שבוע לפני תחילת שנת הלימודים והרוחות בבית הספר היסודי "נוף ים" במערב הרצליה סוערות וזאת בעקבות פרסום הכתבה אמש בחדשות 12 לפיה הורים לילדים העולים לכיתה ב' מתנגדים למינויה של מחנכת ערבייה לכיתה של ילדיהם, כפי שקבעה מנהלת בית הספר.

על פי הפרסום, ההורים אינם מתנגדים למינויה של המורה כמורה מקצועית אלא כמחנכת הכיתה כפי שהסביר אחד ההורים בעילום שם: "יום העצמאות, בשבילה זה יום הנכבה. וזה בעצם כל הסיפור. אין שום בעיה עם מורה ערבייה בבית ספר יהודי ממלכתי שתלמד מקצועות כמו מתמטיקה אנגלית וכדומה אבל בתור מחנכת יש פה בעיה. ההגדרה של מחנכת במשרד החינוך זה גם לתת לילדים מעטפת של אהבת ישראל, אהבת המולדת, החגים. הסמלים של מדינת ישראל, ימי זיכרון, יום עצמאות. מחנכת שהיא לא יהודייה ובאה מהצד המוסלמי, שאני מכבד אותו, לא יכולה לתת את הדברים האלו".

ההורים: "יש לנו אינטרס ראשון במעלה שילדינו יחונכו על בסיס יהודיים וציוניים"

ההורים פנו לעו"ד רם דקל כדי שייצג אותם בנושא ובמכתב שהפנו אליו, ופורסם בחדשות 12, כתבו: "לפני ימים ספורים קיבלנו הודעה מהנהלת בית הספר כי בשנת הלימודים הקרובה הוחלט למנות לכיתה בה שובצו ילדינו מחנכת ערבייה. כהורים לילדים יהודים בבית ספר יהודי חילוני, יש לנו אינטרס ראשון במעלה שילדינו יחונכו על בסיס יהודיים וציוניים, על בסיס המורשת והתרבות עליה גדלנו ועלייה אנו מחנכים את ילדינו".

ההורים ממשיכים להסביר מדוע הם מתנגדים למינויה של מחנכת ערבייה: "אין מדובר במורה מקצועי דוגמת מורה לאנגלית או חשבון, אלא במחנך שאמור להטמיע ערכים אלו שהם יסוד בתכנית הלימודים של משרד החינוך. לטעמנו, מחנכת ערבייה שאינה יהודייה אינה יכולה להנחיל לילדינו ערכים אלו שברור לחלוטין שהם מנוגדים לתפיסת עולמה, לדתה ולהשקפתה. לפיכך, אנו מתנגדים למינויה כמחנכת לילדינו".

ההורים טוענים כי מכתבים ששלחו למנהלת בית הספר נענו בתשובות לאקוניות ובלתי ענייניות ונראה כי אין כל כוונה להיענות לבקשתם להחלפת המחנכת.

העירייה: אנו עומדים מאחורי החלטת משרד החינוך ומנהלת בית הספר

בעיריית הרצליה, בהנהגת ההורים העירונית ובמשרד החינוך מתנערים מהתנגדות ההורים בבית הספר "נוף ים".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "הרצליה היא עיר הדוגלת ומקדמת ערכים של סובלנות, שוויוניות וקבלה. עיריית הרצליה וראש העירייה מגנים כל ניסיון לפגיעה בכבוד האדם, בשוויון ובחופש העיסוק. אנו מדגישים כי לא ניתן יד לפגיעה בערכים אלו ולפגיעה במגזר זה או אחר ואנו עומדים מאחורי החלטות משרד החינוך ומנהלת בית הספר".

הנהגת ההורים העירונית הרצליה פרסמה הודעה בעמוד הפייסבוק שלה: "הנהגת ההורים העירונית הרצליה מגנה אפליה על כל רקע, לרבות דת, זרם, מין או נטייה מינית. תחת כסות ובעיוות קולו התראיין הורה מהעיר תוך שהוא מטיל רפש במורה אותה מעולם לא פגש, לכאורה בשל דתה. הנהגת ההורים בבית הספר יצאה בגלוי ובבהירות נגד התערבות בשיבוץ מורים בכלל, ובמיוחד בשל סיבות הנראות גזעניות. הנהגת ההורים העירונית מחזקת את ידי הנהגת בית הספר ואת הצוותים החינוכיים, מברכת את המורה עם הצטרפותה למערכת החינוך המובילה של העיר הרצליה, ומגנה אפליה מכל סוג שהוא. בבתי הספר בהרצליה משובצים כבר שנים רבות בהצלחה רבה מורים ממגוון הקשת המרכיבה את החברה הישראלית. ההורים והילדים חשים כלפיהם אהבה גדולה, והערכה רבה על  פועלם בבתי הספר. ייטב לנו אם ילדינו יחונכו לפלורליזם, ואם נשאיר את הדעות החשוכות מחוץ למערכת החינוך".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך מגנה גילויים של גזענות ומציין כי אין להם כל מקום במערכת שמחנכת לאורם של ערכי הסובלנות, ההכלה וההכרה באחר ובשונה. יצוין כי עובדת ההוראה אשר שובצה בבית הספר בהרצליה היא אשת חינוך מקצועית וראויה, והמשרד מגנה כל נסיון לפסול אותה בשל מוצאה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן