ניקי התעורר לעוד בוקר אוסטרלי חמים, אכל ארוחת בוקר עם ארבעת ילדיו, ויצא באותו מסלול קבוע לבית הספר שבו הוא עובד. בכניסה לחדר המורים, גלוריה, מנהלת בית הספר, קראה לו הצידה ואמרה לו "שומע, למרות שאתה מורה מדהים, הקהילה החליטה שאתה לא יכול לחנך יותר את הכיתה, כי אתה יהודי, ואתה לא עם אותם ערכים שלנו, האוסטרלים".

זאת שיחה שלשמחתי עדיין לא התקיימה עם ניקי, שדרך אגב הוא בן דוד רחוק שלי, שגר באוסטרליה מיום היוולדו ושסבתא שלו, לאושה ז"ל, ששרדה את השואה ביחד עם סבא וסבתא שלי ז"ל, היגרה אליה אחרי מלחמת העולם השניה.

אם ניקי היה מקבל כזאת שיחה ממנהלת בית הספר, הייתה בקהילה המקומית מתרחשת מהומת אלוהים, הפגנות ענק ברחובות נגד גזענות פושעת, ממשלת ישראל הייתה יוצאת מיד בקריאה תקיפה וחד משמעית, "לא נכנע לגזענות" ונשיא מדינת ישראל שמאוד אהוב באוסטרליה היה מדבר עם ראשי המדינה ועם ניקי ומבטיח שביחד נמגר את האנטישמיות והשנאה לאחר.

בבית שלי, פה בהרצליה, מורה ומחנכת בכיתה ב' בממלכתי יסודי, קיבלה אותה שיחה. בגלל שהיא ישראלית אבל לא יהודיה ולמעט הודעות גינוי רפות, כלום לא קרה, הכל המשיך כרגיל.

יריב פישר. צילום: סיון אוליקר

יריב פישר. גזענות לא תהיה בביתנו

בבית שלי בהרצליה, במקום לגבות את המחנכת, הנהלת בית הספר החליטה שלמורה הערבייה יהיה מהיום "גיבוי", מורה נוספת שתלווה אותה בנושאים "הרגישים". זה פשוט לא תקין.

את הדעה המעוותת והגזענית של אותם הורים כבר לא נוכל לשנות, התפקיד שלנו הוא ללמד ולגדל דור ערכי, שמבין שכולנו שווים ויודע שאותו הרצל עליו נקראת העיר שלנו הרצליה שאמר "איננו מפלים בין אדם לאדם. איננו שואלים מהי דתו של אדם, ובן איזה גזע הוא. עליו להיות אדם ובכך אנו אומרים די" אותו הרצל היום מתהפך בקברו.

לא נוכל לגדל את ילדינו בעולם ללא ערכים, לא נוכל לגדל אותם לעולם גלובלי עם שנאה לאחר, לא נוכל לישון בלילה, אם נתנהג לאחר כפי שהתנהגו אלינו בעבר.

כחלק מהנהגת העיר אני מתבייש שזה קרה במשמרת שלי. מתבייש כי אישרנו לפדלון לבטל את לימודי השוויון והדמוקרטיה בעיר בלי מחאה ראויה ואעשה הכל לוודא שהמורה תישאר מחנכת בעיר הרצליה.

אני זוכר שתי מורות מבית הספר היסודי ויצמן. את נאווה קליין, המחנכת האגדית שלי, ואת חוריה, המורה לחקלאות. אני זוכר אותה כי היא הייתה מורה מעולה שכולנו אהבנו את השיעורים שלה ולא כי היא הייתה ערבייה.

גזענות לא תהיה בביתנו וכפי שלותר אמר "רק האור יוכל לחושך, רק האהבה תוכל לשנאה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן