כך אומרת צמרת אביבי שהובילה מאבק למתן קצבת אבטלה ומענקים למורים ומדריכי חוגים עצמאיים בגנים ובבתי ספר. צמרת מספרת כיצד הגיעה לקשר ישיר עם הדרגים הכי גבוהים במדינה ומה היא שואפת לשנות

שרון יונתן

מורות ומורים, מדריכות ומדריכים בחוגים בגני ילדים, מתנ"סים ובתי ספר שעובדים כעצמאיים מכירים בחודש וחצי האחרונים היטב את השם צמרת אביבי שפועלת ללא לאות למען שיפור תנאיהם בתקופת הקורונה. צמרת (בתמונה, בת 45 מכפר יונה, נשואה ואם לשניים) משמשת כמורה למוזיקה בגני ילדים. כמו רבים במשק, עבודתה הופסקה ב-15 למרץ ומאז היא מקדישה את כל זמנה ומרצה לדבר אחד בלבד – שיפור תנאים של עמיתיה לעבודה מכל הארץ. היא פתחה קבוצות וואצאפ ותוך יומיים מילאה חמש כאלו, מה שהביא אותה לפתוח דף פייסבוק שנקרא : "מפעילי חוגים עצמאיים בגנים", לטענתה יש כ-15 אלף כאלו ברחבי הארץ.

צמרת מספרת על תחילת המאבק: "בהתחלה כמו כולם הייתי בהלם והבנתי שאני לא זכאית לקבלת קצבת אבטלה מאחר שאני מוגדרת עצמאית. אבל אז התחלתי לחקור את האתר של ביטוח לאומי. הגשנו תביעה ורק אחרי שבועיים התחלנו לקבל תשובות שליליות. כאשר הגעתי לדו שיח מול מנכ"ל ביטוח לאומי עלינו על הבאג שלהם באתר. הם לא סגרו קצוות כמו שצריך והקוד שהיינו צריכים להוסיף בתביעה נשמט. במקביל פניתי לכל מי שאפשר עד חברי כנסת, כאשר מי שעזר לי במיוחד היה גדעון סער שהפנה את הבקשה לביטוח לאומי ואני בקשר איתם מתחילת אפריל".

צמרת ממשיכה: "כאשר הגעתי לדו שיח מול מנכ"ל ביטוח לאומי הצלחתי להסביר להם שבגלל קוד שהוגדר באתר אנחנו למעשה לא זכאים לקבל קצבת אבטלה. בעקבות המאבק שלי הדבר סודר ואפילו מנכ"ל ביטוח לאומי אמר לי שאלמלא הפניה שלי העצמאיים העוסקים בתחומים אלו לא היו זכאים לקצבת אבטלה".

צמרת מספרת על אלפי פניות שהגיעו אליה במהלך התקופה האחרונה: "נשאבתי לתוך הדבר הזה 24/7 יש לי אלפי פניות ממדריכים ומורים שנתקלו בקשיים מול ביטוח לאומי. קיבלתי טלפונים משר האוצר, מנכ"ל ביטוח לאומי, ח"כ גדעון סער, ח"כ מתן כהנא ואנדרי קוז'ינוב, שהודו לי שהארתי את עיניהם לגבי המאבק המוצדק שלנו. אני שמחה שבזכות המאבק שלי אלפי מדריכים ומורים זכו לקצבת אבטלה מה-15 למרץ. פעלתי גם לשינוי הקריטריון של קבלת המענק לעצמאיים לאחר שיח ממושך עם שר האוצר שנערך בבוקר עד חג הפסח. מאחר והכניסו גם את בן הזוג השני אז נקבע קריטריון שמי שהכניס למשק הבית מעל 340 אלף שקלים בשנת 2018 לא זכאי לקבל את מענק. פעלתי להפרדה בין הכנסת בני זוג וכעת אנחנו נקבל בימים הקרובים את המענק בפעימה השניה שיהיה בסכום של עד 10,500 שקלים מקסימום, כל אחד ואחת לפני הכנסותיו".

צמרת, איך הגעת לקשר עם הדרגים הכי גבוהים?

"כח תעוזה ואמביציה גדולה. אני בולדוזר ואם יש אתגר שחשוב לי ומעניין אותי אז אני נחושה להפוך הרים וגבעות כדי להשיג את מה שצודק. ראיתי בזאת שליחות כי מדריכות ומורות פנו אלי כשהן אומללות וממש רעבות לפת לחם. כאב לי הלב לשמוע מדריכה שאומרת שאין לה כסף למלא את המקרר".

מה עוד את רוצה לשנות?

"אני רוצה לשנות במדינה את היחס לעצמאיים, שיפתח עבורנו אגף בביטוח לאומי. הכי אני רוצה זה להיכנס לביטוח לאומי ולעשות שם סדר בכל מה שקשור לעצמאיים. הגיע הזמן גם שיהיה גוף שיאגד את העצמאיים. אם היו עובדים בקצב שלי הכסף כבר מזמן היה עובר לעצמאיים".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן