הדיבורים על סוף הסגר מתחילים להישמע, אבל מתי בדיוק יחזרו בעלי החנויות לעסק שלהם, שהם כה אוהבים? בדקנו את הסוגיה עם בעלי עסקים ברחוב סוקולוב ברמת השרון שמספרים על הקשיים ומקווים לחזור לעבוד כמה שיותר מהר

 

שרון יונתן

"אם החנויות לא יפתחו במהרה אז ברור שעוד חנויות רבות יסגרו", כך אמרה היום שושנה קביליו, בעלת מספרת "שיק" ברחוב סוקולוב 57 ברמת השרון שכמו רבים מבעלי חנויות פרטיים, העסק שלה ושל בתה קארין, סגור כבר כמעט שלושה שבועות, מאז תחילת הסגר השני.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

לפני הכניסה לסגר, שושנה נותרה לעבוד במספר רק עם קארין, לאחר שבלית ברירה עובדים נוספים פוטרו. היא מתארת מצב עגום של בעלי עסקים קטנים שבקושי שרדו את הסגר הראשון: "המצב שלנו על הפנים כי אנחנו ממשיכים לשלם שכר דירה וארנונה ואין בכלל הכנסות. בעלי החנויות בדיכאון ולא יודעים איך ישרדו את התקופה הזאת. לא קיבלנו שום דבר, לא מהמדינה ולא מהעירייה. אני יודעת שכבר 17 חנויות ברחוב סוקולוב נסגרו ובקצב הזה המספר יגדל ובמהירות. הצלחנו להתאושש אחר הסגר הראשון, אבל עכשיו שוב חזרנו אחורה".

לדברי שושנה, הסגר היה הכרחי אבל יש לשקול את פתיחת העסקים בקרוב: "אם התחלואה תמשיך לרדת אין סיבה שלא לפתוח את העסקים תוך שבועיים, במיוחד את החנויות הקטנות כמו שלנו שאפשר בקלות להשגיח על התקנות. אני מצפה שעד סוף החודש נחזור לעבוד".

בימים האחרונים התרבו הקולות בקרב בעלי עסקים בארץ להפר את הסגר, אבל שושנה לא מוכנה לקחת חלק במשחק הזה: "שמעתי על ספרים שרוצים להפר את הסגר ולפתוח מספרות, אבל אני לא בעד להפר את הסגר ומקווה שבעלי עסקים לא יעשו דבר כזה על דעת עצמם". 

כספרית וותיקה, שושנה לא מתרשמת מהפרת הסגר לכאורה של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, על כך שהביאה ספר לביתה: "כאשת ראש ממשלה אני חושבת שלשרה נתניהו יש זכות להשתמש בשירותי ספר ואין לי עם זה שום בעיה, כמו שהמגישות בטלוויזיה זוכות גם הן לשירותי ספר".

גם עסקים שכן עובדים מדווחים על ירידה משמעותית בהכנסות. אחד מהם הוא שאול חכם, בעל חנות למוצרי נקיון, קוסמטיקה, היגיינה וכדומה, שנחשב לעסק חיוני ולכן פתיחתו מותרת.

לרשת פרח לחינוך מיוחד דרושות סייעות. לחצ.י. לפרטים

שאול, יו"ר הסוחרים ברחוב סוקולוב, מתאר מציאות עגומה ומשוכנע שהכל היה יכול להיראות אחרת: "הכל מת כאן. הרחוב ריק כמעט לגמרי וגם ההכנסות אצלי, בעסק שפתוח, ירדו בחמישים אחוז. אני לא חושב שהיה צריך לסגור את החנויות ברחובות העיר. רובם המוחלט הקפידו על ההנחיות והיה אפשר להשאיר את החנויות פתוחות. זאת הייתה טעות גדולה שתפגע בהמון חנויות לצערי. אני בקשר עם בעלי עסקים רבים שממש נמצאים בדיכאון ולא רואים את סוף הסגר. מלבד הפגיעה בהכנסות, הם משתגעים מזה שהם בבית ולא יכולים לצאת לעבוד".

כמי שמכיר בעלי עסקים רבים, שאול מתאר מציאות לא אופטימית במיוחד: "אני פסימי מאוד לגבי עסקים שלא יצליחו לשרוד את הסגר הזה. לדעתי, גם הפתיחה לא תהיה בטווח הקרוב אלא רק בטייק אווי, אבל מה יעזור טייק אווי לחנות בגדים או למספרה?"


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן