ד"ר אסנת ספורטה, מועמדת לראשות העיר כפר סבא, פרסמה בחודש שעבר סרטון נטול הקשר, לכאורה, ובו התעקשה: "מפיצים עלי שקר כאילו אני תומכת בפורום קהלת. מנסים לצייר את הפעילות שלי בקואליציה לאוטונומיה בחינוך כאילו זו תמיכה באג'נדה של קהלת". אולם בדיקת "הארץ" מעלה כי ספורטה מטעה את הבוחרים, וכי היא עבדה בשיתוף פעולה עם מייסדי הארגון. והיא לא היחידה. פורום קהלת מסייע לעוד מועמדים בבחירות המקומיות ואף גיבש מדריך שימושי למתמודדים, ומעודד אותם להשתתף במשחק הפוליטי.

יחד נדליק את האור. חנוכה 2023. פרטים על הדלקת הנרות והפעילוית בעיר, באתר ובפייסבוק של העירייה

ספורטה כיהנה מאז 2019 כחברת מועצה וכסגנית ראש העיר כפר סבא המחזיקה בתיק החינוך. היא פרשה מהתפקיד בעקבות חילוקי דעות עם ראש העיר רפי סער, הקימה סיעת יחיד, ובקיץ השיקה קמפיין לראשות העיר. החודש התאחדה עם הפעיל החברתי עו"ד ראובן חן והכתירה עצמה כמנהיגה ש"תאחד את כל השכונות וכל המגזרים".

לצד שירותה הציבורי, ספורטה גם עבדה כסמנכ"לית עירייה חדרה — אז זכתה לפרסום בשל קידום הפרטה של מערכת החינוך וסכסוך עם ארגוני עובדים. ב-2020, כסמנכ"לית העירייה, היא עמדה בראש מהלך להפרטה של העסקת סייעות בגני ילדים. ועד העירייה טען שהיא פוגעת בזכויות העובדים, ואף יצא בקמפיין שלטי חוצות נגדה. בשנה שעברה ספורטה אף לקחה חלק בקמפיין שהפיצו ברשת חוקרים מפורום קהלת, וסיסמתו "הסתדרות המורים מכשילה את התלמידים".

בעת עבודתה בכפר סבא ובחדרה, ספורטה היתה פעילה גם ב"קואליציה לאוטונומיה בחינוך" מבית פורום קהלת, ואף העידה על עצמה שלקחה חלק בהקמתה. זמן קצר לאחר פרסום סרטון ההכחשה על הקשרים עם קהלת, אתר הקואליציה הוסר מהרשת בלי הסבר. בסרטון ההכחשה שפרסמה בפייסבוק היא לא אמרה מי הפיץ את הטענות על חלקה בקואליציה, אך ביקשה להסביר מהי הקואליציה לתפיסתה. "אני אסביר לכם בדיוק", אמרה ספורטה, "הקואליציה לאוטונומיה בחינוך היא התארגנות של הרבה מאוד אנשי חינוך, ארגונים, ארגוני הורים, ארגוני מנהלים שפועלים יחד כבר הרבה שנים כדי להרחיק את הידיים של הממשלה מתוך בתי הספר ולהעביר כמה שיותר סמכויות וכמה שיותר תקציבים למנהלים ולרשויות. בשלב מסוים גם פורום קהלת הצטרף לקואליציה, והוא הקים אתר אינטרנט ופרסם כל מיני חומרים. אין לי שליטה על החומרים שלי שנמצאים ברשת".

אלא ש"הארץ" בדק את פעילות הקואליציה לאוטונומיה בחינוך ומצא תמונה אחרת. אתר הקואליציה אכן הוסר מהרשת, אך בארבע שנות פעילותו דף "אודות האתר" נפתח בהצהרה כי הקואליציה היא "בהובלת פורום קהלת". בראש הקואליציה עמדה אז עו"ד אביטל בן שלמה, ששימשה עד ינואר האחרון רכזת תחום החינוך בפורום קהלת, ולאחר מכן מינה אותה שר החינוך יואב קיש למשנה למנכ"ל משרדו. ב-2020 יצאה בן שלמה נגד זכות השביתה כנציגת הקואליציה בדיון בכנסת על העסקת מורים.

קביעת ספורטה כי מאחורי הקואליציה עומד מספר גדול של ארגונים מטעה גם כן. אתר הקואליציה יוצר את הרושם כי מאחוריו עומדים יותר מעשרה ארגונים, אבל בדיקת "הארץ" מגלה כי ברבים מהם אין כלל חברים, ובאחרים יש חברים אחדים בלבד — ולכאורה גם האנשים שמייצגים את הארגונים קשורים כולם לפורום קהלת. יתרה מכך, בעמוד באתר המאגד סמלים של ארגונים שכביכול פעילים בקואליציה מופיעים שלל סמלים, אך הם אינם מייצגים ארגונים אמיתיים.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

ספורטה עצמה יכולה להעיד על כך, מכיוון שאחד הארגונים שסמלו הופיע באתר הקואליציה מכונה "הציבורי החדש". משרד הפרסום שעיצב את הלוגו פרסם אותו לראשונה באפריל 2019 בפייסבוק, וכתב "תודה לד"ר אסנת ספורטה ולפורום קהלת שבחרו בנו לניסוח הסלוגן ועיצוב הלוגו למיזם הנפלא הנקרא 'הציבורי החדש'". אלא שאין שום ארגון או עמותה שנקראים "הציבורי החדש", ולמעשה היחידה שקשורה אליהם היא ספורטה.

במקרה של "הציבורי החדש", פורום קהלת וספורטה ארגנו כנס אחד לפני ששילבו את הלוגו באתר הקואליציה. אל הכנס הוזמנו אישי ציבור, חינוך ופוליטיקה כשהם מקבלים את הרושם שמדובר בכנס המאחד קבוצה רחבה של ארגונים. בכנס, שנערך במלון בירושלים ב-2019, הזכירה ספורטה כי היתה מעורבת בהקמת הקואליציה. בפתח דבריה היא החמיאה לד"ר יצחק קליין, ממייסדי פורום קהלת ואחראי החינוך בארגון, שלדבריה היא פועלת יחד איתו. קליין סיים לנאום, וספורטה פנתה אליו מהבמה: "יצחק, אמרת הכל. זה מה שקורה לזוגות נשואים, אחרי כמה זמן הם מדברים אותו דבר. את הקואליציה לאוטונומיה בחינוך הקמנו לפני קצת יותר משנה, אז לא תשמעו ממני דבר חדש".

ההכחשה של ספורטה לחיבור לפורום קהלת התמקדה ב"אג'נדה הפוליטית" שלה, אך הפוליטיקה של הפורום אינה מסתכמת רק בתמיכה בחוקי ההפיכה המשטרית. לצד עניינו של קהלת בנושאי משפט וביטחון, הארגון מושקע עמוקות גם ברפורמה בכלכלה ובחינוך, ודוגל בשני הנושאים במדיניות נאו־ליברלית של הפרטה. באתר הבחירות של ספורטה היא לא מזכירה את כל העמדות שהביעה במסגרת הקואליציה למען הפרטת החינוך ושבירת ארגוני העובדים, אך מציגה כמה סיסמאות שעשויות לרמוז על כוונתה בכסות ליברלית — כמו תמיכתה ב"הקמת מרכזים הוליסטיים" לגיל הרך והבטחות לספק ל"אנשי החינוך שלנו מרחב ליזמות ופיתוח מיזמי חינוך פורצי דרך".

לפני שהכחישה כל קשר לפורום קהלת, ספורטה דווקא השמיעה עמדות ימין כלכלי שהדהדו היטב את מסרי הארגון. במאמר שפרסמה ב-TheMarker ב-2019, היא קראה למשרד החינוך "להפסיק לנהל את מערכת החינוך" ולהפריט את כל בתי הספר. במאמר אחר בגלובס היא קבעה כי הבעיה החמורה ביותר של מערכת החינוך היא העבודה המאורגנת. "הסכמי השכר הם אבן הריחיים העיקרית", כתבה. באחד מנאומיה שהועלו לרשת היא בעצמה מודה כי מילים כמו "אוטונומיה" ו"בחירת הורים" הם רק דרך אחרת לומר הפרטה. "זו לא מילה גסה", אמרה. "כמו שיש עסק שלא מצליח ומועד לפשיטת רגל, גם בתי ספר שלא מביאים את התוצאות צריכים להיות בסכנת סגירה".

ספורטה גם הזכירה בנאומה ייבוא לישראל של שיטת ההפרטה המועדפת על הימין האמריקאי. "קוראים לזה וואוצ'ר (שיטת השוברים, נ"ש)", הסבירה. "להורים יש וואוצ'ר. המשוואה היא אוטונומיה ניהולית כנגד התחייבות לעמוד בתוצאות. האוטונומיה היא מה מלמדים, איך מלמדים ומי מלמד. בתי הספר צריכים להיות יכולים להעסיק מורים בכל דרך שהם ירצו".

מקור בעיריית כפר סבא אמר ל"הארץ" כי תפיסת העולם של ספורטה באה היטב לידי ביטוי במדיניות העירייה בעת שהחזיקה בתיק החינוך מטעם סיעתו של ראש העיר סער. "העירייה מימשה את האג'נדה הזאת — בחמש השנים האחרונות נסגרו הרבה גנים, בין היתר בגלל זה", הוא מספר, "היום היא מנסה להסתתר מהאידאולוגיה הזאת, אבל היא כתבה מאמרים ברוח הזו, השתתפה בכנסים של קהלת, היא ימין חינוכי מובהק".

ספורטה מסרה בתגובה: "מעולם לא הייתי חברה בפורום הזה, ואני מתנגדת לעמדות שלו. נקודה. נהפוך הוא, אני חברת 'יש עתיד' ומתנגדת למהפכה. לטעון דבר כזה מגוחך, זה כמו לטעון שחברי כנסת מ'יש עתיד', שהיו שותפים איתי לקואליציה לאוטונומיה בחינוך, תומכים גם הם בפורום הזה. אני בהחלט מאמינה מבחינה מקצועית שכדי לשפר את מערכת החינוך חייבים להעביר סמכויות לרשויות ולמנהלים. זאת המשמעות של אוטונומיה בחינוך. וכן, לא לפחד גם להכניס למערכת אלמנטים של תחרות.

לדברי ספורטה, "העובדה שעיתון 'הארץ' בחר להתמקד בי בסיפור השקרי הזה מעידה יותר מכל דבר אחר שמדובר במניפולציה של יריביי הפוליטיים בכפר סבא, שמשקיעים הרבה מאוד כסף כדי לעשות שטיפת מוח לציבור הליברלי שאני משתייכת אליו. אני יודעת בדיוק מי עומד מאחורי זה. אלו גורמים פוליטיים שחברו יחד כדי לבלום את ההתחזקות שלי. כל מי שמכיר אותי ואת פעילותי לאורך השנים לקידום החינוך בארץ והעיר כפר סבא כעיר ליברלית ודמוקרטית, יודע בדיוק מי אני".

פורום קהלת מסר בתגובה כי הוא "מאמין גדול בשלטון המקומי בישראל ובתפקידה המרכזי של הדמוקרטיה המקומית לקידום רווחת התושבים והדמוקרטיה הישראלית בכללותה. כחלק מכך, הפורום פרסם מדריך מושקע ומעמיק למועמדים בבחירות המקומיות, אנחנו ממליצים לכל המתמודדים לקרוא וללמוד ממנו. ד"ר אסנת ספורטה אינה חלק ומעולם לא היתה חברה בפורום קהלת. הרדיפה מצד 'הארץ' וגופי שמאל אחרים אחרי אנשים בעלי כל זיקה ולו הקלושה ביותר למכון מחקר מהצד השמרני, מבישה ומעידה על תרבות מקרתיסטית שהיה נדמה שכבר חלפה מן העולם".

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן