תושבי הרחוב זועמים על היתר הבנייה שניתן לפרויקט פינוי בינוי בבניין מספר 32 ברחוב וטוענים כי בתקופת הבנייה משאיות יחסמו את מעבר כלי הרכב ברחוב ויהפכו את חיהם לסיוט. כעת הם החליטו להשיב במלחמה ואומרים: "כל אחד, שהיו חונקים אותו ככה, היה מתנהג בצורה הזאת". העירייה: "הקבלן יהיה מחויב לפעול כחוק ולאפשר את הגישה לתושבים"

שרון יונתן

מאבק ארוך של תושבי רחוב המתנחלים ברובע אלון הסתיים, נכון לעתה, בהפסד. מזה מספר שנים שרוב תושבי הרחוב מתנגדים לתוכנית הפינוי בינוי בבניין מספר 32 ברחוב (בתמונה), הנמצא בחלקו המערבי של הרחוב, בחלק הרחוב ללא מוצא, לאחר הפנייה שמאלה מרחוב העמק. מדובר על בניין של 3 קומות על עמודים שקיבל היתר בנייה לפרויקט פינוי בינוי במסגרתו הוא ייהרס ובמקומו ייבנה בניין חדש של 8 קומות.

מעבר לטענה המוכרת על פגיעה בצביון האזור מכיוון שמרבית הבתים ברחוב הם בתים משותפים עד 3 קומות או בתים פרטיים, מרבית הטענות של תושבי הרחוב מתייחסות לחשש הגדול שלהם מתקופת העבודות כפי שסיפרה אתמול ליאורה גביש, תושבת הרחוב, ל"שרון און ליין": "התוכנית ברחוב המתנחלים 32 נמצאת בוועדות התכנון השונות של העירייה כבר כמה שנים טובות. הגשנו התנגדויות ועררים, אבל לצערנו העירייה לא התחשבה בדעת התושבים ברחוב ופעלה להעברת התוכנית. אבי גרובר היה אצלנו ואמר שאנחנו צודקים ושהוא צריך לחשוב על זה. אז הוא חשב ופעל להוצאת ההיתר. מדובר ברחוב צר מאוד וללא מוצא, כך שברור לנו שכאשר יגיעו משאיות ומנופים לצורך הבנייה הן יחסמו את הרחוב והגישה לבתים, בעיקר לבתים הפרטיים מצד שמאל של הרחוב. זה יהיה סיוט עבורנו והבנייה תהפוך לסכנת נפשות. כבר היום משאיות זבל נאלצות להיכנס בנסיעה לאחור. חשוב לי לציין שני חברי מועצה שתמכו בנו לכל הדרך, גיא קלנר ועידן למדן".

לאחר שהיתר הבנייה הפך לעובדה מוגמרת וכבר נבנתה לאחרונה גדר סביב הבניין המיועד להריסה במהלך חודש דצמבר, תושבי הרחוב הודיעו כי יחריפו את מאבקם: "התושבים יעצרו את הבניה בגופם ולא יתנו להתחיל את העבודות. אנחנו נעמיד את הרכבים ולא נאפשר תנועה ברחוב. כל אחד, שהיו חונקים אותו ככה, היה מתנהג בצורה הזאת".

המתנחלים 32 רמת השרון
רחוב המתנחלים הצר. התושבים זועמים

חבר המועצה גיא קלנר התייחס לנושא ואמר: "התוכנית במתנחלים 32 לא הייתה צריכה לצאת לאוויר העולם במתכונתה הנוכחית. לכן, לאורך כל הדרך, עוד מיום אישורה ולאחר מכן בנקודות נוספות עידן למדן ואנוכי התנגדנו או ניסינו לצמצם אותה ולהתאים אותה לתוואי הרחוב והשטח המאוד מיוחדים ברחוב הזה. לצערי, לא צלחנו במשימה. עם זאת, בנקודה הזאת צריך לעשות כל מה שאפשר כדי לצמצם את הנזק וההפרעה לחיי התושבים והשכנים שגרים במקום. הם זכאים לאיכות חיים טובה גם בבניית הבניין. לכן, צריך למצוא כל דרך להעביר את הנטל היומיומי של ההריסה והבניה לדרך חלופית ולא לגרום להפרעה ושיבוש חיים בצורה כל כך קשה בדרך שבו הפרויקט מתוכנן כרגע".

עידן למדן, סגן ראש העירייה הטרי, אמר : ״הבקשה הייתה צריכה להידחות וערר התושבים להתקבל, בין השאר, בשל הפגיעה החמורה בצביון ואופי הרחוב ובעיות נוספות. זה אחד המקרים שראוי היה, ואפילו נכון, לחשב מסלול מחדש גם בשלבים מתקדמים. קל וחומר, בשעה שלמיטב ידיעתי היו פניות תושבים לגורמים הרלוונטיים, הייתה פניה שלי ושל חבר המועצה קלנר לדיון ולכאורה היו מספר תנאים דרושים בהחלטת הועדה שלא קוימו. כיום, לאחר הוצאת ההיתר, יש לוודא קיומם של התנאים שהציבה הועדה ופיקוח הדוק בביצוע העבודות. ככל שהדבר מאפשר, יש לבחון ולמצוא דרך שתאפשר לתושבי השכונה ולתלמידי אלון להמשיך בשגרת חייהם בפגיעה מינימלית ככל שניתן. מקרה פרטני זה מסביר את הניסיון שלי ושל גיא לקיים דיון שיקבע ויבחן את מדיניות והמידתיות של יישום התמ״א (רש/3838) בעיר ברחובות השונים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "הבנייה במתנחלים אושרה לפי התב"ע ועברה את כל ההליכים וההתנגדויות. מעבר לכך הייתה פניה להעביר נתיב דרך גינה ציבורית והעירייה אינה יכולה להיענות לה מכיוון שמדובר במעבר לרכבים כבדים כולל כריתת עצים ופגיעה בנוי. הקבלן יהיה מחויב לפעול כחוק ולאפשר את הגישה לתושבים".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן