית אחרת".

"אנחנו בהתרסקות חברתית"

אלוני ידוע כאחד שלא חושש להביא את דעותיו ועמדותיו. בעבר היה פעיל במפלגת העבודה, אך לאחר שהתמנה כמנכ"ל חברה ממשלתית הוא עזב את העשייה הפוליטית. למרות זאת, הוא לא חוסך בדברים קשים על מצב המדינה: "מבחינה ציבורית אנחנו נמצאים בהתרסקות חברתית. אין מנהיגות מאחדת ומובילה, השיסוי והרדיפות האיומות. תסתכל מה זה, 30 גברים אנסו נערה בת 16, אנשים משאירים פסולת בכל מקום, השפה אלימה והחברה בהתפוררות. יש לי הרגשה שזה לא מפריע למנהיגים שלנו ואולי הם אפילו מעודדים לזה. אם לא תהיה התעשטות מהירה במערכת החינוך הפורמלית והלא פורמלית, כחברה נאבד את הכל. לא נהיה חברה מאוחדת ולא נהיה מדינת ישראל כפי שחזו אבותינו".

מה אימך, שולמית אלוני ז"ל, השרה וחברת הכנסת לשעבר, הייתה חושבת על כל מה שקורה בארץ היום?

"שזה איום ונורא. אם ההורים שלי היו יודעים מה קורה פה עכשיו הם היו מתהפכים בקבריהם. אמא שלי הייתה פטריוטית של מדינת ישראל. מה שהיא עשתה למען המדינה מעט אנשים מהפלגים הפוליטיים לא עשו וכנראה גם לא יעשו, מהיותה נערה בפלמ"ח ועד פעילה חברתית מרכזית לעיצוב זכויות אזרח, היא עשתה דברים רבים לא בשל היותה מהצד השמאלי של המפה אלא בשל היותה פטריוטית ואוהבת את המדינה".

לסיום, כמה זמן אתה מתכנן להישאר בנגב?

"יש לי הסכם כמנכ"ל המדרשה לחמש שנים. עברתי לגור במדרשה, מרכז חיי עבר לשם, נטעתי עצים סביב דירתי. המטרה שלי היא להפריח את השממה ולהפוך את המדרשה למרכז בינלאומי לחינוך ופיתוח מנהיגות. לכפר שמריהו לא אחזור, גמרתי עם החיים האורבניים. בילדותי, כפר שמריהו היה ישוב חקלאי ואני מחזיר את עצמי לחיים של פעם. אני מאוד נהנה ומאוד מאותגר מבחינה אישית ומבחינה ציבורית התרומה של מדרשת שדה בוקר היא חשובה מאוד לחברה הישראלית".

דרור אלוני מעגל ישיבה במדבר
מעגל ישיבה בפעילות בנגב. להפריח את השממה

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן