עמית אונגר מעמותת "בית הגלגלים" (בתמונה) מסביר עד כמה קשה לאנשים עם מוגבלויות להתנייד באמצעות הרכבת מאחר שההגעה לתחנות הרכבת בתוך הערים אינה נגישה כפי שצריך. רגע לפני ציון יום הזכויות הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות, הגיע הזמן לא רק להקשיב לעמית ולחבריו אלא גם לסייע להם באמת

קשה להאמין שזה קורה בישראל 2020 – לעשרות אלפי אנשים עם מוגבלות בניידות אין אפשרות לעבור מישוב לישוב, בתחבורה ציבורית – והם פשוט כלואים. הם יכולים לשמוע את צפירת הקטר, אבל חלם של מדינת ישראל מונע מהם להצטרף לנסיעה.

כיום, הרכבת היא כלי התחבורה הציבורי הנגיש היחידי, שמחבר בין ישובים שונים והאפשרות היחידה עבור אנשים עם מוגבלות בניידות, להגיע לעבודה, לחברים, לביקורי קרובים – ולהיות אדם שווה בחברה. הבעיה היא שבהרבה מאוד ישובים בארץ אין תחבורה ציבורית נגישה המגיעה לתחנת הרכבת הקרובה. מעבר לפן האנושי, המצב הקיים סותר את אמנת האו"ם לזכויות אנשים עם מוגבלות, עליה חתמה מדינת ישראל.

אנחנו, קבוצת פעילים חברתיים (אנשים עם מוגבלות) בעמותת בית הגלגלים, שואפים ופועלים לשינוי בפניה לגורמים שונים במשרד התחבורה, ביקשנו לוודא שתהיה תחבורה ציבורית נגישה מכל ישוב לתחנת הרכבת הקרובה. למשל, אוטובוס בתדירות קבועה, שאטל מונגש שנוסע הלוך וחזור לתחנת הרכבת ופתרונות נוספים. צריך רק יצירתיות ורצון טוב.

כדי לקדם את הנושא פנינו למשרד התחבורה ולקחנו חלק בשתי פגישות והצגנו את יוזמתנו: האחת, לפני שנה בדיוק עם מנהל תחום הנגישות במשרד התחבורה, גבי נבון. השניה התקיימה לפני מספר חודשים עם מנכ"ל המשרד, עופר מלכה, לבקשת השרה רגב, וזאת בהמשך לקול קורא שפרסם המשרד להצגת רעיונות להנגשת התחבורה הציבורית הבינעירונית.

שתי הפגישות הסתיימו ברוח טובה, אבל לא קיבלנו התייחסות ליוזמה ולא נעשה שום דבר בפועל למיטב ידיעתנו. אנחנו מבקשים לקדם את היוזמה שלנו ולהביא סופסוף לשינוי המיוחל, בהפעלת לחץ על משרד התחבורה בהתייחסות ליוזמה. ביכולתה של השרה מירי רגב לפעול לתיקון המצב המפלה ובכך לסייע לנו להיות שווים ונראים בחברה.

לעצומה בנושא לחץ כאן


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן