ביקור של תלמידי כיתה ו', מבית הספר היסודי "הדר" ברעננה, במסגד בחיפה מסעיר ביממה האחרונה הורים ותושבים רבים בעיר.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

הפרשה יצאה לאוויר העולם אתמול (חמישי) כאשר האתר "הקול היהודי" פירסם כתבה תחת הכותרת: "ילדים בני 12 מבית ספר ברעננה הובאו למסגד וכרעו על ברכיהם".

מדובר בטיול שנתי של שכבת ו' שבו ביקרו התלמידים במקומות קדושים בחיפה, ביניהם גם במסגד סיידנא מחמוד בכבאביר. בכתבה צוין כי לאחר שיחה עם איש דת מוסלמי, הילדים בני 12 כרעו על ברכיהם וקדו קידה על רצפת המסגד והשתחוו על רצפת המסגד כאשר המורים לצידם. סרטון שצולם הגיע להורים ועל פי הכתבה חלקם הביעו זעזוע על כך ולבקשתם הטיול נעצר ולאחר בירור של מנהלת בית הספר נמשך לאתרי תפילה שונים בעיר, ביניהם גם כנסייה.

בעקבות הרעש שיצרה הכתבה והסערה ברשתות החברתיות מיהרה מנהלת בית הספר, סיגל יהודאי, להוציא מכתב להורים ובו כתבה כי מדובר בטיול שנתי וכי הסיור לכרמל הינו מסורת רבת שנים בבית הספר הדר ונערך בתיאום ואישור משרד החינוך. עוד ציינה המנהלת כי הטיול בדגש על עדות ודתות וכלל ביקור במספר אתרים בכרמל: מסגד האחמדיים בחיפה, כנסיית סטלה מאריס, גן הבהאיים, מערת אליהו הנביא ואירוח דרוזי בעוספיה.

על שהתרחש במסגד תיארה המנהלת: "במהלך הביקור במסגד הם האזינו להסבר על האסלאם ומנהגיו מפי מנהיג העדה. במהלך ההסבר הוא הדגים את קידת התפילה וחלק מהתלמידים הצטרפו אליו לפעולה. אנו מבינים כי אקט זה פגע ברגשות הדת ולפיכך שלוחה התנצלותנו בפני כל מי שנפגע. נחזור ונדגיש כי מטרת הטיול היא היכרות וקירוב לבבו בין הכתות והעדות החיות בארץ ישראל ולאורך כל הטיול הודגשו מסרים של אחווה, סובלנות וקבלת השונה".

תושבים מתרעמים על התנצלות מנהלת בית הספר

הורים שנכחו בטיול מציגים תמונה שונה ממה שעלתה בכתבה שהחלה את הסערה. "בתור אמא שליוותה את הטיול היה טיול מהמם, חינוכי ומרגש. הטיול יושב על החומר הלימודי שהילדים למדו בשבועות האחרונים, הכרת הדתות והעדות במדינה. אני גאה מאוד בילדים שלנו", כתבה אחת מאימהות השכבה.

הכל קורא פה - חודש הקריאה בהרצליה. יוני 2022 שעת סיפור, מופעים והרצאות, אירועים מהספרים. לחץ לצפייה בכל מה שקורא

תושבים רבים הביעו את מורת רוחם על התנצלותה של מנהלת בית הספר, כפי שציינה תושבת אחרת: "אני בהלם מזה שהיא הייתה צריכה להתנצל. לפי מה שכתבה אף אחד לא הכריח אותם והם הצטרפו לקידה מרצונם. מי ישמע מחר הם מתאסלמים" תושב אחר כתב: "למה לעזאזל היא צריכה להוציא הודעת התנצלות? ממש יופי של חינוך לתלמידים. שילמדו איך ישר רצים להתגונן ולהתנצל בפני חבורת מתלהמים גזעניים שאוהבים לעוות ולעשות רעש וספינים מכל שטות. תעמדו על שלכם". תושבת אחרת כתבה: "על מה להתנצל? בושה שהיא צריכה להתנצל. כל הכבוד על הרעיון המקסים להכיר מנהגים אחרים. אנשים השתגעו לגמרי". תושב אחר כתב: "כל הכבוד למנהלת ולערכים שהטיול ביקש להקנות ומצער מאוד לשמוע התלהמות של ההורים". תושבת אחרת ציינה: "לא מבינה על מה ההתנצלות. זה נהדר שמלמדים על עוד דתות מוץ מהיהדות הקיצונית".

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: במהלך הטיול השנתי ביקרו התלמידים במגוון אתרים במסלול שהועבר מראש לידיעת ההורים ובתיאום משרד החינוך. הטיול, בסימן עדות ודתות, כלל בין היתר ביקור במסגד, בו קיבלו הילדים הסבר על מנהגי האסלאם והודגמה בפניהם קידת התפילה, אליה בחרו חלק מן התלמידים להצטרף מתוך רצון אישי להתנסות בפעולה. בשום שלב לא התבקשו התלמידים להצטרף לפעולת הקידה. ראש העירייה הורה על בדיקת פרטי המקרה אך חשוב לציין כי אין מקום לשיח מסית ושיקרי ברשת, אנו מבקשים לכבד את פרטיות התלמידים והתלמידות.

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן