החוק החדש שעלול להשפיע על כולנו: ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את התיקון לחוק הותמ"ל, צעד שגרר ביקורת קשה בעמותת אדם טבע ודין.

הדר פז טיפול נפשי באומנות

הותמ"ל היא הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור, אשר הוקמה באוגוסט 2014 מכוח החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור. פעילותה ומדיניותה לאורך השנים לוותה בביקורת קשה מצד ראשי רשויות מקומיות ונבחרי ציבור.

היום (שני) עלה בוועדת השרים לחקיקה תיקון לחוק הותמ"ל לפיו תכניות הותמ"ל, שהן במהותן תכניות מקומיות שלא מכינים אותן תוך ראייה תכנונית כלל ארצית או אף מחוזית, יוכלו לגבור על כל תכנית אחרת, כולל כל התכניות הארציות והמחוזיות. מדובר בחוק חדש מאחר וחוק הותמ"ל הקודם היה בתוקף עד לפני שנה.

עמותת אדם טבע ודין, שהודיעה על התנגדותה לתיקון החוק מבעוד מועד, יצאה בהתקפה חריפה על ההחלטה. עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, אמר לאחר ההחלטה: "החלטת ועדת השרים לאשר את חוק הותמ"ל מהווה פגיעה קשה ביסודות התכנון בארץ, באינטרס הציבור לתכנון ראוי ובשיתופו בהליך התכנון".

עו"ד ברכה הסביר: "מערכת התכנון אישרה ב- 10 השנים האחרונות כ- 700 אלף יחידות דיור לבנייה. הותמ"ל אישר למעלה מ- 200 אלף יחידות. משרד הפנים טוען שמערכת התכנון הקיימת, עם האיזונים והבלמים שיש בה לשם הגנה על אינטרס הציבור, מהווה חסם בפני אישור תכניות בנייה. עם כל הכבוד להצהרותיה של שרת הפנים על כך שהתכניות הותמ"ליות תפגענה באופן מינימלי בשטחים פתוחים ורגישים, הרי שברגע שתכנית ותמ"לית תוכל לגבור על תכניות מתאר ארציות, מחוזיות וכוללניות, לא רק השטחים הפתוחים יימצאו בסכנה, אלא גם היכולת לדאוג חיים בסביבה העירונית בה מתגורר כ- 90 אחוז מהציבור".

ברכה לא חסך בביקורת: "הותמ"ל היא ועדה אנטי דמוקרטית לקידום סיטונאי וטכני של יחידות דיור, כאשר בינה ובין קידום איכות חיים נאותה לציבור, אין ולא כלום. היא אינה מקדמת בנייה בראייה אזורית, מחוזית וארצית, אינה דואגת לתשתיות תחבורה ציבורית כתנאי לאישור תכניות למגורים, אינה מחייבת ביצוע מוקדם של תשתיות חיים בסיסיות לבנייה עצמה, כגון מתקני טיהור שפכים, הקצאת מינימום שטחים פתוחים, שיקום קרקעות מזוהמות עליהן עתידה להיעשות חלק מהבנייה ועוד. אדם טבע ודין ימשיך להיאבק עם חברי הכנסת שהאינטרס הציבורי והסביבתי יקר לליבם, כדי שחוק הותמ"ל לא יעבור בכנסת".

טברנה יוונית במרינה הרצליה. 6-7 ביולי 2022. 18:00-23:00 דוכני מזון, הופעות לייב. הכניסה חופשית. היווניה 06.06. יוניסיס ולהקתו 07.07

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן