מהי המנהרה הרומית ואיפה נמצאת? לשם מה הוקמה? מי השתמשו בה לפני קום המדינה ואיזה רחוב קרוי על שמה? השאלות לכל התשובות בכתבה שלפניכם

יובל משעל

צילומים: יובל משעל

מה לעטלפים, רומאים ופארק הרצליה? כידוע, הרצליה נמצאת באזור גיאוגרפי הקרוי "אזור השרון" הגובל בין נחל הירקון לנחל תנינים. האזור מתאפיין בשני רכסי כורכר וביניהם מישור הקרוי "אבוס". הבעיה שאפיינה את האזור הייתה שמי גשם היו נאגרים בשטח האבוס וזה יצר ביצות נרחבות באזור השרון.

ביצות אלו גרמו לחסימת דרכים, למלריה ולתפיסת אדמה טובה לחקלאות. הראשונים שניסו להילחם בתופעה ברכס הכורכר, שעליה בנויה שכונת הרצליה ב', היו הרומאים שחצבו ניקבת מים באורך 165, ובמקורות שונים 195 מטר, אשר חצתה את הרכס ממזרח לכיוון מערב ואת פתחה (בתמונה) ניתן לראות מצידה המערבי בצמוד לכביש החוף, כ- 20 מטר צפונית לצומת אכדיה.

לאורך השנים השטח נעזב ומחוסר שלטון מרכזי באזורנו הנקבה נסתמה מסחף והביצה חזרה לשרור באזורנו. עם תחילת התיישבות ראשוני הרצליה ובעזרת המימון של חברת "קהילת ציון" החלו בניקוי התשתית הרומית ובניקוז הביצה הקרויה בשמה הערבי: "באסת אל קטורה" וכך בעצם המערכת טופלה וניקזה את אדמת הבאסה בימי החורף. במקום הביצה נתגלתה אדמה דשנה עליה גידלו תבואות וירקות. בימי החורף ניתן לראות את זרימת המים בשפך היציאה של המנהרה לכיוון מערב מתחת לכביש החוף. רחוב המנהרה בהרצליה ב' קרוי ע"ש המנהרה הרומית החפורה בחלק מתוואי הרחוב.

קבוצת פועלים העובדים במנהרה בהרצליה
קבוצת פועלים העובדים במנהרה. צילום: באדיבות מוזיאון בית הראשונים

בעבר, המנהרה שימשה את אנשי ההגנה לצורך אימוני ירי וטקסי השבעה היות וניתן היה להסתיר את הפעילות הבלתי ליגאלית מתחת לפני הקרקע מהכפריים הערביים והבריטים. הפעילות במנהרה נמשכה עד למלחמת העצמאות והקמת צה"ל.

בשלב מאוחר יותר, לצורך הקמת פארק הרצליה, אשר נבנה על שטח הבאסה, נבנתה מערכת ניקוז נוספת אשר חוברה לנקבה הרומית. כך שחלק מהנקבה נזנח וחלקה התמוטט ונסתם מסחף. כיום, הנקבה הרומית משמשת כמקום כינון לעטלפי פירות. בניגוד לסיפורי האימה עטלפי הפירות מאביקים ומפיצים חשובים עבור עצי פרי. הם מפזרים את זרעי הפרי אותם הם יורקים מעבר לצילו של העץ, וחלק מהזרעים עוברים במערכת העיכול של העטלף. דבר זה מסייע לנביטתם. מכאן הגיע הצורך לשמר את אוכלוסיית העטלפים.

כיום המעבר חסום בקנים ובצמחייה עבותה לצערי, כפי שניתן להתרשם בתמונה. כמו כן, חובה לציין שיש איסור כניסה למנהרה וניתן לראות את פתחה בלבד.  

שילוט רחוב המנהרה
רחוב המנהרה בהרצליה ב'. קרוי על שם המנהרה הרומית

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן