מערכת הבחירות בהרצליה מנומנמת במיוחד, אבל זכתה באחרונה לדמות צבעונית וגם די אלמונית, המתנוססת על השלטים בעיר וגם בקמפיינים ממומנים ברשתות החברתיות. תכירו את יוסי פרי, שמתמודד בפעם השנייה מול ראש העירייה המכהן, משה פדלון, רק שהפעם במראה שונה לחלוטין מהפעם הקודמת.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

כך הוא נראה בפעם הקודמת, בשנת 2018:

וכך הוא נראה בקמפיינים כעת:

יוסי פרי גרסת 2023. צילום:  ראובן קפוצינסקי

יוסי פרי גרסת 2023. צילום: ראובן קפוצינסקי

שלום יוסי פרי, זה שי מ"שרון אונליין". ברכות על הריצה. ספר קצת על עצמך.

"אני בן 67, נשוי לאסתר ואב לחמישה ילדים ו-11 נכדים. נולדתי בנווה ישראל. אני לא פוליטיקאי בכלל. המילה פוליטיקאי היא כותרת. ניהלתי קבוצות גדולות של אנשים – ואני לא נוטה ימינה או שמאלה. עד עכשיו דאגתי לאנשים על חשבוני. אם תבין את העבר שלי תבין גם את העתיד שלי. אבל אני בטח לא רואה את עצמי כפוליטיקאי".

אתה מרגיש שיש לך את הכישורים המתאימים? קראתי באיזה מקום שלא סיימת ללמוד אפילו בית ספר יסודי.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

"אם יש דבר שאני יודע, זה לנהל קבוצות של אנשים. יש לי ידע בכל דבר – כלכלה, משפטים, רווחה ועוד. אני מכיר את הכל. אני יתום מגיל 7, ואמא שלי הביאה אותי בגיל מאוד מבוגר – בגיל 50. אז למדתי רק עד כיתה ו'. באנו משכונת מצוקה, שישה אחים, והייתי היפראקטיבי ודיסלקטי. הוציאו אותי מהכיתה והלכתי לעבוד. בגיל 13 רציתי אופניים, אז התחלתי לעבוד בבניין, ולמדתי את האוניברסיטה של הרחוב. למעשה, אני נותן לעצמי ציון 10 – כי לא הידרדרתי לפשע".

מה אתה עושה בחיים?

"יש לי כמה עסקים שאני חי מהם, אבל עיקר העיסוק שלי זה נתינה. ככה אני מכיר את רוב האוכלוסייה בהרצליה. פעם הייתה לי חנות פלאפל ב-10 שקלים למנה בהרצליה. בשמונה השנים האחרונות יש לי מיניבוסים, ואני לוקח על חשבוני קשישים לקופות חולים ולשאר מקומות שהם צריכים, וזה הדבר היחידי שאני עושה. אה, אני יודע לפתח דברים, אז אני ממציא פטנטים".

יש פטנטים על שמך?

"זה לא ממש פטנטים, זה יותר סטארט אפים. יש לי את תחנת הפסולת הכי גדולה בארץ, ואני המצאתי פסולת שגורסים אותה, ממחזרים אותה ומוכרים אותה בחזרה. אצלי מגיעים מכל גוש דן והסביבה, שופכים את הפסולת ומחזירים אותה לתעשייה".

אז זה בעצם כמו במשפחת ה"סופרנוס"?

"זה לא בדיוק הסופרנוס, אבל אני מרצה לילדים ובגן כדי שיבינו איך זה בדיוק עובד, וגם לקשישים בזמן שאני לוקח אותם".

בשנת 2018 לקחו אותך לחקירה משטרתית במהלך ההתמודדות בהקשר של תחנת פסולת אחרת. מה קרה אז?

"התלוננתי על כל נושא השכונה החדשה בגליל ים. לפי המכרז, הקבלן שזכה במכרז היה צריך להגביה את השטח במטר או עד חמישה מטרים, כי האדמה חולית ומסוכנת. אז במקום למלא אותה בחול או במלט, מילאו את הכל בפסולת. במקום לנסוע ולמחזר, הקבלן שם פשוט קבר את הכל עם פסולת.

"הלכתי ותיעדתי את הכל בסרטוני וידאו. פניתי עם מה שצילמתי למשרד להגנת הסביבה, לשכת העירייה ועוד. אחרי שאמרתי שתיעדתי ובאתי אליהם כמה פעמים בנושא – אמרו לי שאני איום, והמשטרה עיכבה אותי לשעה שעתיים. אחרי זה אמרו לילא להיכנס למשרדים האלה".

תסביר לי שנייה משהו. חיפשתי צילומים שלך לכתבה ומתברר שבפעם הקודמת, ב-2018, נראית שונה בלשון המעטה. עכשיו אתה עם שיער לבן וזקן בסגנון המינגווי.

"זה היה לפני חמש שנים. רצתי לבחירות והתחברתי לפדלון ברגע האחרון. הוא הבטיח לי כל מיני הבטחות והלכתי איתו. אבל הוא לא קיים את מה שהוא הבטיח – אז פרשתי מזה. אז צבעתי לשחור בשביל הבחירות. עכשיו זה טבעי".

לא הבנתי מה קרה בפעם שעברה שהתמודדת. היית בעד פדלון או מולו?

"בפעם הקודמת התמודדתי כעצמאי מול פדלון, והרבה מאוד אנשים ביקשו ממני להתחבר אליו, ולא הסכמתי. הסיבה להחלטה לרוץ אז הייתה כי קיבלתי דו"חות בכל פעם שהורדתי את הקשישים אצל איזה רופא או פגישה שהייתה להם. בזמן שהייתי מלווה אותם למעלה – הייתי חוזר למיניבוס והיה לי דו"ח".

אחת מהבטחות הבחירות שלך היא הצעה לפתוח מערכת גנים מ-7 עד 7 בערב, שבלשון המעטה לא זכתה לתגובות נלהבות.

"אנשים לא כל כך הבינו מה שהצעתי ונבהלו. מה שהתכוונתי, זה שאתה יכולים להביא את הילד שלך לגן מתי שאתה רוצה משעה שבע בבוקר, ואתה יכול לקחת אותו מתי שאתה רוצה".

כמו שעושים עם ספרים בספריה עירונית.

"יש זוגות של צעירים שקשה להם. האבא או האמא צריכים לחזור בזמן לאסוף את הילד, אבל הוא או היא תקועים בפקק מחיפה או מתל אביב. אז אפשר לבוא ולקחת את הילד מתי שרק רוצים".

יש עכשיו מחסור עצום בגננות בכל הארץ, ואתה תמצא גננות שיעבדו  12 שעות ביום?

"אנחנו נביא גננות מתאימות. מה שחשוב פה, זה שיש אנשים שרוצים לעבוד או ללמוד, ויש אנשים שרוצים לצאת לבלות במסעדה, בית קפה או הצגה, אבל בייביסיטר זה יקר – ויכול להגיע ל-100 שקל לשעה. פה ההורים יכולים לקחת את הילד מהגן, לקלח, להאכיל אותו, ולהחזיר אותו לגן, כך שהם ייצאו לבלות. הם פשוט ישימו אותו בגן בלי לדאוג, ויאספו אותו מתי שנוח להם, בכל שעה שהיא. אין פה שום דבר שמחייב".

אתה מקבל תמיכה ממפלגה כלשהי או מימון לקראת ההתמודדות שלך לראשות העיר?

"הכל על חשבוני. אני רוצה להיות עסוק בזה, ואני לא רוצה להיות זה שגורר את העגלה. אף אחד לא יגיד לי לאן ללכת או מה לעשות. אני רוצה להיות לבד וזה שמחליט – לטובת הפרט ולא טובתי כמובן, וכך לעולם לא אהיה חייב לאף אחד".

שיהיה בהצלחה, יוסי. 
"תודה רבה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן