מגפת הקורונה גרמה להסתגרות ממושכת בבתים, אבל גם לתפיסה שונה של המרחב הביתי. ההבנה שיש צורך בבית מרווח שבו ניתן לסנכרן באפקטיביות בין פנאי, אירוח ומנוחה גרמה לביקוש עצום לפנטהאוזים, דופלקסים, דירות גן וצמודי קרקע – על אף ולמרות שהקורונה כשלעצמה לא הובילה לירידת מחירים אלא דווקא להתייקרות. נוסיף לכך גם את המחסור בקרקעות ונקבל מחירים רחוקים למדי מרף מיליון השקלים. מה שמעלה את השאלה: היכן עדיין ניתן למצוא דירה מרווחת ובמחיר שפוי של עד 1.5 מיליון שקלים לכל היותר?

התשובה לכך נמצאת כמובן מחוץ לגוש דן. כדי להפוך לבעלים של דירה מפנקת אבל גם במחיר אטרקטיבי, תידרשו לצאת מהרצליה ולעקור לפריפריה, שם עדיין אפשר למצוא דירות במחירים האלו. הנה לדוגמה, פרויקט חדש בדימונה שמשווק פטנהאוזים בני 5 חדרים בפחות מ-1.4 מיליון ש'קלים.

השוק השתנה, המחירים עלו

 משבר הקורונה והסגרים יצרו צורך במרחב ביתי גדול. אנשים רבים הבינו לאורך השנתיים האחרונות שהם התגוררו בסביבה יחסית מאולצת וכעת רוצים להתכונן טוב יותר לעתיד ,לדעת שביתם מותאם לתרחישים שונים וגם לאורח החיים הנוכחי. הצורך הזה משפיע גם על החלטות המשקיעים: אם בעבר המיקוד בקרב עיקר המשקיעים היה בדירות של 2-3 חדרים, כיום המיקוד הוא בדירות גדולות יותר ובדירות מיוחדות.

תהליכים אלו הובילו גם לתנופת מחירים בפריפריה, לצד ביקוש משמעותי יותר לדירות יוקרה. כך למשל, נוכח ענף הנדל"ן לחזות בעסקה מהחודשים האחרונים בקרית שמונה, בשווי של 2.8 מיליון שקלים לבית פרטי עם חמישה חדרים השוכן בשטח של חצי דונם.

אם נביט לעומק בנתוני הלמ"ס , נגלה כי בשנת 2021 חלה עלייה של 4.5% במחירי הדירות, אך היא הופכת מתונה יותר לדירות מיד שניה שרחוקות מאזורי הביקוש. מהנתונים עולה שמחירה הממוצע של עסקת רכישת דיור בשנת 2021 עמד על 1.6 מיליון שקלים אך באותה נשימה שניתן למצוא דירות למכירה בפחות ממיליון, כמובן שלא במרכז הארץ.

דירה גדולה אחת או שתיים קטנות?

משקיעים מבינים שהשקעות הנדל"ן מתורגמות לא פעם ליציבות. בייחוד לאחר שנתיים קשות וחסרות וודאות שבהן ענפים רבים ספגו מכה אנושה בכנף. אם ברשותכם סכום של מיליון וחצי שקלים להשקעה ואתם תוהים האם עדיף להשקיע את כולם בדירה מרווחת אחת או בשתיים קטנות ורחוקות מהמרכז, בשורות הבאות תמצאו את התשובה.

ראשית – שאלת המשכנתא. עקרונית, מדובר באשראי יעיל למימון השקעה אך הוא לא מתאים לתזרים המזומנים הנוכחי ו/או העתידי של כל אדם ולעתים גם לא לגיל או מאפיינים נוספים. שנית, בהנחה והסכום קיים ללא משכנתא, צריך לברר האם נעדיף לקנות דירה ללא משכנתא ולקבל תמורתה שכירות חודשית או להוסיף כדי לרכוש דירת יוקרה או שתי דירות ולקבל שכירות פעמיים.

היבטים לרכישה בסכום של עד 1.5 מיליון שקלים 

מס רכישה – בהנחה ולא קיימת דירה קודמת לרכישה זו כך שהקונים מבצעים עסקת נדל"ן ראשונה בחייהם, הם ייהנו מיתרון משמעותי יותר בקניית דירה אחת על פני שתיים זולות. דירה ראשונה פטורה ממס רכישה וככל שמחירה יקר יותר (בערך עד לתשלום של 1.6 מיליון שקלים), כך גובה הפטור שיתקבל יהיה גדול יותר. בנוסף, מס רכישה לדירה שניה שהופחת בתקופת הקורונה חוזר כעת לגובהו הקודם העומד על 8%.

שכירות – אם מדובר בקניית דירות להשקעה, הרי שיש כדאיות גדולה יותר בקניית דירה בסכום משמעותי שתתגמל בשכירות גבוהה יותר. מנגד, ההכנסה הצפויה משתי דירות קטנות ששווין הוא כדירה גדולה ויוקרתית יהיה גבוה יותר בפועל, אך תחזוקת שתי הדירות תהיה משמעותית יותר. ולכן רבים ממליצים להתחיל בקטן, עם רכישת דירה ראשונית וזולה להשקעה ולהתקדם ממנה בהמשך לדירה נוספת.

רוצים לשמוע עוד?

פנו אליי – טלי למדן: 054-2221804


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן