אברהם מרקו ז"ל נהרג עם עוד 53 חיילים באסון המסוק בבקעה במאי 1977. אחותו, רונית פינסברג, יו"ר יד לבנים רעננה, מספרת על האח הבכור שאהבה ונהרג בטרם עת

היה לי אח ואיננו עוד. היה לי אח שהיה חבר. היה לי אח שיום אחד מחיי נעלם והוא בן 19 ואני בת 17. ומרגע זה, חיי השתנו, חיינו השתנו, הוריי לאט לאט דעכו. המשפחה השתנתה, העצב והכאב התעצמו, שבר ענק לכל המשפחה.

אברהם אחי הבכור נולד בתאריך 1.5.1958 לילדות מקסימה במושב גן יאשיה שבעמק חפר. אברהם ילד יפה, חייכן שגרם לשמחה וגאווה בקרב המשפחה, גדל וצמח ולנער חסון הפך. ספורטאי מצטיין בענפי האתלטיקה.

את חיי המושב כה אהבת ולאבא ברפת עזרת. במלחמת יום הכיפורים נרתמת לעזור לחברי המושב שגויסו למלחמה. תמיד למדת ועבדת ואת ההונדה שכה רצית קנית מכספים שאותם חסכת. זוכרת איך לפני גיוסך התאמנת ורצת למרחקים והכל כדי לעבור את הגיבוש לצנחנים.

 במאי 1976 התגייסת לצנחנים לגדוד 890. רגם מחלקתי היית, בתפקיד זה חייל עשית. היית חבר אמיתי שסייע ודאג לחברים, כך תיארו אותך. חברייך לפלוגה סיפרו אחרי נפילתך איך היית מנקה את המרגמה ומנגד מקלל אותה. תיארו כי על כתפף הרחבות דאגת לשאת משאות ולסייע לחברים ולכן הכינו שלך בפלוגה היה טריבונה. שמך הנוסף היה אברמרקו.

נזכרת בדמותך העולה במעלה הרחוב כשהגעת לחופשה ואתה תמיד שזוף וזקוף. בכמה גאווה התמלאתי לראותך עם הכומתה והנעלים האדומים ועם כנפי הצניחה. גם אני התגייסתי לצנחנים. את דרכך המשכתי ולא תאמין, לא לעוד פלוגה אלא לפלוגת מאי 1979. את המסלול שעברת גם אני חוויתי כפקידה פלוגתית.

 אתה יודע, חודש מאי מאוד מורכב במשפחתנו. ב- 1 במאי 1958 נולדת. במאי 1976 לצנחנים התגייסת. במאי 1977 תום מסלול הטירונות שלך שנמשך שנה. בתרגיל העוצבתי האחרון לפני עלייתכם לקורס מ"כים אתה ועוד 53 צנחנים וצוות אוויר מצאתם את מותכם בתאונת המסוק בבקעה. במאי 1986 נולד בני בכורי, הנכד הבכור במשפחת מרקו, אביעד שקרוי על שמך.

 לא פעם אני מדמיינת לעצמי מה היה אילו? איך היית כאבא, דוד ואף כסבא. המון מחשבות בראשי צצות, שאלות לא מעטות צפות. אבל לדאבוני אין ולא יהיו להם תשובות. 44 שנים חלפו מנפילתך ואני כבר סבתא לארבעה נכדים. אחינו דורון גם הפך לסבא. לאחותינו הקטנה בת שבע נולדו תאומים שבר מצווה לפני שנה חגגו. אמא ואבא כבר אינם בחיים.

החלטתי עם עצמי להמשיך ולהיות מחוברת לחיים, כשמותך אחי הינו חלק מהחיים שלי. כיום אני מכהנת כיו"ר יד לבנים ברעננה, תפקיד המאפשר לי לדאוג ולהעניק לרווחת המשפחות השכולות, שלי הן כה יקרות.   

רונית פינסברג, יור יד לבנים רעננה
רונית פינסברג, יו"ר יד לבנים רעננה.

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן